Může být malé dítě vegan?

 Děti 
30. července 2017 08:06 / Bronislava Silná
  9
📷
1 fotografie v galerii
Hojnost zeleniny a ovoce je potřebná. Dětem ale nestačí. Shutterstock
Ať chceme nebo nechceme, my dospělí vždycky na své děti přenášíme svoje zvyky, přístupy a náhledy. Někdy je to dobře, jindy ne. Jak tomu je, pokud je dospělý vegan?

Veganství patří spolu s některými dalšími přístupy k extrémním stravovacím návykům. A přestože dává smysl, pokud nechceme, aby kvůli našemu životu trpěla zbytečně zvířata, přece jen bychom se měli zamyslet, zda tuto svou volbu můžeme přenášet libovolně na své děti.

Na rozdíl od přístupů, které se orientují na zdravý jídelníček, které využívají přírodní produkty a snižují podíl průmyslově vyráběných potravin, veganství striktně zapovídá konzumaci živočišných potravin bez ohledu na to, jakým způsobem byly získány. A tady může být problém, protože člověk se utvářel právě při konzumaci těchto produktů. Ať se to komu líbí nebo nelíbí, byli jsme lovci a jedli jsme maso. I jako zemědělci jsme využívali zvířat na maso, mléko, kůže. Domestikovali jsme slepice a další tvory. Celé generace jedly živočišné produkty a to znamená, že jejich absence se neobejde bez následků. Člověk vydrží hodně a nepochybně může žít i z chleba, vody, ovoce a zeleniny. Jenže se to podepíše na jeho zdravotním stavu. A děti jsou, jak známo, citlivější.

Co chybí ve veganské stravě

Především to jsou některé aminokyseliny a vitamíny. Vegani sami situaci zjednodušují s tím, že jediným potřebným doplňkem je vitamín B12, ale to není zcela přesné. Studie i pozorování navíc ukazují, že děti krmené veganskou stravou jsou mnohem menší, v některých případech až podvyživené. Zkusme to pochopit i z jednoduchého příkladu, který se týká kojení. Správně se říká, že kojení je schopno zabezpečit zdravý vývoj dítěte až do určitého věku. Řekněme šest měsíců. Je jen dobře, pokud je dítě kojeno co nejdéle. Co se však stane, jestliže počáteční živočišná strava, bude nahrazena rostlinnou? A co se stane, jestliže ani matka nepřijímala už dlouhou dobu žádné živočišné produkty a nyní kojí své dítě? Vegani se často ohánějí studií Americké dietetické asociace, která údajně uvádí, že veganská strava je vhodná pro jakýkoli věk. Bohužel nemají pravdu, protože i v této studii se mluví o tom, že se to týká až batolat a pro kojené děti se předpokládá přechod na pevnou stravu včetně konzumace mléka, vajec a dalších živočišných produktů.

Veganství je upozornění, nikoli zdravý životní styl

Veganství je třeba chápat jako potřebné upozornění naší společnosti, která si ze zvířat udělala předmět průmyslové výroby. To je jednoznačně špatně. Vegetariánství, které odmítá jen maso je poměrně přijatelnou a rozumnou alternativou, protože zachovává konzumaci živočišných produktů, které tělo potřebuje. S tím také nemají ani skalní příznivci masa problém. Dítě může být vegetariánem a nepochybně ho to nijak nepoškodí. Veganství by mělo být požadavkem, aby se zvířata chovala důstojně, podle starých osvědčených postupů. Aby se nejedla zbytečně a kdykoli se nám zamane, protože na to máme. Tento přístup je ostatně špatný ve všech případech. Stejného zvěrstva se dopouští i vegan, který si dá třetí veganský zákusek.

K životnímu přesvědčení lze poukázat, nikoli ho vynucovat

Veganství i další stravovací směry jsou na tom v jistém smyslu podobně jako různá náboženství. I v nich jejich stoupenci vychovávají své děti v podobném duchu, jakému věří rodiče, ale podle míry inteligence jim dávají prostor pro vlastní rozhodnutí. Kde inteligence a nadhled chybí, tam se vychovávají stroje, nesvobodné bytosti s extrémistickými názory. I tento rozměr by měl zůstat v úvahách rodičů, zda svému dítěti naordinují veganskou stravu. Malé dítě navíc nemá žádnou šanci jak se bránit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008