Jak neusnout za volantem!
Mikrospánek trvá pouhé tři až patnáct sekund. Přesto může mít fatální následky, zvláště pokud potká řidiče za volantem.
Při řízení většinou spočíváme v pasivním sedu (jsme zabořeni v sedadle a naše nohy jsou uvolněné). Pro zapojení našich svalů může být dobrým řešením posadit se na overball (doporučuje se podhuštěný míč do ½), což změní náš pasivní sed v aktivní. Pasivní sed, při kterém nezapojujeme svaly, svádí naše tělo k malátnosti. Končetiny nejsou nuceny se prokrvovat a to může mít za následek pocit těžkosti v rukou, v nohách a v konečném důsledku celkovou ospalost.
Víte, proč zíváme? Jedna z teorií tvrdí, že tělo tak lapá po kyslíku, když ho má nedostatek. Ve vydýchané kabině auta organismus rychle zaplaví únava. Klimatizace není dobré řešení – výrazně vysušuje sliznice, což může způsobovat dehydrataci. Topení může mít podobný účinek – teplý vzduch způsobuje malátnost. Pozor také na vyhřívané sedačky, jejichž pohodlí umí ukolébat.
Při nočním řízení řidiči většinou usínají ze dvou důvodů. Zaprvé, v kabině je zpravidla tma. Naše tělo (konkrétně epifýza – šišinka) je zvyklé ve tmě vyplatovat melatonin, který podporuje přirozenou únavu a ukládá nás ke spánku. Za druhé – od přírody jsme nastaveni na denní bdění a noční spánek, takže při nočním řízení vždycky bojujeme proti přirozenému tělesnému schématu.
Vytvořte si v autě správné prostředí
Pomalá hudba, puštěné topení a tma. Už teď se vám při této představě zavírají oči? Tak proč za takových podmínek riskovat řízení? Jak by to ve vašem autě mělo vypadat, abyste neusnuli?
1. nepouštějte topení, dokud to není nezbytně nutné, stačí teplota okolo 20°C
2. nalaďte si rádio, které hraje rychlou hudbu, i když to není váš styl
3. pokud vás uspává okolní tma, rozsviťte vnitřní světlo
4. připravte si vlhčené kapesníčky, kterými rychle osvěžíte svůj obličej a krk
5. často větrejte otevřeným oknem
6. pokud cestujete sami, zavolejte někomu přes hands free
7. dejte sedadlo do hodně vzpřímené polohy
Dejte si vhodné jídlo a pití!
Vaši pozornost hodně ovlivňuje i to, co před jízdou i během jízdy jíte a pijete. Co a jak tedy konzumovat a čemu se raději vyhnout?
8. před cestou nejezte těžká a tučná jídla
9. pijte zelený nebo mátový čaj, případně kávu
10. do auta si nakrájejte hodně ovoce a zeleniny, třeba jablka a mrkve
11. můžete zobat i semínka nebo oříšky
12. jezte a pijte pomalu, hodně kousejte 13. po cestě si kupujte ledově vychlazenou vodu
14. nikdy nepijte alkohol, ani v malém množství v zemích, kde je to povoleno
15. nejezte čokoládu a sladkosti
Energetické nápoje a tyčinky sice slibují energii, ale dodají vám ji jen na krátkou dobu, o to horší je pak pokles, který následuje.