Jak překonat strach z výšek
Každý z nás pociťuje na okraji vysokého a nebezpečného místa určitý stupeň úzkosti, některým však tento strach způsobuje naprosté oslabení a paralýzu. Jestliže je váš strach z výšek tak silný, že ovlivňuje vaše výkony ve škole či v práci nebo překáží každodenním aktivitám, pak se pravděpodobně jedná o akrofobii. Zjistěte o této fobii více a naučte se efektivním metodám, kterými se jí můžete zbavit.
Lidé trpící akrofobií mají strach z výšek a hloubek – je pro ně tedy problematické cestovat letadlem či lanovkou, vystoupit na rozhledny, pohybovat se v horách, ve výškách se dívat z oken či chodit na balkon. Hranice problematické výšky je velmi individuální, někdo není schopen vylézt po žebříku či jít po schodech, jinému nedělá problém lézt na deset metrů vysoký komín. Důležité ale je, že pokud akrofobik dosáhne kritické výšky, setkává se s intenzivními pocity paniky a strachu. Objevuje se bušení srdce, třas, návaly horka a chladu, pot. Pro strach z výšek je typický pocit závrati – motání hlavy, dušnost, neschopnost pohybu a pocity na omdlení. Člověk v panickém stavu ztrácí soudnost a může být nebezpečný sobě i svému okolí.
Cvičení
Odolnost proti strachu z výšek můžeme posilovat i různými domácími či venkovními „cviky“. Velmi oblíbené je lezení na stromy nebo na žebřík. Sami si určíme, jak vysoko daný den vylezeme a ve chvíli, kdy se začnou objevovat první náznaky paniky, už nepokračujeme. Snažíme se zůstat nějaký čas v dosažené výšce a pak slezeme dolů. Pomoci nám může také obyčejná dětská houpačka a nebo si můžeme doma položit mezi dvě židle pevnou desku a zkoušet po ní chodit. Samozřejmě dbáme přitom co nejvíc o bezpečnost při chození a o pevnost a stabilitu celé konstrukce...
Psychoterapie a podávání léků
Odborný lékař provádí s pacientem psychoterapie a pracuje s jeho konkrétními zkušenostmi a reakcemi na podněty. Obvykle uplatňuje tzv. expoziční terapii, která spočívá v přímém vystavování se kritických situací. Postupným navykáním na vyšší místa a následnou konzultací a vyhodnocováním v rámci psychoterapie se pacient svého panického strachu z výšky postupně zbavuje. Léčba bývá podporována užíváním antidepresiv a anxiolytik, která pomáhají při odstraňování úzkostí.
Použití virtuální reality
Použití virtuální reality při léčbě akrofobie je stále častější a již má svou oporu i v seriózních vědeckých výzkumech. I v tomto případě se pracuje s postupným navykáním na vyšší místa, výhoda spočívá v tom, že lékař či terapeut je v kontaktu s postiženým a na jeho podněty a chování může přímo reagovat, stejně tak může být provedeno i aktuální vyhodnocení. Použití virtuální reality je rovněž bezpečné, jelikož nemůže dojít k žádnému vážnému zranění vlivem panického záchvatu.
Pokud vás trápí panický strach z výšky, který negativně ovlivňuje kvalitu vašeho života, neváhejte a navštivte odborníka. S největší pravděpodobností bude vaše léčba úspěšná a vy již nebudete mít problémy navštívit blízkou rozhlednu a pokochat se krásami přírody, stejně jako nebudete trpět při každém letu, který absolvujete.