Blíží se bouřky. Víte, jak reagovat, když jste venku?

Pobyt v přírodě může být za bouře velmi nebezpečný
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Ostatní 
24. srpna 2018 12:55 / Shutterstock
  3   0
Bouřka není pro každého úplně příjemná záležitost. Bouřka umí být i smrtelně nebezpečná. Máme dobré rady, které vám pomohou přečkat bouřku.

Bouřky s sebou nesou hned několik rizik. Dochází při nich k elektrickým výbojům, tedy k bleskům, které vás mohou zasáhnout. Obvykle nastane silný déšť a někdy i krupobití, což může mít za následek lokální záplavy. A značně stoupne rychlost větru, a to s sebou může přinést nebezpečí padajících stromů a letících uvolněných předmětů. Pokud ale zachováte rozvahu, obvykle se dá vše zvládnout.

Pobyt v přírodě

Asi nejtěžší situace nastane, pokud se pohybujete ve volné přírodě. Jestliže se předpokládají bouřky, snažte se svůj pobyt venku omezit. Když už se nedá nic dělat, nezůstávejte na otevřených prostranstvích a už vůbec ne u osamělých stromů. Z hlediska úkrytu před bouřkou je nejlepší hustý les. Nejvyšším stromům se ale zdaleka vyhněte. Pokud nemáte šanci se dostat do úkrytu, zalehněte na zem. Jestliže jste se koupali, určitě opusťte vodní plochy. Pobyt ve vodě je sice náramně zdravý, jak si můžete přečíst i v článku zde, ale při bouřce velmi nebezpečný. Při pohybu za bouře neběhejte.

Všechna tato opatření mají minimalizovat pravděpodobnost, že do vás udeří blesk. Ten si vybírá zejména vyvýšená místa v krajině. Právě osamělé stromy a vysoké stromy jsou první k dispozici. Také vodní plochy přitahují elektrický výboj.

V autě

Při jízdě automobilem jste poměrně dobře chráněni před bleskem. Nicméně vzhledem k hrozícím přívalovým dešťům doporučujeme, abyste při vhodné příležitosti odbočili na výše položené parkoviště. Nesetkáte se s nenadále vzniklým vodním tokem a také se vyhnete riziku autonehody. Kdo zažil silnici proměněnou v řeku ví, že vodní živel umí být nekompromisní. Při určité intenzitě srážek navíc může voda klidně smést auta jako kdyby šlo o papírové modely. Zde právě pomůže vyvýšené parkoviště nebo nějaké výše položená ulice, kterou určitě nepoteče tolik vody.

Vítr

Jak při volném pobytu v přírodě, tak i při jízdě autem vás ohrožuje i silný vítr. Snažte se proto schovat tak, abyste nebyli vystaveni přímo pádu nějakého starého stromu či nebyli v blízkosti míst, kde je příliš mnoho volných předmětů, které vás mohou zasáhnout. Obzvlášť se vyhýbejte stavbám a zchátralým objektům. Mějte oči otevřené a vnímejte nebezpečí. Silný vítr je schopný utrhnout i části krytiny ze střechy a rána taškou či kusem plechu může být doslova smrtící.

Na lodi

Při cestování se můžete s bouřkou potkat i na místech, která jsou pro Středoevropana méně obvyklá. Můžete proto být i na lodi. Je-li k dispozici nějaké podpalubí, určitě ho v takovém případě vyhledejte.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší koncentrace léčivých pramenů

Dům a zahrada

Pokud sklízíte bylinky a máte jich dost, vyrobte dětem výborná lízátka

Bydlení

I hotové kuchyňské sestavy mohou být hezké a praktické, navíc mají nesporné výhody

Zavřít reklamu