Když máte více dětí a nedostatek pokojů

 Děti 
16. července 2017 20:53 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pro některé sourozence je bydlení ve společném pokoji velký problém. Shutterstock
Dopřát dětem vlastní pokoje, nebo raději utužovat jejich vztah v jednom společném? Každá z variant má svá pro i proti a je důležité vše správně načasovat.

Ve chvíli, kdy má rodina více dětí a dispozice bytu neumožňuje oddělené pokoje, je potřeba společný dětský pokoj přizpůsobit věku jeho uživatelů, respektovat originalitu každého jedince a zároveň jim dopřát dostatek soukromí, zvláště v případě opačného pohlaví sourozenců.

Sdílení pokoje sourozence sbližuje, musí však být spravedlivé

I přesto, že se počet místností v bytech a domech postupně zvyšuje, více než polovina dětí sdílí dle zjištění vědců pokoj se svým sourozencem. Sdílení prostoru má totiž podle expertů řadu výhod, a to obzvláště u podobně starých dětí. Sourozenci jsou si bližší a učí se toleranci, kompromisu i řešení konfliktů.
 
Jednodušeji si půjčují hračky a vymýšlí společné aktivity. Malé nebo úzkostlivé děti navíc za přítomnosti blízké osoby snáze usínají. Naopak problémy mohou nastat v případě, když do jednoho pokoje vměstnáte děti s výrazným věkovým rozdílem nebo odlišným denním rytmem. I to je však při dodržení několika základních pravidel možné. 

Výmalba nemusí být tvrdý oříšek

Barevně sladit pokoj pro kluka a holku může vést ke sporům. Vyloženě růžové barvy je dobré se vyvarovat, zato kombinace modro-zelené s béžovou barvou se vyplatí.
Jde o nadčasové odstíny: zelená podle odborníků podporuje tvořivost, růst a aktivitu, modrá zase zklidňuje.
A béžová je decentní, neutrální, elegantní a skvěle se kombinuje s různými doplňky a hračkami, u nichž převládají syté odstíny.

Pokoj rozdělte do několika zón

Každé dítě potřebuje prostor na spaní, práci i zábavu. Ani při větším počtu dětí v místnosti by se tak nemělo stát, že jedno z nich spí na pohovce nebo nemá kde napsat úkoly. Jednotlivé zóny v pokoji od sebe však musí být vždy odděleny. Centrem relaxační zóny jsou postele s kvalitní matrací, vyhněte se naopak rušivým elementům v podobě křiklavých barev nebo výrazných doplňků. Herní zónu co nejvíce přizpůsobujte věku i zájmům dětí. Barev ani doplňků se zde bát nemusíte. Tuto část pokoje může tvořit dětský koberec, kde si vyhrají malé děti, ale i sedací vak, ve kterém si ti starší můžou číst nebo poslouchat muziku. Nikdy pak nezapomeňte na dostatek úložných prostor, kam děti hračky schovají a snáze tak udrží v pokoji pořádek. Středobodem studijní zóny je pak kvalitní psací stůl se židlí. Vzhledem k odlišným studijním návykům by mělo mít každé dítě vlastní stůl. Oba stoly ideálně umístěte k oknu, ať mají děti při učení dostatek přirozeného světla.

Palandy s úložným prostorem šetří prostor nadvakrát

Jedním z efektivních způsobů, jak ušetřit v dětském pokoji místo a zároveň dopřát oběma dětem kvalitní spánek, jsou palandy. Z hlediska bezpečnosti jsou vhodné pro děti starší šesti let. Dítě na horním patře palandy by mělo mít možnost si pohodlně sednout, postel by tak nad sebou měla mít ideálně metr volného prostoru. Palandy jsou tak vhodné spíše do místností s vyššími stropy. Další variantou je pořídit palandu, kde se postele překrývají pouze částečně, například ve tvaru písmene L. Postele tak nemusí být tak vysoko nad sebou. Existují i vysouvací palandy, případně palandy se spoustou úložného prostoru, které pak šetří místo dvojnásobně.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda