Nechcete se natírat chemií? Tady jsou tři tipy, jak vybrat šetrný opalovací krém
Mažeme si je na tělo a máme pocit, že nás chrání před škodlivými slunečními paprsky. Často ale škodí nám. A to víc, než jsme si ochotní připustit.
Mnoho běžných opalovacích krémů je totiž jeden velký chemický koktejl. Často obsahují parabeny (konzervační látky), hliník, umělé vůně, nanočástice a chemické filtry.
Ty posledně jmenované můžou poškozovat buňky či narušovat hormonální rovnováhu. Nanočástečky zase mohou projít kůží a způsobovat v těle neplechu.
Alergické reakce z umělé parfemace také bývají, zvlášť pro děti a majitele citlivější kůže, nemilým překvapením, které si můžou přivézt z dovolené.
Proto byste neměli nechat vaši pokožku napospas výrobcům lákavých mazadel, kterým jde o zisk, a raději začít krémy vybírat uvědoměle. Ze slunce však naše tělo příjímá důležitý vitamin D, proto je pobyt na slunci venku dobrý. Více si o něm přečtěte zde.
Toxické sloučeniny ve vodě
Běžné opalovací krémy z obchodu často zatěžují kromě naší pokožky i vodní organismy. Jenže málokdo si uvědomí, že krém se z naší pokožky při koupání smývá a jeho složky pak zůstávají ve vodě.
Tyto látky (nebo vzniklé sloučeniny) mohou být pro malé obyvatele vod toxické. Nejčastějším ohrožovatelem vodního života, a samozřejmě i člověka, jsou chemické filtry jako oxybenzone, benzofenone či oxyphenone a nanočástice.
Problematické nanočástice
Právě nanočástice jsou výsledkem poptávky po snadno roztíratelných krémech. Výrobci v nich zmenšují částečky, aby se krémy lépe roztíraly.
Nanočástice jsou již tak malé (menší než 100 nm), že mohou projít kůží a způsobit v těle problémy, proto je vhodné se jim vyhýbat.
Jak tedy vybrat šetrný opalovací krém, který nestojí majlant? Všímejte si těchto vlastností a nešlápnete už nikdy vedle.
1. Minerální filtry
Hledejte opalovací krémy s minerálními filtry. Tyto filtry jsou bezpečné, protože fungují čistě mechanicky – na kůži vytváří slabou vrstvu odrážející záření. Nejčastější jsou oxid titaničitý (titanium dioxide, TiO2) a oxid zinečnatý (zinc oxide, ZnO).
2. Co nejpřírodnější složení
Volte krémy s co nejpřírodnějším složením. Například krémy běžně sehnatelné ve specializovaných e-shopech mívají podíl přírodních surovin 100 % a jsou v bio kvalitě.
3. Certifikace
Zárukou nejvyšší kvality jsou také certifikace. Pokud na lahvičce uvidíte například certifikát EcoCert, můžete si být jistí, že je to zárukou kvality.
Výhodou je i označení „UVA“ uvedené v kroužku na obale výrobku. Zaručuje dostatečnou ochranu i proti hlouběji působícímu UVA záření.