Bezplenková metoda má stále více příznivců – vyzkoušejte ji!

 Děti 
12. srpna 2017 06:38 / Marie Popelková
  16
📷
7 fotografií v galerii
Čistý zadeček je bonusem bezplenkové metody. Shutterstock
Miminko bez plenky nemusí znamenat žádnou pohromu. Pokud se naučíte vnímat jeho potřeby, přestane se počurávat již v kojeneckém věku. Nejde přitom o nic složitého.

Bezplenkovou komunikační metodu praktikují matky na celém světě. Je naprosto přirozená. Když se naučíte dávat dítě pravidelně na nočník, může nosit látkovou plenku spíš jen pro jistotu. Při správném postupu tak ušetříte tisíce za plenky a krémy proti opruzenému zadečku. Vystačíte si s nočníkem, několika látkovými plenami a plenkovými kalhotkami. Podle zkušeností maminek se přitom miminko, které necháte vyprázdnit pravidelně na nočník, pomočí sotva jednou za týden. Plenky pak stačí jen lece vyprat - vyvařování rozhodně není nutné. 

Bez plenek

Jak to funguje

Maminky, které nechávají své děti bez plenek, si metodu nemohou vynachválit. Potřebu svých dětí poznávají instinktivně, podobně jako kojení. Jednoduše zkoušejí dávat miminko průběžně po celý den na nočník. Postupně poznají, kdy chce dítě na záchod. Stačí ho podržet nad mísou, trávníkem nebo miskou. Vše může fungovat velmi jednoduše. Není potřeba dítě do ničeho nutit. Stačí jen se na něj naladit.

Jak začít

Už od narození můžete miminku dávat látkové pleny. Když bude při vykonání potřeby cítit nepohodlí, vždy se ozve. Pokud dostane pohodlné, drahé jednorázové plenky, ani nepozná, že se pomočilo. Látková plena mu dá ihned vědět. Pokud používáte látkové pleny, je to velkou výhodou. Dítě totiž neztratí logickou spojitost "čurám - budu v mokrém". Nemusíte se na miminko zlobit, že se počůralo. Když ho budete zhruba po hodině a půl dávat něžně na nočníček, jednoduše to stihnete, takže se nepočůrá. Nucení na stolici poznáte jednoduše podle jeho výrazu. Navíc děti obvykle vykonávají potřebu v obvyklém čase. 

Jak na nočník

Miminka od začátku dávají najevo, kdy se jim chce, stačí se „jen“ naučit jejich signály rozpoznávat. Můžete si pomoci tzv. časováním: pečlivě sledujte jejich vyměšování a pak se snažíte dát dítě ve vypozorovaných intervalech nad nočník. Nesedící miminka samozřejmě vhodně držte. Místo klasického nočníku využijte různé nádoby. Samostatné chození na nočník je totiž snazší, než se zdá. Jakmile už dítě umí sedět, posadíte ho zhruba každé dvě hodiny na nočník a dáte mu vedle třeba krabici s kostkami, aby chvíli na nočníku vydrželo. Pokaždé, když se vyprázdní do nočníku, je nutné ho pochválit. Celá věc je silně intuitivní a její podstatou je psychické napojení na potomka.

Plenka jako pojistka

Většina rodičů používá nějakou minimální plenku coby pojistku. Většina maminek ale tvrdí, že už od kojeneckého věku se děti zvládnou nepomočit. Už i novorozenec, který ví, že matka na jeho projevy reaguje, dokáže udržet moč celkem dlouho, než je maminka připravená jej podržet nad nočníkem. Miminko se přitom v noci nebudí pouze hladem, ale velice často kvůli plnému močovému měchýři. S vhodným nočníčkem je ale i noční bezplenkování jednoduché. Obvykle se už od půl roku miminko v noci nevyprázdní. 

Žádné opruzeniny ani chemie

Díky přirozené metodě odpadá častý problém opruzenin, kterými trpí většina dětí, které nosí jednorázové plenky. Citlivá pokožka není neprodyšně uzavřená v jednorázové plence a může volně dýchat. Metoda je tak ekologická, šetrná pro dětskou pokožku a ušetříte díky ní hromadu peněz. Určitě tak stojí za zkoušku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda