Několik doporučení pro ekologičtější život

Svou bezohledností můžeme svět zničit
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
28. srpna 2018 15:36 / Shutterstock
  5   0
Žít ekologicky je moderní. Co to ale má v praxi znamenat? A není to nějaký nesplnitelný sen a vzdálený cíl? Uvidíte, že nikoliv.

Je několik jednoduchých zásad, které si můžete osvojit a snížit docela zásadním způsobem svou uhlíkovou stopu, kterou na této planetě zanecháváte. Přitom ušetříte i svoje peníze a dokonce ovlivníte produkci skleníkových plynů, které ohřívají naši planetu. Nevěříte? Pak čtěte dál.

Potraviny

Nakupujte potraviny z místní produkce. Dávejte přednost průmyslově neupravovaným potravinám od zemědělců, kteří používají k přírodě šetrné postupy. Jezte zejména sezonní zeleninu a ovoce. Dovozem přes celou zeměkouli se životní prostředí nadměrně zatěžuje. Přitom naše zeměpisné šířky nabízejí velké množství druhů ovoce i zeleniny i všech dalších produktů. To neznamená, že si nesmíte občas dát i něco ze vzdálenějších končin. Mělo by ale jít spíš o situaci, kdy to je nutné nebo občas pro zpestření. Omezte také konzumaci masa. Stačí ho jíst dvakrát či třikrát týdně, jak se dozvíte v článku zde.

Cestování

Upřednostňujte ekologické způsoby přepravy. Šetrnější jsou vlaky či autobusy, ale také automobily s nízkými emisemi či přímo elektromobily. Pokud fyzicky můžete, používejte jízdní kolo nebo choďte pěšky. Vedle zdravotních a finančních benefitů navíc ještě šetříte životní prostředí.

Plasty

Snažte se omezit používání plastů, které se v přírodě dlouhou dobu rozkládají. Při nákupu předmětů z plastu vybírejte takové, které jsou biologicky snadno rozložitelné, protože mají svůj původ nikoli zcela syntetický, ale jsou vyráběny na bázi kukuřice či jiných zemědělských plodin. Existuje takto vyráběné jednorázové nádobí i další předměty. Sáčky na ovoce a zeleninu můžete nahradit sáčky látkovými. Nekupujte nápoje v plastu.

Investujte do zateplení

Je velmi rozumné investovat do zateplení domů a bytů. Snížíte tím své náklady na topení i chlazení a ještě pomůžete přírodě, protože nebudete spotřebovávat tolik energie na změny teplot.

Hospodaření s vodou

Velmi potřebné pro budoucnost bude používat aktivně v našich domech i bytech technologie, které umožní hospodárněji nakládat s vodou. Zachytávání dešťové vody a závlaha zahrad – to je to nejmenší, co lze udělat. Dalšími kroky bude využití vody po běžném mytí a sprchování třeba na splachování. Tímto způsobem se dá snížit radikálně spotřeba vody, které bude stále větší nedostatek.

Třídění odpadu

Už dnes je běžné třídění odpadu na plasty, papír a sklo. Mělo by se stát stejně automatické dávat zvlášť elektroniku, oděvy, baterie, hliník či kompostovatelné zbytky. V některých městech se už objevují běžně i kontejnery na tyto různé typy odpadu. Jinde se na větší třídění ještě čeká. Všude je ale možné dovézt roztříděné suroviny do sběrného dvora.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Dům a zahrada

Pěstování ze semínek. S paprikami je je třeba začít v lednu, rajčata, okurky i cukety počkají do února,...

Bydlení

Posypová sůl na chodnících je účinná, ale nešetrná. Nahradit ji lze několika materiály

Zavřít reklamu