Čištění dětských zoubků: proč je důležité začít už od kolébky a jak správně na to?
Zoubky sice jednou vypadají, ale dovedete si představit, že dítě začne zub bolet a vy s ním budete muset jít k zubaři na trhání? Třeba ve dvou letech? To je tak akorát na vytvoření celoživotního trauma, protože dvouletému dítěti jen těžko vysvětlíte, že to děláte pro jeho dobro.
Proč čistit od mala?
Ač jste si v těhotenství říkala, že pro vaše dítě bude cukr zapovězený, občas zhřešíte a tu sušenku mu dopřejete? A když ne vy, tak babička s dědou? I přesto, že vydržíte, přírodní cukry obsahuje i ovoce a kojenecké mléko, a to dítěti prostě dávat budete. Pro nečištěné zoubky to může mít destruktivní následky. Děti si navíc snáz zvyknou, když jim budete zuby čistit už od malinka.
Začněte s prvním zoubkem
Ze začátku není potřeba zub čistit důkladně několik minut. Ale právě proto začněte ihned, jakmile spatříte, že se prořezává první zoubek, abyste později důkladní být mohli. Naučte dítě, že kartáček v puse není žádná katastrofa a klidně mu ho jen do pusinky vložte, smějte se na něj a zase ho vyndejte. Nechte dítě, ať se s kartáčkem seznámí po svém. Nespěchejte! Postupujte pomalu a za dva týdny uvidíte, že už třeba i otevře pusinku. Po čištění můžete kartáček dítěti půjčit, ať si s ním pohraje.
Nejprve čistěte gázou
Má-li vaše děťátko první zoubky hodně brzo, můžete začít čistit nejprve gázou, kterou koupíte v lékárně. Ale stejně tak ji můžete používat, pokud dítě kartáček vyloženě odmítá a pláče. Nelámejte nic přes koleno. Jemně otevřete dítku pusinku, navlhčete gázu vodou a všechny zoubky opatrně a jemně gázou otřete. Můžete také něžně promasírovat dásně v místech, kde se prořezávají další zoubky.
Vyberte správný kartáček
U výběru kartáčku pro vaše děťátko buďte ještě vybíravější, než u toho svého. Děti mají malinkou pusu i prostor v ní, stejně jako zoubky, proto se snažte vybrat co nejmenší kartáček. Zároveň by ale měl být co nejměkčí, aby neporanil jemné dětské dásně. Po použití ho důkladně opláchněte horkou vodou, aby se v něm nemnožily bakterie. Vyměnit byste ho měli každých 6-8 týdnů.
Jediné, co u zubních kartáčku pro děti neřešte, je cena. Určitě neplatí, že ten nejdražší kartáček je nejlepší, seženete dobré i za rozumnou cenu, ale ten nejlevnější většinou dobrý nebude.
Pastu ano či ne?
Zpočátku je pasta úplně zbytečná. Důležité je hlavně to, aby si děťátko zvyklo na to, že mu saháte do úst a že to pro něj nepředstavuje žádné nebezpečí. Později můžete začít přidávat pastu, která je ovšem určena pro dano věkovou kategorii. Dětem do tří let kartáček pastou jen lehce potřete, abyste zamezili spolknutí velkého množství. Děti do tří let si totiž většinou ještě neumí vypláchnout ústa a vše, co na kartáček dáte, pohltí.
Do kdy dítěti s čištěním pomáhat
Možná se budete divit, ale s čištěním zubů byste měli svým dětem pomáhat až do 10-12 let věku. Malé děti totiž nemají dostatečně vyvinutou jemnou motoriku a nejsou schopny zvládnout zubní techniku správně. Samozřejmě můžete nechat děti, aby si zuby čistily samy, ale vždy musíte zuby dočistit vy. Když budete zoubky čistit ráno a večer od kolébky, vypěstujete v dítěti správný návyk, který mu vydrží celý život.
A co když dítě protestuje?
Hlavní je neustoupit. Vytrvat, být důslední a opravdu každé ráno i večer do pusy kartáčkem sáhnout. V prvních měsících opravdu stačí, když zoubky jen zlehka ošetříte – nemusíte trápit dítě, kterému rostou zuby a má oteklé bolavé dásně, tříminutovým čištěním. Je ale důležité nenechat se zvyklat.
Z počátku můžete zuby čistit v jídelní židličce, ze které vám dítě nikam neuteče. Stoupněte si za něj, držte ho za bradičku a zpívejte mu u toho. Za čas si zvykne a protestovat přestane. Občas také pomůže ukázat dítěti, že si zuby čistíte i vy. Děti rády napodobují, a tak si můžete zuby čistit společně – dítě vám, vy dítěti. Také můžete koupit více kartáčků – jeden na čištění a dva úplně obyčejné, klidně ty nejlevnější na okusování. Dítě je může mít při čištění v ruce, nebo je okusovat a nebude vám brát ten, který používáte právě v tu chvíli vy.
Čištění zubů se snažte udělat veselé a pozitivní a nikdy u něj na dítě nekřičte, že je zlobivé a že pokud neotevře pusu, nebudete ho mít rádi!