Znáte vedlejší účinky nejpoužívanějších léků? Některé kombinace způsobují katastrofu

 Zdraví 
29. srpna 2018 10:03 / Bronislava Silná
  138   5
📷
4 fotografie v galerii
I nejběžnější léky nám mohou strašně ublížit Shutterstock
Různá léčiva mohou být velkou pomocí pro nemocné. Nebýt jich, bylo by zde mnoho mrtvých. Ale některé léky bereme zbytečně, případně nepočítáme s jejich vedlejšími účinky. Máme informace o nejběžnějších lécích. Jsou šokující.

Na trhu je celá řada volně dostupných léčiv, u kterých máme dojem, že je lze běžně užívat při projevech bolesti a dalších komplikacích. Přitom může jít o takové vedlejší účinky, že jde doslova o hazard se životem. Je tedy vhodné vědět, co si mohu užíváním volně dostupného léku způsobit. Většina vedlejších účinků se samozřejmě neprojeví hned po první tabletce. U některých ale není problém se předávkovat během chvíle. 

Kyselina acetylsalicylová

Různé názvy pro stejnou látku, totiž kyselinu acetylsalicylovou. Jde o lék odpradávna používaný proti bolesti a horečce. Ještě před třiceti lety ho běžně užívaly i děti. Pak se přišlo na to, že u některých může spustit proces, který vede k úmrtí. A to dokonce po jediné dávce. Dětem se tedy dnes nepředepisuje, ale stále je hojně užíván. Znají ho naopak i někteří starší pacienti. Jde totiž o preparát, který způsobuje ředění krve. To může být po léčbě různých nemocí žádoucí efekt.

Jistě ho ocení lidé po mozkové mrtvici, infarktu či jiných oběhových potížích. Ale pro určité lidi jde o nebezpečný účinek, u kterého je krvácení z nosu tím nejméně závažným projevem. Je totiž velká skupina lidí, kteří jsou ohroženi i vnitřním krvácením. Dojde-li vlivem podávání zbytečně velkých a opakujících se dávek tohoto léku k vnitřnímu krvácení, bude to pro mnohé znamenat konec. Je dobré o tom vědět a určitě se zbytečnému užívání tohoto léku vyhnout.

Léky s paracetamolem

Tyto léky mají devastující účinky na játra. Samozřejmé je, že jedna tabletka nemusí nic způsobit. Obrovský problém ale vzniká v momentu, kdy je těch tabletek víc a pravidelně. A ještě katastrofálnější je, když se dostane paracetamol, tedy účinná látka těchto léků, do kombinace s alkoholem. Pak má obrovské účinky právě na jaterní buňku. Lidé si také často mohou vzít tabletku i ve chvíli, kdy u nich došlo k onemocnění jater. Třeba při žloutence, kterou ještě lékař nediagnostikoval, ale nemocný se už cítí špatně. I zde může dojít k velmi závažným reakcím. Vedle účinků na játra je i poměrně smutný účinek na naši psychiku. Paracetamol tlumí sice prožívání smutku, ale také prožívání radosti. A to je určitě na škodu. Další informace o lécích i o rizicích užívání bylin najdete v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu