Barva a konzistence ušního mazu mohou upozornit na zdravotní problém
Ušní maz je potřebný, jeho nedostatek vede k větší náchylnosti na zranění zvukovodu a rozvoji infekce. Nadměrné množství mazu také nevěstí nic dobrého, kvůli němu může dojít ke zhoršení sluchu. Neměli byste si uši čistit moc často, protože maz potřebují k ochraně. Rozhodně s vatovou tyčinkou nezajíždějte příliš hluboko, abyste si uši nepoškodili. Naberte malé množství mazu a prozkoumejte jeho konzistenci s barvou. Podle toho poznáte, co aktuálně ve vašem těle probíhá.
Bílý ušní maz
Máte velmi světlý až bílý ušní maz? Patrně vám chybí měď a železo. Měď podporuje pojivové tkáně a přenos železa v organismu. Chrání buňky před oxidativním stresem a napomáhá ke zdravé činnosti nervové soustavy. V neposlední řadě se také podílí na podpoře imunitního systému.
Železo lidský organismus nemůže postrádat, protože je potřebné při produkci hemoglobinu. Jde o protein, který napomáhá červeným krvinkám rozvádět v těle kyslík. Bez mědi a železa nemůže tělo správně fungovat, dodejte si ho ve formě doplňků stravu nebo v pokrmech.
Hnědý ušní maz
Pokud je váš ušní maz téměř celý hnědý, značí to, že si procházíte velkým stresem. Nepodceňujte to, protože celkově oslabuje imunitu a vy následně budete náchylní na různá onemocnění. Vše má své hranice. Pokud se delší dobu cítíte neustále pod tlakem a budíte se stresem, měli byste si dát volno. Upozorňuje vás na to i váš ušní maz.
Ušní maz s krví
Našli jste ve svém ušním mazu stopy krve? Neznačí to nic dobrého. Můžete mít protržený bubínek. Do něj se snadno dostane infekce, zanítí se, což může vézt k zánětu středního ucha. Samozřejmě nemusí jít výhradně o protržený bubínek, ale když v uchu najdete krev, rozhodně si zajděte k lékaři.
Žlutý ušní maz
Ušní maz s barvou do žluta je ten nejtypičtější. Přesně takový by měl být. Znamená to, že vaše tělo nic výrazného netrápí. Můžete si s radostí užít své zdraví. Nemějte žádné obavy, pokud je váš maz lepkavý. Lepkavost ochraňuje ušní kanálek před vyschnutím.
Suchý a tekutý ušní maz
Pokud je váš ušní maz suchý a nelepí, patrně nemáte v těle dostatek tuků. Kromě toho vás může trápit i kožní onemocnění. Když se váš ušní maz změní na tekutý, vaše tělo pravděpodobně začíná bojovat s nějakým zánětem. Dále čtěte: Dehydrataci si lidé často pletou s obyčejnou bolestí hlavy. Naučte se ji rozpoznat.