Kardamom patří mezi nejzajímavější koření na světě. Znáte jeho léčivé účinky?
V kuchyni má kardamom nekonečné využití. Momentálně se nejvíce využívá při pečení vánočního cukroví, ale přidat ho můžete i do špaget, masa s omáčkou, do čaje nebo do kávy. Kardamom dnes patří, po šafránu a vanilce, mezi nejdražší koření. Jeho původ sahá až do Indie a Nepálu, kde byl součástí klasické ajurvédy. Mimo Asie byl znám i u Řeků či Římanů, kteří ho žvýkali, aby měli čisté zuby a svěží dech.
Druhy kardamomu
Kardamom je koření získávané ze semen několika druhů rostlin z rodů Elettaria a Amomum z čeledi zázvorníkovitých. Rozeznáváme pravý zelený a nepálský hnědý. Právě pravý kardamom je tím žádanějším, protože nepálský obsahuje mnohem méně účinných látek a používá se pouze jako náhrada.
Využití
Využití kardamomu je opravdu rozsáhlé. Používá se na dochucení sladkých i slaných jídel, ale i do kávy a čajů. Zajímavostí je, že někteří výrobci žvýkaček převzali jeho starodávné využití a začali ho přidávat do žvýkaček na osvěžení dechu. Také se používá pro zlepšení chuti některých léků a využití má i v alternativní medicíně.
Co obsahuje?
- zdravé tuky
- omega 3 a 6 mastné kyseliny
- bílkoviny
- vitamín B a C
- draslík, vápník, fosfor a mnohé jiné minerální látky
- z éterických olejů obsahuje hlavně gingerol, pinen, cineol, které se nacházejí i v zázvoru
Pomoc pro střeva i srdce
Mezi nejčastější zhoubný nádor patří nádor tlustého střeva a konečníku. Právě kardamom má velmi dobré výsledky při prevenci jeho vzniku. Důvodem je jeho schopnost chránit buňky před volnými radikály.
- Pomáhá také uvolnit žaludeční křeče, chrání žaludeční stěnu a zmírňuje pálení žáhy
- Zvyšuje chuť k jídlu a používá se při zácpě či plynatosti
- Pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém, tedy srdce a cévy
- Pomáhá regulovat krevní tlak a udržovat pravidelný srdeční rytmus. Proto se používá při léčbě problémů se srdcem a zvýšeným tlakem a jako preventivní ochrana před jejich vznikem
Aromaterapie
Kardamom dobře působí na nervový systém, podporuje funkci mozku a zlepšuje paměť. Na uklidnění se doporučuje sežvýkat pár semínek. Pokud trpíte změnami nálad či depresemi, určitě využijte kardamomový olej při aromaterapii. Pomůže dokonce při léčbě plicních onemocnění i při problémech se žaludkem.
Kde ještě kardamom pomáhá?
- Pomáhá při hubnutí, protože zlepšuje funkci trávicí soustavy
- Pomáhá při nevolnosti a bolesti hlavy
- Používá se při léčbě některých kožních problémů
- Při bolestech krku se doporučuje kloktat
- Má mírné močopudné účinky - zlepšuje funkci ledvin
- Zlepšuje zrak
Pokud vás kardamom svými vlastnostmi dostal tak jako nás, udělejte si čaj a zlepšete svou fyzickou i psychickou pohodu. Ve sklenici zalijte lžičku koření a louhujete 15 minut. Doporučuje se pít třikrát denně před jídlem. Nezapomeňte na správné skladování koření.