Časté chyby, kterými rodiče nevědomky poškozují zdraví svých dětí

 Děti 
26. srpna 2018 08:15 / Ema Maxová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Počet dětí, které trpí obezitou, je alarmující Shutterstock
Nárůst počtu dětí, které mají problémy s obezitou, je alarmující. Rodiče často doufají, že z toho dítě vyroste. Bohužel to ale není pravda. V současné době trpí nadváhou každé čtvrté dítě, obezitou každé sedmé a monstrózní obezitou čtyři děti ze sta! Víte, jaké jsou největší prohřešky rodičů na dětech?

Zatímco při nízké váze rodiče, lékaři či případně učitelé zbystří a začínají řešit, zda náhodou jejich dítě netrpí anorexií nebo jiným vážným onemocněním, obezita je společností tolerována a vnímána maximálně jako neestetická vada na kráse. Což je ale obrovská chyba. Měli bychom si uvědomit, že život našich dětí dnes neohrožuje hlad a bída, ale naopak nedostatek pohybu a nadbytek potravy.

Nadváha není jen estetickým problémem

Děti mohou mít řadu zdravotních obtíží, mezi něž patří různá kardiovaskulární onemocnění či metabolické, zažívací, ortopedické a dermatologické problémy. Děti jsou také často kvůli své nadváze vyčleněny z kolektivu, což vede ke ztrátě sebevědomí. Útěchou pak bývá takovým dětem zase jídlo a dostávají se tak do začarovaného kruhu. Obezita je jen pomyslným vrcholem ledovce a pro zdraví dítěte může mít v budoucnu vážné následky. Obezita dětí se zvyšuje rychlým tempem, nepodceňujte tento problém. Obyvatelé České republiky patří k nejtlustějším v Evropě. Měli bychom se proto obezitou obecně, a obezitou dětí zvlášť, zabývat velmi intenzivně.

Jaké největší prohřešky dělají rodiče na svých dětech?

Pozor na chybějící vitamin D!

Vědecké studie za posledních pár let přinášejí překvapivé informace o úloze vitaminu D. Zajímavý je například pravděpodobný podíl vitaminu D na tzv. fetálním programování. Tím se rozumí budoucí nastavení fungování orgánů miminka. Chybějící vitamin D v těhotenství může mít přímou souvislost třeba s astmatem, alergickými obtížemi, imunitními onemocněními nebo právě obezitou.

Až 80 procent těhotných žen trpí, zejména v zimních a jarních měsících, nedostatkem vitamínu D. Přitom nedostatečné zásobení vitaminem D v období těhotenství znamená špatnou startovací pozici pro budoucí zdraví miminka.

„Vitamin D ovlivňuje vstup vápníku do tukových buněk, přičemž vápník je významným aktivátorem lipogenních enzymů, které ukládají tuk,“ říká pediatrička MUDr. Božena Kalvachová, CSc. z Endokrinologického ústavu v Praze. Zjednodušeně řečeno vitamin D zmírňuje ukládání tuku. Nezapomeňme přitom, že nastávající matka je jediným zdrojem tohoto vitaminu pro miminko. Zajistit potřebné zásobení vitaminem D zejména v jarních a zimních není z mnoha důvodů snadné. Proto se využívají i speciální doplňky stravy pro těhotné, které kombinují optimální množství a poměr nezbytných látek.

Ve složení doplňků stravy pro těhotné by neměly chybět látky jako jód, vitaminy skupiny B, dostatečné množství vitaminu D nebo nezbytná kyselina listová doplněná o její metabolizovanou formu 5-metyltetrahydrofolát tzv. Metafolin, kterou využije i organismus postižený MTHFR mutací.

Špatné návyky

I ve výživě platí, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Základům nutriční výživy, ale i sociálním vzorcům chování se dítě učí především v rodině. Dítě si je osvojuje pozorováním jednotlivých členů rodiny a jejich kopírováním. Vytváří si je hned z kraje života a přenáší do dospělosti. Z vlastní zkušenosti každý z nás ví, jak obtížné je pak zažité návyky měnit, nebo si je obhájit při partnerské konfrontaci, kdy každý z účastníků byl vychován odlišně. Je proto potřeba jít vzorem svým dětem, ať už se budeme bavit o stravovacích návycích, způsobu stolování, pohybové aktivitě, ale i hodnotovém systému.

Děti by měly vědět, že lidé mají jíst pravidelně, v klidu a pestře a zároveň by se měly vyhýbat zneužívání jídla z jiného než stravovacího důvodu. „V mnoha případech využívají rodiče jídlo jako odměnu, nebo naopak trest. Pro dítě je trestem nejen jídlo, které mu nechutná, ale i fakt, že nemá hlad nebo chuť na danou potravinu. Protipólem je pak jídlo zneužívané jako odměna. Tato forma prémie v podobě sladkostí různého druhu je nevhodná. Po stránce nutriční jsou to živiny chudé a příliš energeticky bohaté. Právě tyto potraviny jsou častou příčinou nadváhy,“ doplňuje MUDr. Kalvachová.

Abyste zatraktivnili nepopulární, ale zdravé potraviny, s recepty a jídly si trochu vyhrajte. Nezapomínejte na to, že jíme i očima a vykrajovátka, obličejíčky a zvířátka mají u dětí zaručený úspěch.

Při přípravě jakéhokoliv jídla pro děti velmi šetřete se solí. To stejné platí také o koření i o cukru. Jídla se snažte připravovat z čerstvých surovin, vyhýbejte se polotovarům a průmyslově zpracovaným produktům a výrazně omezte přípravu jídel smažením. Čím nahradit cukr a zda jsou alternativní sladidla zdravější, se dočtete v našem článku zde.

Děti mají málo pohybu

Většina českých dětí má nedostatek pohybu a mnoho času tráví u počítače či televize. Nedostatkem pohybové aktivity trpí zhruba 80 procent českých dětí, kvůli tomu se zvyšuje jejich nadváha a obezita. Televize a počítač patří mezi nejsilnější médium, u kterého současné děti tráví průměrně dvě až tři hodiny denně!

Možná vás překvapí, že navíc televizní sdělení, případně vzorové chování oblíbeného youtubera, má okamžitý vliv na krátkodobé stravovací a sociální preference vašeho dítěte. O důvod víc dbát na jiné vyžití a koncepci volného času vaší ratolesti. „U dítěte školního věku se nároky na pohybovou aktivitu zvyšují, což je trochu v rozporu se skutečností, že s nástupem školní docházky dochází k jejímu omezení. V mladším školním věku dochází k řadě fyziologických změn, jakými jsou změna typu postavy, postupné prodlužování končetin, které rostou rychleji než trup a nebo přibývání podkožní tukové vrstvy. Postupně dochází mezi 6. až 10. rokem věku dítěte z pohledu fyziologického i k nárůstu vytrvalosti,“ uzavírá pediatrička MUDr. Božena Kalvachová.

Je proto vhodné volit sportovní aktivity jako fotbal, plavání, cyklistika nebo tanec, kde je kladen důraz na výdej energie a vytrvalost. V tomto věkovém údobí by měl čas věnovaný pohybové aktivitě odpovídat stejnému času strávenému ve škole, tj. 5 hodin. U dospívajících by měla pohybová aktivita tvořit minimálně hodinu denně. Velmi důležité je, aby si dítě vytvořilo k pohybu kladný vztah a stalo se přirozenou součástí životního stylu. Naštěstí v dnešní době je nabídka pohybových aktivit natolik pestrá, že by neměl být problém najít tu nejvhodnější.

Děti jsou tlusté a zároveň podvyživené

Pokud se rodiče snaží řešit obezitu svých dětí, první myšlenky často vedou k omezení stravy. Děti by měly držet dietu. Méně jíst. Přivést do těla méně energie. To je ale velmi nesprávný až nebezpečný závěr. Děti v období růstu potřebují dostatek energie a optimální množství biologicky cenných látek. Pokud omezíme energetickou hodnotu stravy, dodáváme obvykle do organismu i méně vitaminů a minerálů. Děti mají hodně jíst. Prospívá jim to. Strava však musí být sestavena tak, aby přiváděla do těla minimum prázdných kalorií. Tedy energie, která není doprovázena vysokým množstvím vitaminů, minerálů, vlákniny a stopových prvků. Strava, kterou dnes konzumují naše děti, je energeticky hutná, ale biologicky chudá. Rodiče, kteří mají doma obtloustlé dítě a nevědí, jak bezpečně snížit jeho hmotnost, by se měli obrátit na odborníka. I tlusté dítě totiž může být podvyživené.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu