Nepodceňujte životodárné sluníčko. Raději dbejte na rady, jak se správně opalovat a předejdete zdravotním komplikacím.

 Zdraví 
03. června 2014 15:37 / redakce
  0
📷
4 fotografie v galerii
Víte, jak se správně opalovat? Foto: Žilní klinika
Venku je krásně a vy už se nemůžete dočkat, až se za pár týdnů vydáte na letní dovolenou chytat bronz? Pohodlně se usaďte na gauč, dejte si nohy nahoru (je to dobré proti vzniku křečových žil) a čtěte. Aby vám totiž pobyt v zahraničí nezkazila zákeřná nemoc, už teď si pro jistotu napište na seznam opalovací krém s vysokým stupněm ochrany před UV zářením (SPF) nebo ho raději rovnou dejte na poličku ke dveřím.

Nezapomínejte na to, že mazat se opalovacím krémem bychom měli každý den v létě, tedy ne jen na dovolené u moře. Přehnané vystavování se přímému slunečnímu záření je obzvláště v letních měsících velmi rizikové a nemá dobrý vliv na naši pokožku,” varuje uznávaný primář pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz.

Když navíc vyrazíte do míst, kde je sluneční záření velmi intenzivní, buďte raději na pozoru. Nemusíte se spálit hned první den – s největší pravděpodobností se pak vrátíte z dovolené jako had svlékající se z kůže. Opálená pokožka je dozajista přitažlivá, ale nic se nesmí uspěchat. Doporučujeme opalovat se pozvolna a MAZAT se vysokým faktorem. „Je prokázané, že se stačí třikrát za život spálit a riziko vzniku rakoviny kůže se u žen 2,3krát znásobí a u mužů dokonce 7,6krát,” varuje doktor. Pozvolné ”smažení” vám navíc vydrží déle.

Dříve se o tom moc nemluvilo, ale již dlouho je známo, že rakovinu kůže způsobuje ve většině případů právě přílišné a nechráněné vystavování slunečnímu záření. Pokud například pozorujete pihu, která v průběhu let mění velikost, tvar, či barvu, na nic nečekejte. Rakovina kůže je zákeřná a pokud se na ni nepřijde včas, může to dopadnout velmi špatně. „Zhoubný nádor kůže tzv. melanom patří mezi velmi nebezpečné typy nádoru, jelikož je schopen pravidelně a poměrně časně metastazovat. Nicméně pokud je zachycen včas, pravděpodobnost vyléčení je vysoká,” uklidňuje primář.

Jakmile tedy máte sebemenší podezření, raději navštivte příslušné zdravotnické zařízení. Na základě vyšetření se dozvíte, zda je nutné radikální operační řešení nebo je možné kosmetické odstranění či dokonce jen sledování znaménka. Celých 95% patologických změn na kůži bývá nezhoubných a lze je odstranit nechirurgicky, například použitím radiofrekvenčního přístroje či laseru. Ovšem i u původně nezhoubného znaménka může dojít ke zhoubné přeměně, pokud zanedbáte jednoduché sebevyšetření a lékařské sledování.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda