Neštovicové party chrání nebo ohrožují děti?

 Děti 
04. července 2017 19:02 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Plané neštovice patří k akutnímu virovému onemocnění a projevují se nejčastěji právě v dětském věku.  Shutterstock
Neštovicové party, společné pískání na infikovanou píšťalku či půjčování nakažené žvýkačky – i tak řeší někteří rodiče fakt, že jejich děti ještě neměly plané neštovice. 

Představa rodičů, jak jásají nad onemocněním svého dítka, je sice bizarní, ale vedou je k tomu zdánlivě racionální důvody. Plané neštovice patří k nemocem, které je lepší prodělat v dětství, v dospělosti bývá průběh závažnější. A jak známo, jednou prodělaná infekce zaručuje doživotní imunitu. 

Jak se lze neštovicemi nakazit?

„Za infekčního považujeme pacienta osm dní po začátku onemocnění. Zdrojem nákazy je zvláště čerstvá vyrážka, odkud se virus šíří vzduchem. U dětí vzniká vyrážka náhle, nejdříve na trupu a ve vlasech, u dospělých jí často předchází několik dní horeček s celkovou slabostí," přibližuje primářka Infekčního oddělení Stanislava Šimková. 

Pediatři varují 

Neštovice mohou kromě horeček a vyrážky provázet také kožní infekce, zápal plic, zánět mozkových blan nebo mozku. Komplikace planých neštovic mohou být i smrtelné. „Když se nakazují ve školce postupně, tak ta nálož není tak obrovská, jako když se sejde x dětí a teď si předají i kromě viru planých neštovic ještě další a v okamžiku oslabení toho organismu se i ty mohou projevit a právě třeba mohou způsobit i ty závažnější komplikace,“ potvrzuje předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Alena Šebková.

Mírní se jen příznaky

Se samotnou nemocí se většinou organismus vypořádá sám, mírní se proto jen příznaky. „Nejčastěji vystačíme s klidem na lůžku, léky na snižování teploty, lokální léčba je zaměřena na urychlení zasychání vyrážky, zmenšení svědění 
a zabránění vniku bakterií do neštovičky. Nedoporučujeme tekutý pudr, který na neštovičce vytvoří zaschlou vrstvu 
a pod ní se může utvořit hnisavé ložisko. Vhodnější je lihový roztok s metylovou zelení, který vysušuje, dezinfikuje a brání bakteriální infekci z okolí. 
U těžkých forem onemocnění nebo u jedinců oslabených se používají antivirotika – léky 
s protivirovým účinkem," vysvětluje Šimková.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Tech

Rusko vybavilo svoje ponorky Belgorod novými a nedostižnými jadernými torpédy Poseidon