Nepodceňujte sílu bouřky! Blesky jsou krásné, ale nebezpečné
Při pobytu venku
Pokud vás bouře zastihne venku, je každá rada drahá. Snad nejhorší situace nastane, pokud se právě pohybujete na horském hřebenu. Jestliže je navíc hřeben holý, jste najednou vy sami nejvyšším bodem v krajině a může se vám snadno stát, že právě do vás blesk udeří. Na horském hřebenu vždycky vyhledejte nějakou prohlubeň. Do ní si lehněte a vydržte v ní, dokud bouřka nepřejde dál. To poznáte tak, že mezi bleskem a hromem napočítáte alespoň do třiceti.
Při vyhledávání úkrytu se ale nemůžete volně pohybovat. Pokud se potřebujete přesunout, měli byste si vybrat chvíli, kdy blesk udeří blízko. Pak je předpoklad, že další blesk do stejného místa alespoň dvě tři minuty neudeří.
Jestliže se pohybujete v terénu se stromy a budovami, měli byste stát alespoň dva metry daleko, ale raději ještě víc. Jde o to, abyste nebyli zasaženi zemním proudem, který vzniká, pokud by došlo k zásahu blesku do blízkého objektu.
Při pobytu doma
Obyčejně máme za to, že jsme před bleskem v domácnosti chráněni. Opak může být pravdou. Blesk totiž může vniknout do domu prostřednictvím antény či satelitní paraboly. Také může postupovat po elektrickém nebo internetovém vedení. Běžně po bouřkách přestávají fungovat internetové modemy. Blesk postupuje také po vodovodním vedení. Během bouřky byste se proto měli vyhnout koupeli a sprše. Nepoužívejte počítač, jestliže jste připojeni do zásuvky a kabelem k internetu.
První pomoc
V případě zásahu blesku zavolejte okamžitě záchranku a postiženého nechte převést na odborné vyšetření. Pokud zasažený nedýchá a nemá hmatný puls, prováníme do doby příjezdu sanitky první pomoc. Dýchání z úst do úst i masáž srdce.