Jak správně pečovat o své intimní partie
Následujícími zásadami byste se měla řídit, pokud si nechcete zadělávat na zbytečné problémy.
Každodenní intimní hygiena
Je velmi důležité osvojit si základní hygienické návyky, jako je způsob a četnost mytí genitálu a způsob používání toaletního papíru po použití WC. Po použití toalety netřeba zapomínat, že správné utírání je zepředu dozadu. Od konečníku se střevní bakterie mohou velmi rychle dostat do pochvy a způsobit nepříjemnou infekci.
Není vhodné mytí genitálií klasickým mýdlem, neboť mění pH pochvy a tím vlastně škodí. Napomáhá tak osídlení pochvy patogenními bakteriemi – tj. bakteriemi, které způsobují zánět. Genitálie je třeba mýt dvakrát denně a na to jsou nejvhodnější gely pro intimní hygienu, které mají kyselé pH a tak nenarušují kyselost vaginální sliznice a její obranyschopnost.
Samozřejmě, že existují situace, kdy je třeba umýt častěji, ale sprcha po každém použití WC není nutná. Důležité je dobré osušení, protože vlhké a zapařené prostředí je vstupní branou infekce.
Používáte jeden ručník na celé tělo
I když to zní skutečně puntičkářsky, pokud jste náchylnější k infekcím, pak tuto radu určitě uvítáte. Po sprchování byste měly užívat jeden ručník na celé tělo a jiný speciální poté na intimní partie. Ručníky v sobě skrývají mnoho bakterií, běžným okem neviditelných. A když už se utíráte, nepřehánějte to s drhnutím. Spíše si své intimní partie jen tak lehce otřete a zbytek nechte samovolně uschnout.
Rozhodně ANO:
- Měňte si spodní kalhotky každý den.
- Tanga vyměňte raději za klasické kalhotky nebo kalhotky s nohavičkou. Úzký proužek kalhotek typu tanga má totiž tendenci víc se posunovat a kromě toho, že dráždí pokožku a sliznice, přispívá k rozsevu bakterií z okolí konečníku.
- Pořizujte si kalhotky, které se dají prát minimálně na šedesát stupňů.
- Při menstruaci si měňte vložku nebo tampón minimálně třikrát denně. V žádném případě nenechávejte tampón na místě déle než čtyři hodiny.
- Po vykonání velké potřeby se vždy utírejte zepředu dozadu, v opačném případě si roznášíte bakterie do okolí vagíny.
- Samozřejmostí by mělo být umytí rukou před každým kontaktem s vašimi genitáliemi.
Rozhodně NE:
- Nenoste příliš úzké džíny nebo kalhoty, které způsobují podráždění genitálií a mimo to mohou být příčinou i kvasinkových infekcí, protože nepřirozeně zvyšují teplotu v této oblasti.
- Nezůstávejte zbytečně dlouho v mokrých plavkách a snažte se z nich co nejdříve převléci do suchého spodního prádla. Vlhké, teplé prostředí je ideální k šíření bakterií.
- Kupujte si raději čistě bavlněné kalhotky, které dráždí oblast genitálií méně než kalhotky ze syntetických materiálů.