Jak poznáte, že vaše dítě ohrožuje meningokok? Osvojte si jednoduchý test

 Zdraví 
12. dubna 2019 09:17 / Monika Thomsonová
  0
📷
5 fotografií v galerii
V drtivé většině se meningokoková infekce objevuje u mladých lidí po celkovém vyčerpání Shutterstock
Diskotéková nemoc, i tak se někdy říká nebezpečné meningokokové infekci. Přestože nebývá častá, v drtivé většině případů jde o život. Meningokoková infekce dospívajících se většinou objeví po návštěvě diskotéky, koncertu, festivalu a podobných akcí. Proč?

Meningokoky jsou bakterie, které běžně osidlují horní dýchací cesty člověka. Nosičství je přirozené a během něj dochází ke stimulaci imunitního systému a vytvoření ochrany. Jeden typ meningokoka žije na sliznici obvykle přibližně deset měsíců, poté se vyvine ochrana a následuje období čisté sliznice nebo kolonizace jiným typem.

Někdy se stane, že v prvních sedmi dnech po usazení na sliznici pronikne meningokok do krevního oběhu a způsobí infekci, tedy zánět mozkových blan nebo sepsi (otravu krve). Právě sepse je nejnebezpečnější variantou: i přes okamžitou správnou léčbu umírá více než čtvrtina nemocných. V České republice se vyskytuje necelých 100 případů invazivní meningokokové infekce za rok. Dvě třetiny pacientů tvoří děti do 5 let, další rizikovou skupinou jsou pak dospívající. U lidí starších 35 let je infekce naprostou raritou.

Proč ohrožuje právě mladé lidi?

Meningokoková infekce dospívajících se většinou objeví po návštěvě diskotéky, koncertu, festivalu a podobných akcí. Proč? Může za to:

 • fyzické vyčerpání
 • nedostatek spánku
 • oschnutí sliznic
 • kouření
 • pobyt v prašném prostředí
 • předchozí infekce dýchacích cest

Na místech, kde je vysoká hlučnost, bývá navíc nutné při hovoru hlasitě křičet. To opět usnadňuje průnik meningokoka a také přispívá ke zvýšení počtu kapének v ovzduší.

Jaké jsou příznaky?

 • vysoká horečka
 • schvácenost
 • dráždivost
 • zvracení
 • závrať nebo bolest v krku

Hlídejte předklon

Při rozvoji zánětu mozkových blan začnou být patrné tzv. meningeální projevy, tedy ztuhnutí páteře a šíje a z toho plynoucí neschopnost předklonu. U dětí můžete tyto příznaky ověřit jednoduchým příkazem: „Dej si pusinku na kolínko.“ Pokud to horečnaté dítě nezvládne, protože má ztuhlá záda, okamžitě vyrazte k lékaři nebo volejte záchrannou službu.

Jaká je prevence 

Jedinou spolehlivou ochranou proti meningokokům je očkování. V některých zemí je součástí národního imunizačního programu, například ve Velké Británii. Proti kmenům typu B, které jsou u nás nejčastější, lze očkovat od jednoho roku věku. Proti jiným kmenům i od dvou měsíců, tedy společně s hexavakcínou. Pokud se infekce bojíte, není co řešit. Očkování je vysoce účinné a bezpečné. (Dále čtěte: Nejčastější mýty o očkování malých dětí. Co je na nich pravdy).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu