Heřmánek jako pomocník z přírody: Dokáže zklidňovat úzkosti, zlepšit trávení i pleť

 Zdraví 
16. října 2023 10:01 / Ema Maxová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Heřmánek má báječné léčivé účinky Depositphotos
Už po staletí je heřmánek využíván jako léčivá rostlina. Není divu, je to doslova všelék. Díky svým silným účinkům si poradí se žaludečními onemocnění i s depresivními stavy. Nejčastěji se využívá v podobě bylinného čaje.

Heřmánek se používá jako tradiční lék po tisíce let. Je považován za bezpečnou rostlinu a využívaly ho mnohé kultury. Jeho účinky však nejsou pouhým předáváním babských rad, potvrzují je mnohé studie. Podle mnohých bylina voní lehce jako jablko, což může vysvětlit i její název – heřmánek v řečtině znamená „zemské jablko“.

Heřmánek byl používán jako bylinný lék již od dob Hippokrata, který je považován za otce medicíny. Jeho využití bylo a stále je velmi široké. Mezi obtíže, které léčí, patří horečka, bolesti hlavy, problémy s ledvinami, játry a močovým měchýřem, zažívací potíže, svalové křeče, úzkost, nespavost, podráždění kůže, modřiny, dna, vředy, revmatické bolesti, senná rýma, záněty, hemoroidy, kolika u kojenců nebo menstruační poruchy. Také napomáhá pocení, mírní křeče, působí protizánětlivě a dezinfikuje, především sliznici. 

Poslouží i při pěstění krásy. Pokud si alespoň jednou týdně umyje tvář heřmánkovým nálevem, vaše pleť získá zdravou barvu a bude mnohem krásnější a pevnější. Nálev pozitivně zapůsobí i při omývání vlasů, zvláště světlých. Heřmánek je skutečně považován za takový všelék.

Užívání heřmánku

Možností, jak užívat heřmánek, je spousta. Můžete jej využívat zevně i vnitřně. Zde je několik rad, jak a co z heřmánku připravit, aby byly jeho účinky co nejintenzivnější.

Heřmánkový čaj

Nejběžnějším způsobem užívání heřmánku je příprava bylinného čaje, který zdárně bojuje proti většině jmenovaných obtíží. Je doporučován především k léčbě žaludečních problémů a zklidnění při stresu. Připravte si jednu vrchovatě naplněnou kávovou lžičku. Vložte ji do 1/4 litru vody, spařte a následně nechte krátce vylouhovat.

Heřmánkový olej

Olej připravený z heřmánku skvěle poslouží při kožních onemocněních, zraněních nebo zlepšení stavu pleti. Naplňte lahvičku čerstvými květy a zalijte je olivovým olejem, který byl lisovaný za studena. Květy musí zůstat v oleji ponořené. Lahvičku pevně uzavřete a nechte zhruba dva týdny odstát na slunném místě. Poté ho uchovávejte v ledničce.

Heřmánková mast

Podobné využití jako heřmánkový olej najde i mast. Pomůže se zklidněním a léčbou různých kožních onemocnění. Pokud si chcete vyrobit vlastní, příprava není vůbec složitá. Nachystejte si 250 g vepřového sádla a zahřejte ho jako při vysmažování. Následně do něj vsypejte vrchovatou dvouhrst čerstvých květů. Až směs vzkypí, promíchejte ji, přikryjte a odložte na noc na chladné místo. Druhý den směs mírně zahřejte. Následně si připravte síto a do něj vložte lněný hadřík, skrze nějž směs promačkejte. Poté mast přelijte do lahviček.

Lokálně aplikovaný heřmánek může urychlit hojení ran. Studie ukazují, že látky v něm obsažené mohou zabíjet viry a bakterie. 

Pára z heřmánku

Jestliže trpíte na dýchací obtíže, zkuste inhalovat páru z heřmánku. Zalijte jednu polévkou lžíci květů vroucí vodou. Nakloňte se nad nádobu a přikryjte hlavu ručníkem. Páru vdechujeme několik minut a opakujte podle potřeby.

Heřmánková koupel

Připravte si relaxační koupel a užijte si blahodárně účinky heřmánku. Do vroucí vody postačí vhodit 2 hrsti suchých květů. Pokud chcete opláchnout rány nebo jen část těla, použijte pouze jednu hrst. Nechte vylouhovat, a poté přidejte do koupele.

Autorský článek, další zdroje: webm.comverywellhealth.com, bylinkyprovsechny.cz 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí