Příroda je plná zdravých věcí. Stačí utrhnout
Je s podivem, jak málo se současnému člověku chce využívat přírodní lékárnu, která má tu obrovskou výhodu, že je zadarmo a přitom poskytuje velmi účinné léky na různé neduhy. Ať už jste někde na výletě či dovolené, ale i pro běžné použití, není důvod, proč nevyužít bohatství ukryté v přírodě, které může nás všechny uzdravit či přinejmenším upevnit naše zdraví. A když se vám nechce do přírody, snadno zjistíte, že mnohé poklady máte i doma. O tom se můžete přesvědčit třeba v článku zde.
Dostupné byliny
Aktuálně běžně najdete v přírodě heřmánek, třezalku, jitrocel, pampeliškový list, jetel, řebříček, kontryhel, bršlici kozí nohu, listy jahodníku, maliníku či ostružiníku, diviznu, kostival a mnoho dalších. Je dobré znát alespoň základní použití, které nám pomůže řešit různé obtíže. V tomto díle vás seznámíme s využitím prvních pěti hojně rostoucích bylinek.
Heřmánek
Heřmánek působí antisepticky. Hodí se tedy jako prostředek k obkladům na rány či k pití na řešení různých vnitřních neduhů. Při vnějším užití se hodí na záněty spojivek či záněty pohlavního ústrojí. Řeší poranění na kůži a kožní alergické reakce. Můžete ho přidávat do koupelí k celkové harmonizaci organismu.
Pokud ho budete pít, působí proti křečím žaludku a proti nadýmání. Hodí se velmi při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Hodí se ho pít i při astmatu.
Třezalka
Třezalka tečkovaná je bylina, která významně ovlivňuje naši nervovou soustavu. Zejména je prokázán vliv na různé formy deprese, při fóbiích, hyperaktivitě, ale v podobě masti i na atopický ekzém. Používá se pochopitelně v oficiálním lékařství a v preparátech s jasně daným obsahem účinných látek. Ale i při uvaření třezalkového čaje pocítíte úlevu a uklidnění. Bude se vám lépe spát, ale současně se může i zlepšit funkce vašeho mozku.
Třezalka není v běžných dávkách toxická. Někdy se uvádí reakce kůže při vystavení slunečnímu záření, ale nebývají tak silné a hlavně se dostavují až při konzumaci poměrně vysokých dávek účinných látek z třezalky.
Jitrocel
Jitrocel kopinatý je známá bylina s účinky proti zánětům, zejména proti zánětům v oblasti dýchacího ústrojí. Vyrábí se známý jitrocelový sirup, který si můžete vyrobit i sami. Ale i když nemáte čas na výrobu sirupu, stačí, když si uděláte odvar z jitrocelového listí a popíjíte. Zevně pak můžete jitrocel přikládat na různá poranění.
Pampeliškový list
List pampelišky se dá konzumovat ve formě salátů. Má příjemně nahořklou příchuť. Obsahuje ale také mnoho vitaminů, betakaroten a také křemík, draslík, vápník i železo. Doporučuje se očistná kúra, která má trvat asi dva týdny a při níž denně zkonzumujete asi hrst pampeliškového listu. Zlepšíte si trávení a pročistíte játra i ledviny. Také se omladí vaše kůže. Podrcené listy můžete také přikládat na ekzémy a akné. Pampelišce by se měly vyhnout těhotné ženy.
Jetel
Jetel slouží jako výborný prostředek proti průjmům a je jednoduše výborným prostředkem proti nejrůznějším infekcím trávicího traktu. Jestliže jste snědli nějaké zkažené jídlo, máte jakékoli zažívací potíže, rozhodně vyzkoušejte nasadit dietu spojenou s popíjením jetelového čaje. Jetel tak může být pomocníkem pro všechny, kdo potřebují pročištění organismu. Revmatici, lidé trpící dnou, ale i diabetici.
Jetel ale působí také při léčbě kašle, rýmy a bronchitidy. Také pomůže při angíně a dalších respiračních onemocněních. Jeho velkou výhodou také je, že má příjemnou chuť. Zmírňuje též potíže spojené s menopauzou. Zejména řeší s tím spojené problémy se spánkem, s návaly horka a náhlými pocity nevolnosti.
Zevně se dá užívat na kůži, při poranění, při ekzémech, akné a dalších potížích. Neměl by tedy chybět jako přísada do koupele.