Zdravější, ekologičtější a pohodlnější menstruační pomůcky než vložky a tampony

 Ostatní 
24. února 2020 12:10 / Blanka Štiková
  0
📷
9 fotografií v galerii
Při jednom cyklu žena spotřebuje asi 18 kusů tamponů či vložek Twitter
Mnohé ženy jsou při menstruaci zvyklé používat pouze vložky nebo tampony, ale ne každé tyto intimní hygienické pomůcky dělají právě dobře. Štěstím je, že je v dnešní době více variant, a dokonce i těch ekologičtějších.

Proč začít používat menstruační kalíšek, mořskou houbu, různé druhy menstruačních kalhotek, látkové menstruační vložky či vložky a tampony z přírodních materiálů? Podívejte se na jejich výhody, ceny, ale také na množství odpadu, které po jednom cyklu a několika letech zanechají. Budete se divit.

Proč ne běžné vložky a tampony?

Běžné vložky a tampony se snadno zavádějí a oproti jiným menstruačním pomůckám stojí nejméně, běžná vložka/ tampon vychází zhruba na 5 Kč za kus, jeden cyklus vás pak vyjde přibližně na 90 Kč (při 18 kusech). Ale z hlediska dlouhodobého použití se tyto pomůcky zase tolik nevyplatí, neboť za rok vás náklady za ně vyjdou přibližně na 1 080 Kč a za 5 let zhruba na 5 400 Kč, samozřejmě v závislosti na tom, kolik kusů při menstruaci spotřebujete. Každopádně tyto pomůcky představují velkou zátěž pro životní prostředí, neboť jsou pouze na jedno použití a za léta se jejich počet hodně nakupí.

Představte si, že při jednom cyklu jedna žena spotřebuje v průměru 18 kusů, za rok je to však 216 kusů, za 5 let už 1 080 kusů a za celý život prý kolem 11 000 kusů tamponů či vložek. To je neuvěřitelné číslo, a to se stále bavíme o odpadu jen za jednu ženu… Běžné vložky a tampony mají ale také ještě jinou a zásadnější nevýhodu, a to, že jejich užívání může způsobit zdravotní rizika kvůli možnému obsahu škodlivých látek. Vaginální prostředí je totiž jedním z nejzranitelnějších míst ženského těla, proto je dobré vzít to v úvahu a možná se poohlédnout jinde. Existují totiž i jiné alternativy.

Ostatní menstruační pomůcky

Jednorázové vložky a tampony z přírodních materiálů

Pokud chcete mít jistotu, že se u vás neprojeví podráždění či jiná zdravotní rizika způsobená používáním obyčejných tamponů a vložek, stačí zvolit kvalitnější variantu. Za vyzkoušení nic nedáte, neboť existují i vložky a tampony vyrobené buď ze 100% BIO bavlny nebo z dřevité celulózy. A jaká je jejich výhoda? Bavlna i dřevitá celulóza jsou oproti syntetickým vláknům mnohem více prodyšné materiály, jemné, přirozeně savé a kompatibilní s pH kůže. BIO bavlna je navíc bez zbytků hnojiv a pesticidů, dřevitá celulóza neobsahuje ani stopu po chemii. To znamená, že jsou tyto materiály bez škodlivých chemikálií, syntetických vláken a zbytečné parfemace.

Pomůcky z přírodních materiálů jsou dokonce plně rozložitelné, neboť se místo plastu používají šetrnější a lépe rozložitelné materiály. Jde sice stále o jednorázově používané pomůcky, ale přesto se v přírodě během pár let rozloží. Bohužel zde zůstává stejně velký počet odpadu jako u obyčejných vložek a tamponů, což je v průměru 18 kusů za jeden cyklus, za rok to dělá 216 kusů a za 5 let přes 1 080 kusů od jediné ženy. Nevýhodou je, že za šetrnější tampony a vložky zaplatíte přibližně o dvojnásobek více než za běžnou variantu, 1 kus totiž vychází zhruba na 7 – 10 Kč. Při prvním nákupu, kdy za 1 cyklus dáte přibližně 126 – 180 Kč, to tolik nepocítíte, ale za rok s přibližnými náklady 1 512 – 2 160 Kč či za 5 let s náklady kolem 7 560 – 10 800 Kč již v peněžence rozdíl znatelně poznáte. Kvůli jejich vyšší ceně tedy asi nemají tolik zájemkyň.

Látkové menstruační vložky

Pokud se vám nelíbí předchozí možnost, tak můžete zvolit ještě ekologičtější variantu, která se však někomu může příčit. A tou jsou látkové vložky. Bývají většinou celé vyrobené z bavlny, bambusu nebo froté. Pokud jsou látkové vložky vyrobeny z BIO bavlny nebělené chlórem, nehrozí nebezpečí přechodu chemických látek skrze sliznice do těla, jsou tedy zdravější alternativou ke klasickým vložkám. A jaké výhody tento druh pomůcek má? Látkové vložky jsou příjemné, měkké, navíc neobsahují plasty a pokožka se v nich nezapařuje. Díky tomu, že jsou velmi prodyšné, tak nevytvářejí nepříjemný zápach a je zamezeno přemnožení bakterií způsobujících záněty a mykózy.

Jsou ekologičtější variantou než klasické jednorázové vložky a používat se dají až do jejich opotřebení. A máte pochybnosti s jejich udržováním? Nemusíte, látkové vložky se udržují snadno, stačí je po použití přeprat v ruce ve studené vodě, usušit a poté vyprat na 60 °C v ekologickém prášku. Jedinou nevýhodou jsou vyšší počáteční investice do nich, 1 kus látkové vložky totiž stojí 300 Kč, při průměrném počtu spotřeby jako u běžných vložek byste potřebovali 18 kusů, což by vás vyšlo na 5 400 Kč za jeden cyklus, to je dost peněz. Dlouhodobě se to však vyplatí, neboť jedna látková vložka vydrží 3 – 5 let, a tak 5 let již nebudete mít žádné další náklady.

Mořská houba

Místo tamponů můžete pak zvolit přírodní a zdravější variantu v podobě mořské houby. A jaké má výhody? Mořská houba díky svému 100% přírodnímu původu nezpůsobuje podráždění, nenarušuje pH a nevysušuje sliznici, dále eliminuje riziko tvorby alergií a zánětů. Navíc neobsahuje chemikálie a k tomu ještě naopak obsahuje pro tělo prospěšné minerály. Další výhodou je, že se s houbou zachází jednoduše, před použitím se namočí do vody a poté se zavede jako tampon.

Houba je pohodlná a přizpůsobí se tělu každé ženy. Její údržba je také snadná, jednoduše ji po použití jen umyjete pod tekoucí vodou a můžete ji znovu zavést. Nevýhodou je i zde vyšší pořizovací cena za 1 kus, což je 150 Kč, na druhou stranu je neskutečnou výhodou delší životnost této pomůcky. Na 1 cyklus budete potřebovat 1 až 2 kusy (vejdete se do 300 Kč) a jedna houba pak vydrží asi 6 měsíců, podle délky a intenzity menstruace samozřejmě. Za rok tak zakoupíte jen 2 – 4 kusy za 600 Kč a za 5 let vystačí 10 - 20 kusů, což vás vyjde na 3 000 Kč. Takže časem se investice výrazně vyplatí, a to i oproti obyčejným tamponům.

Menstruační kalíšek

Jednou z vůbec nejekologičtějších variant z hlediska tvoření odpadu je menstruační kalíšek. A z čeho vlastně tato pomůcka je? Menstruační kalíšky se většinou vyrábí z měkkého lékařského silikonu, latexu či termoplastu. Asi nejlepším materiálem je silikon, který patří mezi nejšetrnější materiály k lidskému zdraví, je totiž antibakteriální, nenarušuje pH pokožky ani sliznic a neobsahuje žádné chemické látky. Kalíšek je výbornou náhradou za klasický tampon, neboť nevysušuje poševní sliznici a nezpůsobuje mykózy. Co je dobré vědět? Důležité je vybrat si správnou velikost kalíšku, jsou menší a větší varianty, menší velikost by měly volit dívky a ženy, které ještě nerodily přirozenou cestou.

Menstruační kalíšek je velmi snadný na manipulaci i na údržbu, po 4 – 12 hodinách se jen musí kalíšek vylít a poté ho stačí opláchnout studenou vodou, na konci menstruace je pak nutno nechat ho vyvařit asi 5 minut ve vodě, nejlépe s čisticím práškem. Největší výhoda spočívá v tom, že lze kalíšek opakovaně používat, vydrží řadu let, a tak nevytváříte zbytečný odpad. Nevýhodou ovšem je neekologičnost kalíšku z pohledu materiálu, v přírodě se totiž silikon nerozloží. Z dlouhodobého hlediska jde o nejlevnější variantu vůbec, z krátkodobého je však tato pomůcka nejdražší, 1 kus totiž stojí 500 Kč. Zato ale vydrží až 5 – 10 let, takže po tuto dobu vám bude stačit jeden jediný kalíšek a investice vás po řadu let vyjde stále jen 500 Kč.

Speciální menstruační kalhotky

Existuje hned několik variant speciálně upravených menstruačních kalhotek. Seženete buď kalhotky se speciální kapsou pro umístění vložky, kterou můžete do kapsy buď zapnout nebo přilepit. Dále jsou na trhu kalhotky s nepropustnou vrstvou, které ochraňují proti nechtěnému protečení krve až na oblečení, samy o sobě však nesají, takže je musíte kombinovat ještě s jinou pomůckou. A pak jsou k dostání také kalhotky, které jsou savé samy o sobě. Díky tomu, že tyto kalhotky obsahují savou a nepropustnou vrstvu, tak je lze používat bez dalších pomůcek, jen jde o to, zvolit správný stupeň savosti.

Mezi hlavní výhody savých menstruačních kalhotek patří pohodlí, jejich nenápadnost (vypadají jako normální kalhotky) a navíc se dají používat opakovaně a nevytváří žádný odpad. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která se však různí podle druhu jednotlivých kalhotek, na druhou stranu vám vydrží delší dobu a na jeden cyklus postačí zhruba 2 – 4 kusy. Tampony a vložky dost možná časem nahradí menstruační kalhotky, více informací o menstruačních kalhotkách naleznete zde.

Volná menstruace

Nejekologičtější variantou je samozřejmě volná menstruace, neboť při ní nepoužíváte žádné hygienické pomůcky. A v čem vlastně spočívá? Jde o vědomou práci s pánevním dnem, která vám v potřebný čas umožní zadržování krve a její vyprazdňování. Touto metodou ušetříte přírodu (nulový odpad), peníze (tato metoda nic nestojí) a své zdraví, neboť posílíte svaly pánevního dna. Jen tento způsob není úplně pro každého.

Závěr

Alternativ menstruačních pomůcek je mnoho a je jen na každé ženě, kterou variantu zvolí. Hlavní je, aby vám metoda vyhovovala a aby byla i zdravotně nezávadná. Samozřejmě záleží i na finanční náročnosti. Možná by se ale zároveň mělo v dnešní době hledět také na ekologičnost, proč nezvolit šetrnější alternativu, když můžete udělat službu nejen sobě, ale i přírodě. Vždyť považte sami, zda je lepší používat ročně 216 kusů za 1 080 Kč nebo si vybrat jinou alternativu do desítek kusů a za obdobné nebo menší peníze… Dále čtěte: Kalhotky, které nemusíte prát déle než týden, existují. Dánové představili speciální materiál.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...