Jak pečovat o boty v zimě

 Móda 
10. ledna 2017 07:10 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Správná péče o boty je základním předpokladem dlouhé životnosti. Shutterstock
Nechcete, aby se vaše boty zničili za jednu zimu? Poradíme vám, jaká jednoduchá pravidla musíte dodržet, aby vypadaly dobře a vydržely alespoň tři sezóny.

Venku napadl sníh a ty největší zimní plískanice nás nejspíš teprve čekají. Proto je nejvyšší čas věnovat našim milovaným botám maximální péči, aby vypadaly jako nové i v další sezoně.

Triky proti soli

Ne vždycky mokrý hadřík postačí. Když je tu riziko, že se na botách objeví mapy od soli, jsou tu speciální čistící prostředky. Stejně účinná je však i domácí "medicína". Vyčistíte je směsí vody a octa v poměru jedna ku jedné. Teprve dobře očištěné boty do sucha otřete a nechte důkladně vysušit.

Sušit, sušit, sušit

Hned jak přijdete domů, boty otřete vlhkým hadříkem, nečistota ze zimních chodníků jim nesvědčí. Než je znovu obujete, nechte je také pořádně vyschnout, protože vlhké boty se rychleji ničí. To znamená měnit boty, během noci totiž vyschnout nestačí. Pomůže tomu stará dobrá vychytávka s novinami nacpanými do špičky, pozor ale na přímý zdroj tepla, který zvlášť kůži nedělá dobře. Kůže pak tvrdne.

Impregnovat, impregnovat a zase impregnovat

Kožené, semišové ani textilní boty nejsou odolné proti vodě a vlhkosti. Často opakovaná rada o nutnosti impregnace stále platí. Větru a dešti sice neporučíte, ale můžete poněkud omezit jejich působení na vaše boty. Ať už s nástupem chladnější fronty obouváte kozačky, které od loňské zimy ležely kdesi v krabici, nebo nové střevíce vytažené přímo z regálu, před prvním vykročením ze dveří je rozhodně naimpregnujte.
Zvolte impregnační přípravek, který je určen přesně na materiál vašich bot. Ochranné prostředky ve spreji nabízí nejjednodušší způsob aplikace za rozumnou cenu. Boty nastříkejte zhruba ze vzdálenosti 20 centimetrů, nechte uschnout a poté nanesení zopakujte. Dvě vrstvy jsou dostačující. Pokud se však přípravek stále vsakuje a nestéká, třetí vrstvou nic nezkazíte.

Péče o hladkou kůži 

Abychom udrželi šmrnc hladké kůže, měli bychom boty pravidelně očistit lehce navlhčeným hadříkem, poté osušit a následně použít krém pro konkrétní druh usně. U krémů na boty je výhodnější sáhnout po univerzální bezbarvé variantě (na rozdíl od univerzálních impregnačních sprejů).
S barevnými krémy riskujete, že boty ztmavíte, či jim přidáte jiný odstín. Krém se rovnoměrně rozetře a nechá se vsáknout do kůže. Speciální péči věnujte švům, tyto místa jsou náchylná k prvním známkám poškození. Pokračovat s úpravou bot můžeme pomocí lesku. Ovšem samotný lesk bez krému nestačí!

Péče o semiš 

Semiš je citlivý materiál, který bychom neměli v zimních marazech příliš pokoušet. Udržet semišové boty v původním stavu chce důslednou péči. Impregnace je velmi důležitá, naopak krémování se u těchto bot nikdy neprovádí. Samotné čištění je komplikované, protože bychom na semiš neměli vůbec použít vodu.

K čištění semiše si pořiďte pryžový, nebo krepový kartáček, či speciální gumu, která odstraní nečistoty, ale nezničí strukturu materiálu. Pro udržení luxusního vzhledu a barvy používejte renovační sprej pro velury a nabuky, ten zabraňuje předčasnému blednutí.

Péče o textil 

Kvalitní impregnace hraje nejdůležitější roli i v péči u látkových bot, brání totiž i jejich zašpinění. Když se tak stane, boty můžete vždy otřít namydlenou houbičkou, či lehce vykartáčovat kartáčkem. Do pračky je však nevhazujete, ničíte tím vnitřek boty i její kompaktní tvar.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda