Jak odnaučit dítě cucání palce

 Děti 
25. července 2017 19:55 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Cucání palce patří mezi jeden ze zlozvyků, se kterými se můžeme u dětí setkat. S tímto nešvarem může dítě začít již od několika týdnů svého života.  Shutterstock
Přimět dítě, aby přestalo cumlat palec u ruky, bývá složité. Metod existuje řada, závislost na cumlání je ale často velmi silná.

Sání je jedním z přirozených reflexů a naši nejmenší ho používají jako způsob uklidnění, když jsou hladoví, znudění nebo potřebují jen pohodlí. Je to také relaxace, kterou si mohou navodit spánek. Řada dětí nechce dudlík, ale svůj paleček, což je z hlediska hygienického i medicínského horší, než dudlat šidítko. Cucání palečku se v kojeneckém věku vyskytuje přibližně u 80 % miminek a některá si paleček sají dokonce i v prenatálním období, tedy v maminčině bříšku.

Podle odborníků cucání palce vyvolává slastné pocity, zvyšuje se tím tvorba endorfinů, hormonů štěstí. Je tedy jasné, proč to děti dělají - jednoduše proto, že jim to přináší radost a dodává jim to pocit spokojenosti, stejně jako když se dobře napapají.

Při cucání palce dochází k velkým chemickým změnám v těle, a s tím se prostě nedá nic dělat… Na rozdíl od dudlíku je totiž pořád po ruce, nepadá na zem, v noci se neztrácí a perfektně sedí (a nemusí se sterilizovat). Dudlíky jsou ovšem na rozdíl od dětských palečků považovány za méně škodlivé, a to především kvůli budoucímu postavení zubů.

Největším problémem je, pokud cucání palce přetrvává ještě kolem 5. až 6. roku, protože v této době probíhá vývoj a postupné prořezávání druhého chrupu. Kromě nejčastějších problémů zmíněných v úvodu může navíc cucání palce způsobovat i různé ekzémy a dermatitidy, kdy v důsledku narušení struktury se kůže stává výrazně náchylnější k zanesení infekcí a dalším reakcím.

Uklidňující pro nás může být fakt, že u většiny dětí zlozvyk cucání palce samovolně vymizí do tří let věku. Pokud ale už jsou našemu dítěti více jak 3 roky a nebo nechceme nečině čekat a doufat, že my budeme mezi těmi šťastnými, máme pro vás následujících několik rad.

1. Zkuste vyměnit palec za dudlík

Zejména je-li vaše dítě ještě mladší jednoho roku, neváhejte a zkoušejte mu stále nabízet místo palce dudlík. Ten je opravdu neškodný a je statisticky prokázáno, že odnaučování cumlání dudlíku je pro rodiče mnohem snazším úkolem, než cucání palce.

2. Sledujte, kdy si dítě cucá palec

Většina dětí s tímto zlozvykem mají cucání palce jako rituál spojený s určitou situací. Často to bývá např. únava a usínání, stres a strach, hlad, žízeň či prostě nuda. Krokem číslo jedna by proto mělo být vysledovat spouštěče cucání palců a snažit se jim zabránit. Hlídejte tedy, aby dítě chodilo včas spát a nebylo přetažené, mělo dostatek tekutin, mělo pravidelné stravovací návyky a snažte se kolem něj vytvořit atmosféru pohody. Možná budete překvapené, jak se intenzita cucání sníží.

3. Naučte se odvádět jeho pozornost

Pokud si už dítě začne cucat palec, snažte se ho zabavit. Předložte mu aktivitu, která se mu líbí a odpoutejte tak jeho pozornost od palce. Funguje to lépe, než křik, zákazy a nadávky. Stres naopak je pro dítě spouštěčem cucání, snažte se proto situaci řešit co nejvíc v klidu.

4. Vybírejte na odnaučování vhodnou dobu

S předchozím bodem souvisí i načasování naší snahy. Pro dítě je cucání hlavní způsob, jak se uklidňuje. Pokud tedy prožívá jakékoli nekomfortní období, např. je nemocné, má hlad, je unavené, zrovna dostalo za něco vynadáno, není to vhodná chvíle se jej zrovna teď snažit odnaučovat cucání palce. 

5. Nahraďte paleček hračkou

Má-li vaše dítko tendenci si cucat palec hlavně při usínání, zkuste mu nabídnout vždy před spaním jeho oblíbenou hračku, třeba panenku či medvídka. Může se s ní mazlit a odvedete tak jeho pozornost od cucání palce, které může být podporováno jinak nudou při usínání.

6. Vytvořte mu překážky v cucání

Jestli máte pocit, že všechny výše zmíněné rady selhávají a dítě si i dál cucá palec, nebo má sklony si jej cucat i ze spaní, vyzkoušejte různé překážky, které mu cucání buď znepříjemní, nebo plně znemožní. Zde ovšem platí, že čím dřív začnete, tím lépe. Starší děti se už totiž překážek snadno zbaví a veškerá snaha se mine účinkem. Jako překážky můžete využít rukavičky, zauzlování rukávu, aby se dítě nedostalo k palci, oblepení palce náplastí, která už pro dítě do úst není tolik příjemná a palec si také odpočine. V krajních případech je možné zakoupit i speciální náústky, které zabrání dítěti v cucání.

Někteří lékaři dokonce doporučují vyrobit rourky z tvrdého papíru, které se navlíknou dítěti do oblasti loktů. Ty způsobí, že dítě nemůže v lokti ohnout ruce a nedostane se tak s palcem do pusy.

7. Použijte hořké laky na nehty

Je-li vaše dítě starší 2,5 roku, je možné v lékárnách koupit speciální laky na nehty s hořkou příchutí. Ty se používají nejen na cucání palců, ale i jako obrana proti kousání nehtů, s čím se setkáváme spíše u starších dětí. I zde ale může dojít k tomu, že si dítě na hořkou chuť zvykne a lakování mu nebude vadit.

8. Poukazujte na odstrašující případy

V případě starších dětí, které si už začínají poměrně dobře uvědomovat situaci příčina a následek, také mohou zabrat názorné ukázky, co jim hrozí, pokud s cucáním nepřestanou. Můžete jim ukázat obrázek člověka s velkým předkusem, či někoho, kdo má zdeformované prsty. Nezřídka se ale stává, že takováto negativní motivace mívá spíše krátkodobé účinky.

9. Použijte pozitivní motivaci

Naopak zejména pro holčičky, které jsou větší parádnice, může velmi dobře zapůsobit, pokud jí třeba natřete nehtíky pěkným barevným lakem a ukážete, jak může její prstík vypadat hezky. Udržení takové parády pro ní může být poměrně velkým motivem, aby si prsty necucala.

10. Odnaučujte ho to postupně

Když vidíte, že dítě má s odnaučováním velký problém, zkuste tolik přestat tlačit na pilu. Dostanou-li se totiž děti ještě navíc do období vzdoru, může pro ně být cucání palce i určitý způsob, jak si testovat, co si mohou a nemohou dovolit a může to být i součást jejich provokací. Zkuste jim začít postupně vysvětlovat, proč v určitých situacích by si palec cucat určitě neměly. Např. jsou-li venku, vysvětlete jim, že mají špinavé ruce, které se jednoduše do pusy nestrkají. Pozvolné omezování může mít mnohdy větší výsledky, než definitivní zákaz ze dne na den.

11. Zaujměte dítě

Potřebujete, aby dítě přistoupilo na vaši hru,  zaujměte ho. Pokud mu nalakujete paleček nebo jej namočíte do něčeho, co mu nechutná, můžete u toho pronášet i vymyšlená zaklínadla a vymyslet si příběh, že je paleček zakletý apod.

12. Nezapomínejte na pochvaly

Nic neudělá dítěti větší radost, než pochvala. Pokud si tedy zrovna na váš podnět dítě vyndalo palec z pusy, vždy ho za to také pochvalte.

13. Zapojujte dítě co nejvíce do kolektivu

Osamělost může být také jedním ze spouštěčů cucání prstů, naopak v kolektivu dětí si jednak dítě může všimnout, že je jediné, které něco takového dělá a také se může stát terčem posměchu svých vrstevníků. Čím je dítě starší, tím je tento faktor pro něj silnějším a silnějším motivem, aby na sobě realizovalo určité změny.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině