Sterilizace dětských lahviček by měla být samozřejmostí, ovšem jen do určitého věku

 Děti 
17. září 2017 08:15 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Nevyvařované lahvičky mohou obzvlášť u novorozených dětí zapříčinit průjmy a zvracení. Shutterstock
Bolí vaše děťátko často bříško a denně kvůli tomu pláče? Už je toho i na vás moc, ale zatím jste neodhalili příčinu? Mohou to mít na svědomí nedokonale vymyté lahvičky nebo dudlíky.

Možná vám vyvařování dětských potřeb přijde jako zbytečnost, ale pokud to neděláte, velmi pravděpodobně tím zapříčiňujete bolesti dítěte, ale i někdy i silné průjmy a zvracení.

Novorozenci ještě nemají zcela vyvinutou imunitu, a proto jsou k jakýmkoliv nákazám a infekcím mnohem náchylnější, než starší děti. Pokud své dítě dokrmujete lahvičkou, nebo mu dáváte na usínání dudlík, měli byste je pravidelně sterilizovat. Teplé mléko je pro mikroby živnou půdou a dítě jich může z nevyvařené lahvičky dostat do těla velké množství.

Jak dlouho sterilizovat?

Jakmile se začne dítě plazit a lézt, začne také ochutnávat vše, co mu přijde do cesty. V tu chvíli už je opravdu každodenní sterilizace dudlíků a lahviček zbytečná. Toto období přichází nejčastěji kolem šestého měsíce věku dítěte. I tak ale neuškodí jednou za čas lahvičky sterilizovat. Většinou však postačí omývat je tekoucí horkou vodou s prostředkem určeným pro mytí dětského nádobí. Štětku nebo houbičku, kterou na mytí používáte, nepoužívejte už na nic jiného. Do té doby by však měla být sterilizace dětských potřeb na denním pořádku.

Jak postupovat před sterilizací

Nestačí vhodit vše do jednoho hrnce a vyvařit. Před samotnou sterilizací je nutné předměty důkladně vyčistit a až poté je sterilizovat. Lahvičky umyjte horkou vodou, prostředkem na nádobí a štětkou nebo kartáčkem vymyjte i těžko dostupná místa. Dudlíky i savičky obraťte naruby a pokud jsou oslizlé, omyjte je solným roztokem. Důkladně opláchněte. Najdete-li prasklé nebo jinak zničené savičky, ihned je vyhoďte a dále nepoužívejte.

Zvolte způsob sterilizace

Klasickým a nejstarším postupem je vyvařování. Použijte větší nerezový hrnec s pokličkou, který naplňte vodou a umístěte do něj všechny předměty, které chcete sterilizovat. Všechny lahvičky, savičky, dudlíky a další nádobí musí být zcela ponořené. Hrnec přiklopte pokličkou, přiveďte k varu a vařte 5-10 minut.

Můžete si koupit i speciální elektrický parní sterilizátor. Proces sterilizace trvá většinou kolem deseti minut, ovšem počáteční investice parního sterilizátoru je trochu vyšší. V závislosti na výrobci jej seženete v rozmezí od sedmi set do zhruba dvou tisíc korun.

Sterilizovat můžete i pomocí mikrovlnné trouby. Zakoupíte si sterilizační box, který pak jen vložíte do mikrovlnky s trochou vody a všemi předměty, které chcete sterilizovat. Proces trvá zhruba pět minut a i počáteční investice je o něco levnější – kolem pěti set korun.

Sterilizaci ale můžete provádět i za studena. Sice není tolik používána, ale je účinná úplně stejně. Do nádoby se studenou vodou se ponoří všechny předměty určené ke sterilizaci, vhodíte tabletu nebo nalijete roztok a necháte čtvrt až půl hodiny působit. Jedná se o velmi praktický a levný způsob. Balení tablet (cca 30 ks) vyjde na necelých 150 korun. Tento způsob se také hodí například na dovolené a na cesty, kdy nemůžete použít předchozí metody.

Do kdy jste sterilizovali dětské potřeby a jak často? Považujete to za důležité?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...