Riziko vzniku Alzheimerovy choroby vědci spojili s bakterií v ústní dutině. Správná péče o zuby je klíčová

 Zdraví 
15. července 2022 10:38 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Bakterie v ústech jsou nyní vědci spojeny se vznikem Alzheimera Depositphotos
Nejde o žádné náhodné zjištění. Vědci se tentokrát pustili do detailní studie na základě předchozích výzkumů a díky tomu skutečně potvrdili, že vznik Alzheimerovy choroby je velmi rizikový při nesprávné péči o dutinu ústní.

Konkrétně se totiž jedná o zcela běžný typ orálních bakterií souvisejících s periodontálním onemocněním. Výsledkem je, že špatný stav ústní dutiny vede k demenci a neurodegeneraci. Takže trpíte například paradontózou a nic s tím neděláte? Pak je to velká chyba. Paradontóza je totiž vlastně zánět, který způsobují právě bakterie.

Přesně na bakterii, která způsobuje paradontózu, se vědci ve svém nejnovějším výzkumu zaměřili. Jde o bakterii Fusobacterium nucleatum, o které je známo, že při parodontitidě ještě zvětšuje svůj objem. A nejen to. Tato bakterie také zvyšuje proliferaci imunitních buněk v mozku. Výzkum jasně prokázal, že tato zánětlivá reakce urychluje progresi Alzheimerovy choroby.

"V této studii naše laboratoř jako první zjistila, že Fusobacterium nucleatum může způsobit systémový zánět a dokonce infiltrovat tkáně nervového systému a zhoršit příznaky a symptomy Alzheimerovy choroby," vysvětlil Jake Jinkun Chen v prohlášení Tufts University School of Dental Medicine.

Jinými slovy, tato bakterie urychluje vývoj onemocnění Alzheimerem tím, že podporuje zánětlivé reakce v mozku a zhoršuje behaviorální a patologické projevy. Zatím nicméně vědci nevědí, jak vlastně tato konkrétní bakterie poškozuje samotné mozkové tkáně, ale domnívají se, že nějaký druh zánětlivé reakce na patogen prochází do mozku a ovlivňuje vznik neurodegenerace.

Vědci se díky zjištěním své studie domnívají, že správná péče o dutinu ústní může dokonce i zabrzdit vývoj degenerativního onemocnění v jeho ranné fázi. O to víc je důležitější se o svá ústa opravdu starat. Řada lidí paradontózu ignoruje, přitom některé údaje uvádějí, že k paradontóze má tzv. našlápnuto většina lidí. A jak ukázala tato studie, nejde jen o ztrátu chrupu, ke které při paradontóze téměř vždy dochází, ale v budoucnu tedy o tak závažné onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

Takže pokud to s návštěvou dentisty zrovna nepřeháníte, měli byste si toto svoje chování honem rychle rozmyslet. Jinak si zaděláváte na celou řadu dramatických problémů. Především se ale musíte o svoji ústní dutinu pečlivě starat sami, protože zubní lékaři už pak jen hasí požáry, které jste sami založili.

Jak tedy poznáte, že se o svá ústa příliš nestaráte? V první řadě to poznáte podle zápachu z úst. Budete mít také citlivé zuby, ať už na teplé či na studené nápoje či jídlo. Při čištění zubů vám budou krvácet dásně a když už jde opravdu do tuhého, objeví se otoky dásní, odhalené krčky zubů a bolest zubů, které se vám nakonec začnou uvolňovat. To už je většinou na nějakou záchranu pozdě. A ještě jednu důležitou věc je dobré vědět, pokud chcete teď hned začít zanedbanou péči dohánět. Bakterie se v dutině ústní množí opravdu rychle, obvykle jim to po vyčištění zubů trvá pouhých šest až dvanáct hodin. Proto si skutečně čistěte zuby dvakrát denně a rovněž pravidelně používejte ústní vodu a na mezizubní prostory používejte dentální nit nebo mezizubní kartáčky.

Autorský článek, další zdroj: Tufts University

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný