Odvrácená strana vychvalované potraviny. Kdy vám mohou bobule acai uškodit?

Blahodárný vliv plodů palmy acai na lidské zdraví je dobře znám po dlouhá staletí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
31. srpna 2017 09:13 / Shutterstock
  0   0
Jistě už jste slyšeli o téměř zázračných účincích bobulí acai berry na lidský organismus. Čím jsou nám prospěšné a kde naopak škodí?

Blahodárný vliv plodů palmy acai na lidské zdraví je dobře znám po dlouhá staletí. Acai berry, tento vzdálený příbuzný borůvek nebo malin v průběhu několika posledních desetiletí prošel množstvím klinických studií, jež dlouhodobé pozitivní zkušenosti obyvatel Amazonie potvrdily i v laboratorním prostředí. Dnes tak proto můžeme přesvědčivě doložit, že acai berry by měl do svého jídelníčku zahrnout každý, kdo hledá přírodní prostředek prevence civilizačních onemocnění, ale třeba i nadměrně rychlého stárnutí kůže.

Co acai berry obsahují?

Vitamín A
Vitamín C
Vitamíny skupiny B
Vitamín E
Minerální látky (hořčík, fosfor, mangan, vápník, draslík, měď, železo,…)
Aminokyseliny
Nenasycené mastné kyseliny
Flavonoidy
Anthokyanová barviva
Katechiny

Znáte ale odvrácenou stranu acai berry?

Pozor při chemoterapii

Acai berry jsou plné antioxidantů, selenu, beta-karotenu a vitamínu E. Lidé, kteří procházejí chemoterapií, by se jim ale paradoxně měli vyhnout,  právě kvůli velkému obsahu antioxidantů. Antioxidační účinky by se mohly negativně prolínat s účinky chemoterapeutických léků stejně jako s radiační terapií. Antioxidanty totiž snižují účinnost těchto dvou metod léčby zhoubných nádorových onemocnění.

Pozor na alergie

Vzhledem k tomu, že bobule acai patří k potravinám, mohou také u někoho vyvolat alergické reakce. Národní centrum pro alternativní medicínu uvádí, že pokud jste alergičtí na jakoukoli potravu z palmy, jako jsou například datle nebo kokosové ořechy, měli byste se  plodům acai vyhnout. Pokud trpíte alergickou reakcí na bobule acai, může se objevit zvracení, svědění, vyrážka, potíže s dýcháním nebo otoky hrtanu, jazyka, úst nebo rtů.

Nebezpečný stimulant

Acai bobule obsahují teobromin, což je látka podobná kofeinu. Citlivým lidem může způsobit i podobné nežádoucí účinky mezi něž patří nespavost, neklid, nevolnost, svalové trauma, úzkost, nervozita, podrážděnost, bolesti hlavy, nepravidelný nebo rychlý srdeční rytmus a gastrointestinální potíže.

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Dům a zahrada

Jak na čištění stříbra. Oživit jeho barvu můžete doma, pomůže cola i sůl

Bydlení

Zařiďte si domácí kancelář. Základem je kvalitní židle

Zavřít reklamu