Úžeh není totéž co úpal. Oba má ale na svědomí vedro

 Zdraví 
01. srpna 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  1
📷
3 fotografie v galerii
Věděli jste, že mezi těmito neduhy existuje podstatný rozdíl? Často se však mezi sebou zaměňují kvůli podobným příznakům. Shutterstock
Uhnat si v parných dnech úžeh nebo úpal není nic neobvyklého. Oba má na svědomí nadměrné vedro, ale přesná příčina jejich vzniku je odlišná. Přitom rozdíl mezi úžehem a úpalem zná jen málokdo a proto se často tyto pojmy zaměňují.

Jak úžeh tak úpal je často spojován s parními letními dny, a to i přesto, že úpal s nimi vůbec nemusí souviset. Úžeh je opravdu způsoben přímými slunečními paprsky, které příliš zahřejí pokožku hlavy, ale úpal si můžete uhnat i bez sluníčka, a to kdekoliv, kde je velké horko, dusno a vlhko.

Úpal si uženete i bez slunce

V případě úpalu se vaše tělo brání nadměrnému teplu, kterému jej vystavujete. Mnohem ohroženější jsou malé děti a senioři, kteří nemají dostatečně funkční termoregulaci, jejíž špatná funkce je zodpovědná za následný kolaps.

Úpal můžete dostat kdekoliv, kde je teplota prostředí vyšší než 35°C, nebo na místě s příliš vysokou vlhkostí či ve vydýchaných prostorách. Stejně tak může být za úpal zodpovědná nadměrná tvorba tepla přímo v organismu, která bývá zapříčiněna poruchami štítné žlázy, nedostatkem tekutin a solí.

Jak pomoci při úpalu

Nejprve je potřeba postiženého člověka hlavně zchladit. Přesuňte ho na místo, kam nedopadají sluneční paprsky a kde není takové horko – pomoci vám může i klimatizovaná místnost nebo větrák. Postiženou osobu posaďte nebo položte a zvedněte jí nohy nahoru. Textilií namočenou v chladné vodě otírejte ruce, nohy, obličej a krk a podávejte osvěžující tekutiny doplněné o minerální látky. Pomoci mohou iontové nápoje a osolená voda.

Úžeh zapříčiní sluneční paprsky

Také se za teplých letních dnů rádi opalujete a procházíte po pláži? Tak ale nezapomínejte na pokrývku hlavy! Právě ta je důležitá, abyste se vyhnuli úžehu a všemi nepříjemnostmi s ním spojenými. Pokožka na hlavě je totiž velmi tenká a nedokáže vás dostatečně ochránit. Snadno pak dojde k přehřátí celého organismu a vy můžete zkolabovat i s několika hodinovým zpožděním. Úžeh je mnohem nebezpečnější, než úpal, jelikož se mohou přidat i projevy připomínající zápal mozkových blan.

První pomoc při úžehu

Stejně jako při úpalu omývejte postiženého chladnou vodou a podávejte dostatečné množství obohacených tekutin. Vlažná osolená voda sice pomůže, ale mnohem lepší je mít pro jistotu v lékárničce minerály rozpustné ve vodě. Nemocného sledujte a pokud se jeho stav zhorší, okamžitě zavolejte záchrannou službu.

Typické příznaky úžehu a úpalu

Některé projevy obou neduhů jsou velmi podobné, a proto se dají snadno zaměnit:

 • nevolnost
 • závratě
 • bolesti hlavy
 • zrychlený tep
 • vysoká teplota nad 40°C – většinou spíš u úpalu
 • trnutí šíje a dezorientace – objevují se jen u úžehu
 • spálená pokožka – objevuje se jen u úžehu

Preventivní opatření

Nejlepší je se úžehu a úpalu úplně vyhnout. Stačí udělat málo a nebezpečí se můžete úplně vyhnout:

 • především nejmenší děti a starší lidi chraňte před horkem
 • nepřehánějte to s opalováním
 • pijte dostatečné množství tekutiny
 • noste pokrývku hlavy
 • v průběhu dne si chlaďte zápěstí a šíji
 • při nadměrných vedrech neprovozujte náročné sporty
 • vyhýbejte se slunci hlavně mezi 11. a 15. hodinou
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Belohorcová s manželem zažehnali manželskou krizi a uspořádali na Tenerife velkou party. Zpívat jim...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte