Nevěřte všemu, co se o péči o vlasy říká. Často jde o velké nesmysly

Některé zažité pravdy o péči o vlasy jsou jen lži
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Krása 
20. prosince 2017 12:53 / Shutterstock
  2   0
Je až k nevíře, kolik mýtů koluje kolem péče o vlasy. Některé "zaručené pravdy" jsou přitom už dávno i vědecky vyvráceny. Naopak mnohé, které dýchají mystikou a ne každý by jim hned uvěřil, jsou opravdu skutečností.

Nejen šaty, ale i vlasy dělají člověka. Skvělý účes může i z průměrné ženy udělat krasavici a naopak hezká žena v nevzhledném účesu málokoho nadchne. Je zajímavé, že nejvíce vlasů mívají blondýny. Zatímco hnědovlásky a černovlásky mají na hlavě v průměru 80 až 100 tisíc vlasů, blondýny jich tam mají tak o třetinu více. Nejméně vlasů mívají rusovlásky.

Kolem péče o vlasy však koluje mnoho mýtů. Pokud nechcete do konce života věřit pověrám, měla byste se těmto polopravdám podívat pořádně na zoubek. Možná totiž i vy děláte roky něco, co je zcela zbytečné a míjí se to účinkem. O nejčastějších chybách v péči o vlasy jsme psali zde.

Časté zastřihávání konečků podpoří růst vlasů

Toto tvrzení je zcela nesmyslné a je už roky vyvráceno i vědecky. Věřte, že vlasy po zastřižení neporostou ani rychleji, ani nebudou hustší.

Za růst vlasu je totiž odpovědný kořínek a ten opravdu není stimulován zastřihnutím konce vlasu. Díky správné péči o konečky budou vlasy pouze vypadat zdravější.

A mimochodem, vlas vyroste za den o 0,3 až 0,4 mm, tj. zhruba 1 cm za měsíc. Není to ale pravidlo, záleží na mnoha okolnostech, včetně vašem věku. Růst vlasů lze ale podpořit několika triky, o kterých jsme psali zde.

Kvůli častému mytí se vlasy více mastí

Ani tato hláška nemá s pravdou nic společného. Myjte si klidně hlavu tak často, jak potřebujete.

Každé vlasy jsou jiné a tudíž mají také jiné potřeby. Důležitější je spíše svému typu vlasů přizpůsobit vlasovou kosmetiku - i ta se liší podle typu vlasů.

Je také dobré naučit se používat nejen klasický šampon, ale i třeba speciální regenerační přípravky na péči o konečky vlasů a podobně.

Díky častému česání budou vlasy zářivé

Další z velkých mýtů. Časté česání stimuluje krevní oběh v kůži na temeni hlavy a zároveň podporuje produkci kožního mazu. A právě ten si česáním roztáhnete do celých vlasů. Jediné, čeho častým česáním dosáhnete, tak budou pouze mastné vlasy.

Navíc nadměrným kartáčováním se mechanicky poškozuje vrchní ochranný obal vlasu a ten je potom náchylnější k poškození a lámání.

Poničené konečky lze ještě napravit

V kadeřnickém salonu vám poničené konečky skutečně dokáží napravit, ale zřejmě jinak, než doufáte. Žádný zázračný elixír, který po nanesení vlasy z ničeho nic ozdraví, zkrátka neexistuje.

Jediný způsob, jak poničené konečky napravit, je je otříhat. Pokud nechcete mít lámavé, křehké a vysušené vlasy, je třeba myslet hlavně na prevenci. Pořiďte si vhodnou vlasovou kosmetiku a věnujte své hřívě trochu více času a péče.

Nejlepší je stříhat vlasy za úplňku

Tato mysticky znějící rada má kupodivu cosi do sebe. Příliv a odliv dokazuje, jak silně měsíc působí na hladinu moří. Někteří lidé mají za to, že tato síla může ovlivnit také rovnováhu vody uvnitř těla i vlasu, a tím pádem vlasy dorůstají rychleji, pokud je ostříháte v období, kdy měsíc dorůstá.

Někteří dokonce věří, že každá fáze Měsíce naše vlasy ovlivňuje jinak. V období novoluní jsou údajně účinky prostředků péče o vlasy nejúčinnější. Když začne Měsíc přibývat, má to prý vliv na pěkné a husté vlasy. Další cyklus trvá až do úplňku a má význam pro růst vlasů. Vlasy rostou rychleji a lépe přijímají působící látky z přípravků vlasové kosmetiky. V době úplňku je ideální čas na péči o světlé vlasy. Je údajně vhodný čas na  zesvětlování a také stříhání. Ubývající Měsíc je období vhodné pro trvalou ondulaci i déle držící sestřih vlasů. Jakmile se Měsíc blíží k novoluní, vlasy i pokožka jsou v nejlepší formě. Je to velmi dobrý čas k regenerační péči o vlasy. Vlasy se lehce zbavují lupů, kosmetické přípravky i léčiva působí silněji.

Na silné vlasy funguje vejce a pivo

Naprostá pravda. Klidně je použijte jako domácí kondicionér pro lesklé vlasy! Smíchejte vaječný žloutek a olivový olej, naneste, nechte působit a poté opláchněte. Pivo působí úplně stejně. Pokud vám tedy nevadí jeho specifické aroma, směle do něj.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zapomenutý kus země na břehu Atlantiku. Podzim je ideální doba na jeho objevování

Dům a zahrada

Lilie krásně ozdobí zahradu. Přišel čas na jejich zasazení

Bydlení

Krásné truhlíky na balkonech létem nekončí. Nasaďte do nich květiny, které pokvetou na podzim

Zavřít reklamu