Vlašský ořech jak ho neznáte: Připravte z něj účinný nápoj proti kašli

Ořechový čaj je chuťově výrazný a má blahodárné účinky na lidské zdraví.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zdraví 
11. října 2017 15:30 / Shutterstock
  2   0
Vlašáky jsou nejen chutné, ale není pochyb ani o jejich léčivých účincích. Než je všechny vylouskáte, schovejte si jich pár stranou i se skořápkou. Uvidíte, jak se vám v zimním období budou hodit.

Všude se dočtete, že nejlepším možným způsobem je ořechy buď zamrazit, skladovat v ledničce, naložené v medu, nebo je dokonce zavařit. To vše jsou skvělé způsoby, které vám posléze ulehčí a urychlí jejich použití například při vánočním pečení. Má to však jednu nevýhodu, a to: nebudete si moci udělat účinný čaj proti kašli.

Skladujte i se skořápkou

Po důkladném vysušení vlašských ořechů můžete většinu uskladnit jak jste zvyklí. Máte-li však ořechů hodně, nebojte se jich klidně sto uschovat i se skořápkou. Vložte je do rašlových pytlů, které zavěste na suché půdě. Nemáte-li půdu, nasypte ořechy do papírových pytlíků a schovejte je na tmavé, suché a chladné místo.

Domácí čaj proti kašli

Jakmile na vás skočí první chřipka a nebudete se moci zbavit dávivého kašle, vzpomeňte si na vaše vlašské ořechy. Respektive hlavně na jejich skořápky! Z vaší uschované dávky jich vezměte rovných dvanáct a zbavte je, pro tuto chvíli nepotřebných, jader. Na těch si smlsnete později. Skořápky namočte do půl litru vody a nechte 12 hodin louhovat. Poté vše ještě povařte a na závěr sceďte. Čaj pijte vlažný několikrát denně. Můžete ho ještě dochutit medem. Čaj rozpouští hleny a díky tomu budete cítit úlevu už po dvou dnech.

Čaj se dá připravit i z listů

Jednu vrchovatou lžičku pokrájených listů ořešáku královského spařte ve 250 ml vroucí vody a krátce vyluhujte. Tento čaj silně čistí krev a je i výborným prostředkem na různé kožní problémy. Je velmi prospěšný i při žaludečních či střevních potížích, podporuje trávení a má i odhleňovací účinky. Pomůže vám i při nechutenství, zácpě, ale rovněž při cukrovce či žloutence. Listy k přípravě čaje se však používají pouze mladé čerstvé, a to v průběhu června.

Účinky na lidské zdraví

Ořešák královský nenosí své druhové jméno nadarmo. Jeho mladé listy, oplodí i zralé plody mají na lidské zdraví velmi pozitivní účinky. Patří mezi ně zejména:

 • silná schopnost čistit krev
 • snižuje hladinu cukru krvi
 • má odhleňovací schopnost
 • čistí střeva a žaludek
 • má antibakteriální a protizánětlivé účinky
 • pomáhá při gynekologických obtížích
 • snižuje tlak
 • pomáhá při nechutenství
 • podporuje růst a sílu vlasů
 • používá se při nadměrném pocení nohou
 • hojí obtížně hojící se rány
 • pomáhá při kožních onemocněních

Vlašské ořechy jsou v tomto období velmi probíraným tématem. O jejich uskladnění se více dozvíte v našem článku zde.

📷
1
fotografie
Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Prestižní galerie zdarma? Proč ne. V Londýně v tom nevidí problém

Dům a zahrada

V mikrovlnce nemusíte jenom ohřívat oběd. Dokáže třeba obnovit vůni koření nebo oloupat česnek

Bydlení

Vertikutátor ocení každý majitel zahrady. Jen je důležité vědět, jaký typ se vám hodí

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu