Saunování v létě: Dobrý nápad, nebo hazard se zdravím?

 Zdraví 
23. srpna 2018 14:45 / Monika Thomsonová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Saunování v létě je stejně zdravé jako v zimě Depositphotos
Milovníci sauny to ví a návštěvu oblíbeného zařízení nevynechají ani v letním období. Dělají dobře. Odborníci doporučují chodit do sauny každých 7 dní, a to i v létě. Jen tak je možné udržet obranné schopnosti organismu, které získáte právě pravidelnou návštěvou sauny.

Pravidelné saunování je zdravé a tělu prospěšné, to už určitě každý ví. Saunováním se z těla vyplavují toxické a škodlivé látky, zlepšuje se prokrvování pokožky a celkově se podporuje správné fungování imunitního systému.

V letním období je náš organismus často vystavován vysokým teplotám a zároveň, nepříznivě působí i časté teplotní výkyvy, zejména přechody z velkého tepla do klimatizovaných prostor. To může mít za důsledek onemocnění – nachlazení, bolest v krku, ve vážnějších případech třeba i angínu.

Právě saunování v létě pomáhá termoregulační systém našeho těla stabilizovat a posilovat. Saunování zvyšuje odolnost těla právě vůči teplotním změnám a také posiluje samotnou termoregulační schopnost organismu. Tělo pak lépe reaguje na vyšší venkovní teploty, méně se potíme a jsme méně náchylní k nepříjemným následkům spojeným s přechody z tepla do zimy a naopak.

Navíc po ochlazení těla, nejlépe vlažnou až studenou vodou, se člověk přestává potit. Venku se tak po saunování budete cítit opravdu příjemně, bez ohledu na tropické počasí. Kdy začít se saunováním malých dětí? Více jsme psali v jiném článku.

Základní pravidla pro správné saunování, které platí v každém ročním období

  • Před vstupem do prostor sauny je nutné se osprchovat a umýt mýdlem. Proč? V každé sauně je třeba dodržovat základní hygienické návyky a zabránit tak šíření možných infekcí.
  • Samotnému saunování by mělo předcházet důkladné osušení Proč? Voda kůži ochlazuje, proto mohou být účinky sauny a pocení zpomaleny. Při pocení můžete lehce otírat a hladit povrch těla, což napomáhá otevírat kožní póry a odplavovat nečistoty z kůže.
  • Do saun se vstupuje bez plavek, pouze v ručníku nebo speciálním prostěradle. Proč? Používáním ručníků a prostěradel zabráníte znečistění lavic v sauně. Berte ohledy i na ostatní návštěvníky sauny.
  • Pobyt v sauně má být krátký, ale působení intenzivní. Saunujte se proto na prostřední nebo horní lavici, ale ne déle než 15 minut.
  • Nezapomeňte na ochlazení po pobytu v sauně. Nejšetrnějším způsobem ochlazení je pobyt na chladném vzduchu. Lze využít také sprchy. Před použití ochlazovacího bazénku se vždy nejprve osprchujte, abyste spláchli pot. Pokud máte potíže s vysokým tlakem, ochlazovacího bazénku se vyvarujte. Je vhodné se ze sauny přesunout na čerstvý vzduch. Vaše tělo totiž po pobytu v sauně potřebuje hodně kyslíku. Jaká pravidla dodržovat při saunování s dětmi jsme psali před časem.

Odpověď na otázku, zda je vhodné se saunovat i v létě, je tedy jednoznačně, ano!

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...