Náhlé zadýchávání a slabost se nevyplácí podceňovat. Příčin může být hned několik

 Zdraví 
03. prosince 2018 07:16 / Bronislava Silná
  1
📷
5 fotografií v galerii
Nepodceňujte náhlé zadýchávání a navštivte lékaře co nejdříve Shutterstock
Jen málokdo se rád ocitá v péči lékařů. Přesto při určitých obtížích není radno návštěvu odkládat. Máme důležité informace o zadýchávání, které mohou zachránit i váš život.

Je běžné, že při námaze se zadýcháme. Každý máme mez někde jinde. Záleží to na trénovanosti a okolnostech. Ale někdy si člověk uvědomí, že se mez jeho výkonnosti prudce snížila. Přidají se třeba i další nezvyklé pocity. Pak je třeba neotálet a vyhledat lékaře. Příčin může být více, ale jsou vážné.

Nemocné srdce

Za i relativně prudkým nástupem obtíží v podobě zadýchávání stojí nemocné srdce. Buď došlo k srdeční nedostatečnosti. Krev neproudí v dostatečné míře a tím pádem nedochází k potřebnému okysličování krve. Výkonnost výrazně klesá, člověk není schopen pohybu, zrychleně dýchá ve snaze dosáhnout saturace kyslíkem. Konkrétních příčin může být celá řada a vždy musí diagnózu určit lékař a stanovit náležitý postup léčby. V mnoha případech se dá vhodných léčebným zásahem pacientovi pomoci.

Nemocné ledviny

Jiným důvodem zadýchávání a potíží, které jsou vlastně identické jako v předchozím případě, mohou být nemocné ledviny. Když nefungují řádně, tak se může v těle hromadit voda. Nahromaděná voda může v tom horším případě tlačit na srdce a vyvolat příznaky, které se shodují s příznaky nemocného srdce. V tomto případě lze pomoci buď léky nebo v horším případě i drobným chirurgickým zákrokem, při němž se odsaje nahromaděná tekutina. Následná úprava léčby ledvin pak pomůže předejít obdobným problémům do budoucna. Více informací o nemocech ledvin získáte třeba v článku zde.

Nemocné plíce

Na vině bývá také často chronická obstrukční plicní nemoc, zkráceně nazývaná CHOPN. Dochází k ní vlivem nezdravého životního stylu, zejména kouření v kombinaci s genetickými a jinými předpoklady. Dochází k degradaci plicní tkáně a nefunguje přenos kyslíku z vnějšího prostředí do krve. Nemoc není vyléčitelná, ale lékaři umí postup nemoci zpomalit, takže lze žít i relativně plnohodnotný život. V posledních fázích pak musí být pacient připojen na kyslík. Odklad léčby ale vývoji nemoci rozhodně nepomůže.

Ve všech případech platí, že se návštěva lékaře vyplatí a čím dřív k ní dojde, tím lepší naděje na léčbu a v mnoha případech i uzdravení.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...