Dětské plastové nádobí vévodilo socialismu. Dnes se v tělech dětí nacházejí mikroplasty

 Retro 
05. ledna 2020 09:40 / Mirka Malá
  40
📷
3 fotografie v galerii
Dětské plastové nádobí bylo symbolem socialismu ČT
Bez dětského plastového nádobí se neobešla žádná socialistická rodina. Talíře, hrnečky, skleničky i příbory, s tím vším vyrůstaly socialistické děti. Dnes přemýšlíme o tom, že plastů mají děti až moc.

Plastové dětské talířky s pohádkovými motivy vévodily především přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Děti z nich jedly plastovým příborem a pily z plastových dětských hrnečků.

Plastová dětská výbavička nechyběla prakticky v žádné socialistické rodině a mnozí ji ještě i dnes mají doma. I když ji už nepoužívají, nechtějí ji vyhodit, protože představuje určitou sentimentální nostalgii. Ve skutečnosti dětské socialistické plastové nádobí bylo jen předvojem pro plastové šílenství dnešní doby.

Z Německa totiž přišlo varování, že v tělech dnešních dětí se nacházejí stále vyšší hladiny vedlejších produktů plastů a mikroplastů. Podle odborníků je situace nebezpečná a zdraví a vývoj dětí je opravdu ohrožen.

Vedlejší produkty z plastů mají mnoho nežádoucích účinků. Například narušují hormonální funkce, což může vést k obezitě, u dětí dokonce i ke zpomalení vývoje.

Odkud mikroplasty v těle dětí pocházejí, je jasné. Z hraček, oblečení i plastového nádobí, které se stále používá dodnes.

Výsledky německé studie jsou alarmující. Mikroplasty byly nalezeny v 97 % vzorků moči a krve u zhruba 2 500 testovaných dětí mezi třemi až sedmnácti lety. Týdeník Der Spiegel pak výzkum publikoval. „Naše studie jasně ukazuje, že plastové části, kterých se nyní produkuje stále více, se v lidském těle objevují častěji,“ uvedla Marike Kolossa-Gehring, jedna z autorek studie. Dále čtěte: Umakart byl ikonou socialistických koupelen. Po revoluci se přestal vyrábět.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti