Jak se má uskladňovat mateřské mléko, aby si zachovalo své kvality?

 Děti 
26. září 2017 09:15 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Mateřské mléko je to nejlepší, co svému dítěti můžete dát Shutterstock
Důvodů, proč uchovávat odstříkané mateřské mléko, může být hned několik. Možná také máte mléka na rozdávání a odstřikovat musíte, abyste si ulevila. Kdo někdy odstříkával, uzná, že vylít pak mléko jen tak do záchoda, je opravdu škoda. Jak ho tedy uskladnit?

Mateřské mléko má řadu pozitiv oproti mléku umělému. Pokud máte mléka dost, odstříkejte si do zásoby, protože nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat. Hodit se vám bude například když onemocníte a budete muset brát silné léky, když si budete chtít večer oddychnout a vyrazit si s kamarádkami, nebo se můžete s manželem domluvit, že bude v noci „kojit“ z odstříkaného mléka za vás.

Ať tak či onak, mléko musíte uskladnit dle určitých zásad, aby vaše snaha nepřišla vniveč a mléko se nezkazilo.

Skladování při pokojové teplotě

Názory na to, jak dlouho je bezpečné skladovat mateřské mléko, se různí. Vždy záleží na okolnostech, jako je teplota, čistota nádob, nebo následný způsob ohřívání. Do příštího krmení (tedy zhruba po dobu tří hodin) můžete mléko uchovávat i při pokojové teplotě, která ovšem není vyšší než 25°C. V lednici vydrží uložené po 24 hodin při teplotě 4°C – skladujte jej v zadní části lednice, kde je teplota nejnižší. Vždy však jedině v uzavřených sterilizovaných nádobách.

V mrazáku vydrží déle

Chcete-li mléko uchovávat déle, budete jej muset zmrazit. Při -18°C vám v mrazáku vydrží i tři měsíce. Nezapomeňte však na nádobu vždy uvést datum odstříkávání, abyste byla schopna později určit, do kdy je mléko použitelné. Nejspíš se vám nepovede nádobku naplnit na jedno odstříkávání celou, což ovšem není problém. Ihned ji vložte do mrazáku a jakmile budete znovu odstříkávat (tentýž den), nádobku vyndejte, přilijte nově odstříkané mléko a opět vložte do mrazáku.

V čem odstříkané mléko uchovávat

Odstříkané mateřské mléko musí být vždy uchováváno ve sterilizované nádobě. Můžete použít kojeneckou láhev, skleněnou lahvičku - například od dětských příkrmů, nebo přímo nádoby k tomu určené. Seženete jak nádobky s víčkem, tak speciální sáčky. Nádobky nikdy neplňte až po okraj, protože se mléko při mražení roztáhne.

Správné ohřívání je důležité

Ve chvíli, kdy budete chtít mléko použít, jej vyndejte z mrazáku a ohřívejte nejlépe ve vodní lázni. Důležité je ohřívat jej pomalu. Jestliže víte, že mléko budete potřebovat druhý den, vyndejte si ho večer do ledničky a do rána vám rozmrzne. Pak už ho jen ohřejte na tělesnou teplotu dítěte, tedy zhruba na 37°C.

Aby nedošlo k znehodnocení mateřského mléka a látek v něm obsažených, neohřívejte ho ve vroucí vodě ani v mikrovlnné troubě. V případě, že takto ohřáté mléko nespotřebujete celé, zbytek vylijte. Jednou ohřívané mateřské mléko už není pro dítě vhodné.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech