Školní brašna musí být kvalitní, ale také pěkná!

 Děti 
24. srpna 2017 05:29 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Školáci si zaslouží pečlivě vybranou tašku. Shutterstock
Tašku plnou knih a sešitů nosí děti na zádech prakticky denně. A pokud něco používají téměř každý den, není dobré na tom šetřit. Zejména ne u rozvíjející se páteře.

V obchodech je v regálech plno kabelek, tašek, aktovek a batohů. Děti zejména vyžadují, aby se jim školní taška líbila. A mají pravdu – nikdo přeci nechce nosit něco, co se mu nelíbí. I když to není jednoduché a často je to otázka kompromisu, vezměte názor svého dítěte v potaz. Nejvíc mu otrávíte nástup do školy tím, když se mu jeho taška nebude ani trochu líbit. Dítěti tedy určitě kupte hezkou brašnu, která mu ale jednoznačně nesmí škodit.

Zvažte všechny parametry

Aktovka

Aktovka je školní brašna s jednou velkou komorou. Do ní se dávají veškeré školní potřeby. Postranní kapsy aktovky slouží k uložení svačiny, láhve na pití nebo penálu. Zavírá se aktovkovým zámečkem. Má pevné stabilní dno a díky tomu bez problémů stojí na zemi. Aktovky jsou obvykle voděodolné. 

Batoh

Batoh vícekomorová brašna. U školních batohů jsou obvykle dvě nebo tři komory a další přídavné kapsy. Zapínání je zipové. Do batohu se vejde více věcí. Dno je pogumované a vyztužené, ale není příliš stabilní. Při dešti a sněhu je dobré batoh zakrývat pláštěnkou. Celkově jsou školní batohy v porovnání s aktovkou praktičtější a pohodlnější. Často také mají delší životnost. 

Na co dát pozor

Konstrukce školní tašky musí být pevná. Důležitá jsou anatomicky tvarovaná a vypodložená záda. Vždy je lepší pořídit dítěti tašku, která je spíše vysoká, než široká. Lépe se mu s ní pohybuje a méně zatěžuje páteř. Výhodou je vyztužené čelo a tvarově stabilní dno. To výrazně přispívá k pohodlnému nošení i k ochraně věcí, které jsou v tašce uloženy. Samozřejmostí je kvalitní zpracování.

Zádové popruhy

U popruhů je důležitá jejich šířka. Pokud jsou opatřeny změkčujícím vypodložením na ramenou, měly by být široké alespoň 30 mm. Pokud ale nejsou popruhy vypodloženy a nemají ani bandáž, musí být široké minimálně 40 mm. Takto se omezí jejich zařezávání a tlačení do ramen dítěte. Popruhy musí umožňovat individuální nastavení, které se mění nejen s ohledem na vzrůst dítěte, ale i s ohledem na roční období (zejména v zimě, kdy je dítě hodně oblečeno). Systém nastavování délky musí být jednoduchý a účinný. V opačném případě se stává, že dítě má každou chvíli jeden z popruhů vytažený více, než druhý, což škodí jeho zádům. 

Co dítěti připomenout

Na rodičích je, aby koupili opravdu kvalitní školní tašku. Dítěti je pak třeba vysvětlit, jak si nastavit popruhy a jak je důležité, nosit tašku na zádech a ne na jednom rameni. Pásy by měly být nastaveny tak, aby se horní rohy tašky nacházely ve výši ramen. Příliš dlouhé pásy způsobují skoliózu, příliš utažené pásy způsobují hrbení se v hrudní části páteře. Nošení na jednom rameni nebo v ruce způsobuje vadné držení těla. 

Reflexy

Nezapomeňte brašnu doplnit o reflexní prvky. Většina školních tašek již má reflexy, které splňují platné normy. Přesto můžete ještě nějaké přidat. Zajímejte se o odolnost reflexních materiálů proti UV záření, a zda jsou reflexní prýmky kryté transparentní fólií. Fólie zlepšuje odolnost reflexu proti poškození.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Jak na nadýchané lívance? Stačí přidat jednu obyčejnou ingredienci a budou vždy perfektní

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím