Proč některé ženy "nemohou" kojit?

 Děti 
01. srpna 2017 13:38 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kojení je přirozený způsob výživy miminek. Shutterstock
Mateřské mléko je tak dokonalé, že si s ním miminko bezezbytku vystačí.

Ve 100 ml matřeského mléka se ukrývá kolem 280 kJ. Je to výživa a nápoj zároveň, protože obsahuje na 80 % vody. Kromě té je v něm namíchán dokonalý koktejl živin a minerálních látek. Ty jsou pro tělo miminka mnohem lépe vstřebatelné, než látky z mléka umělého (tak třeba v případě železa, které se vstřebá z 50 % oproti 10 % z mléka umělého). Jestliže si kojící maminka právě nedopřává dostatek některých živin, dostanou se do mléka i tak - z jejích tělesných zásob.

Kromě výživy skýtá mateřské mléko miminku také důležité látky pro budování imunity. Už první mléko (kolostrum) mu dodává velké množství bílých krvinek a protilátek. Například imunoglobulin A, který pokryje sliznici tenkého střeva dítěte, aby je chránil před náporem mikroorganismů. A našli bychom další výhody a pozitivní vlastnosti mateřského mléka pro miminko.

Většina žen - až 90 procent - je přitom podle průzkumů už před porodem rozhodnuta, že bude své dítě kojit. Ne každé se to nakonec podaří, i když téměř každá žena může své dítě kojit.

Jaké bývají nejčastější problémy?

Bolestivé trhlinky

Miminko by chtělo, když ale uchopí bradavku, bolí to jako čert. Mikroskopické trhlinky, ragády, bývají často způsobené tím, že dítě ještě nepřišlo na to, jak se správně přisát, žmoulá bradavku, a tím ji dráždí. 

Zkontrolujte techniku kojení s laktační poradkyní. Ukáže vám, jak miminko správně přikládat, a zná i techniky, jak dítě naučit správnému držení bradavky. Hojení urychlíte, když po kojení vytlačíte pár kapek mléka a necháte je na bradavce zaschnout nebo použijte hojicí krém.

Plísňová infekce

Projevuje se pálením a svěděním dvorce, kůže je napjatá a červená a miminko mívá současně v pusince moučnivku. Stává se to nejčastěji poté, co byla maminka léčena antibiotiky.

Máte-li podezření na plíseň, určitě se nechte vyšetřit lékařem. Pokud se diagnóza potvrdí, měl by vám předepsat lék, který si vmasírujete do pokožky bradavky po každém kojení.

Ucpaný mlékovod

Máte na prsu zarudlou, na dotek teplou skvrnu, která vypadá a bolí jako modřina? Skoro jistě jde o retenci (zadržení) mléka. Možná příliš často střídáte prsy, takže se pořádně nevyprázdní, nebo je vaše děťátko hodně spavé, což je skvělé pro vaše nervy, ale špatné pro kojení. „Vývody mléčné žlázy se mohou ucpat i tehdy, nosí-li matka příliš těsnou podprsenku nebo jiné oblečení. Další častou chybou je, stlačuje-li matka prs dítěti před nosem ve snaze udělat mu prostor na dýchání. Tlakem prstu na bradavku může zastavit odtékající mléko,“ upozorňuje dětská lékařka Magdalena Paulová.

Ucpaný mlékovod lze většinou zvládnout pomocí teplých obkladů, častého krmení (po 1,5 až 2,5 hodinách) a jemné masáže zatuhlého místa. „Když se zátka z vývodu uvolní, vypadá jako drobné zrníčko nebo kousek špagety,“ dodává doktorka Paulová.

Vliv ženské psychiky

Každá žena při těhotenství prodělává neobyčejně rychlý a bouřlivý hormonální vývoj, což vyvolává i změny v psychice ženy. Zvyšuje se její citlivost, což je vzhledem k potřebám dítěte prospěšné.

Zároveň se ovšem mohou objevovat negativní zážitky, obavy, zda péči o své dítě zvládne, a to všechno může mít na zdravotní stav i kojení špatný dopad.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Černý kašel a atypické zápaly plic trhají rekordy: Jak s nimi lékaři bojují a co nás podle odborníků...

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky