Hyzdí vám tělo jizva? Existují triky, které vám s defekty kůže velmi pomohou
Jizva je vlastně porušená celistvost kůže. Vznikne buď při lékařském zákroku anebo při nějakém úrazu. Zbavit se jizev úplně možné není, ale existují triky, jak to udělat, aby byly co nejméně viditelné.
Pochopitelně je nutno o jizvy nejvíc pečovat, pokud jsou čerstvé. Jakmile o ni budete pečovat hned od začátku, máte největší šanci, že se brzy stane téměř neviditelnou. Budete-li v těchto dnech vycházet na sluníčko, volte krém s vysokým SPF (ochranným faktorem), ideálně 50. Během slunění i po něm si pak jizvu mažte ideálně čistým panthenolem (běžně k dostání v lékárně i drogerii).
Vitaminový zázrak
Obyčejný vitamin E dokáže s čerstvými jizvami naprosté zázraky. Ví se, že perfektně pomáhá na kožní onemocnění, jako jsou ekzémy, vřídky nebo spáleniny. Je i cennou ochranou proti slunci, respektive spálení kůže z nadměrného slunění. A pro jizvy je hotovým elixírem. Pečuje o to, aby se postižené místo rychle hojilo. Používat jej můžeme na mazání zevně, ale zároveň je vhodné užívat také jednu tobolku denně vnitřně. Alespoň po dobu jednoho měsíce, kdy je jizva nejčerstvější.
Pokud nechcete užívat chemické potravní doplňky, pak byste se měli zaměřit na jeho zvýšené množství v běžném jídle. Nejvíce tohoto vitaminu najdeme v pšeničných klíčcích a semínkách všeho druhu. Nechybí také v olejích. Ideálně pochopitelně používáme ty za studena lisované. Velké množství jej obsahují také ořechy, mandle, kvalitní celozrnné pečivo, avokádo, špenát, papriky, játra, máslo, vejce i sója. Je dobré vědět, že vitamin E se neničí kuchyňskou úpravou, takže jej obsahují i tepelně upravené potraviny.
Masáže kůže
Čerstvou jizvu je také dobré masírovat. Nejlepší jsou takzvané tlakové masáže, kdy se pak kůže lépe prokrví a následně i hojí. K tomuto účelu se hodí také bylina slaměnka, ze které se získává éterický olej. Je sice dražší, ale zato jeho účinky jsou bezkonkurenční. Stačí jednu kapku dát do jedné čajové lžičky kvalitního mandlového oleje, rozmíchat a touto směsí pak jizvu masírovat. Na tyto tlakové masáže pochopitelně nemusíte nikam docházet, naprosto v pohodě je zvládnete sami, v pohodlí svého domova. Pokud však nevíte jak na to, poraďte se s fyzioterapeutkou nebo dobrým masérem, kteří vám dají návod a ukáží, jak na to. Zbytek už zvládnete sami. Jizvy vám pomůže zakrýt i make-up.
Aloe urychlí hojení
Čerstvé jizvy je nutné chránit, ale přece si kvůli nim nezkazíme celé léto! Naštěstí jsou k mání přírodní prostředky, které nám mohou pomoci kůži ochránit. Jedním z nich, a snad ten nejpopulárnější, je aloe vera. Používá se na ošetření nejen jizev, ale i popálenin způsobených ohněm, zimou, vařící vodou i sluncem. Díky vysokému obsahu antioxidantů, vitaminů a mnoha dalších účinných látek tlumí aloe vera bolest, zmírňuje svědění, snižuje otoky a eliminuje nepříjemné pálení. Pokožku ochlazuje a dodává jí potřebnou vlhkost. Jednou z největších předností této rostliny je schopnost urychlovat reparační procesy ve tkáních. Takže jizvu nejen ochrání, ale i urychlí hojení.
Konopí obnoví pokožku
Olej z konopí setého se dá běžně sehnat v obchodech. Zaměřte se tedy na takový, který má na sobě napsáno, že je za studena lisovaný. Jen ten má ony hojivé účinky. Olej proniká hluboko do tkání a oživuje mezibuněčné struktury. Navíc pečuje o zdravou kůži, má výrazné hojivé účinky a schopnost omezovat olupování pokožky.
Měsíček chrání kůži
Oranžové kvítky, které jsou teď k vidění na mnoha místech. Vypadají pěkně, ale mají také léčivou sílu. Výtažek z měsíčku se často využívá v kožním lékařství. Měsíček dokáže ochránit kožní buňky před poškozením. Urychluje hojení, obnovuje poškozenou tkáň a zároveň i podporuje tvorbu tkání nových.