Léčivé účinky soli. Jak je využít?

Sůl může škodit i léčit. Záleží na množství a situaci.
 Zdraví 
01. září 2017 11:20 / Shutterstock
  12   2
V poslední době slýcháme spíš varování před nadměrnou spotřebou soli. Že by sůl mohla také léčit? Máme některé zajímavé informace.

Kdy sůl škodí

Doporučená denní dávka soli pro zdravého člověka je do pěti gramů. Jedna kávová lžička má asi osm gramů. Je tedy jasné, že většina z nás solí opravdu hodně. Průměr u české populace je asi dvě lžičky soli denně. Nadměrný přísun soli má za následek vznik vysokého krevního tlaku, poškození ledvin, zadržování vody, vznik obezity, poškození sliznic žaludku a následný vznik rakoviny a další zdravotní obtíže.

Kdy sůl naopak pomáhá

Kuchyňská sůl není jen čistý chlorid sodný. Sůl tak obsahuje ještě řadu užitečných prvků. Například železo, hořčík, vápník, fosfor, jód a brom. Vedle toho hlavní složka sodík má v těle nezastupitelné místo. A jsou chvíle, kdy jeho hladina klesá a je vhodné ji doplnit. I u zdravého člověka může dojít k velké ztrátě sodíku při průjmech, při velkém pocení, či při zvracení. V těchto případech zvýšenou potřebu sodíku zaznamenáte už tím, že vám jídlo připadá neslané a musíte dosolit mnohem víc než obvykle. Tomu se nebraňte. Pokud by totiž hladina sodíku příliš klesla, mohou se vyskytnout závažné zdravotní obtíže. Mohlo by dojít k rozvrácení vodní rovnováhy v těle, ke vzniku nervových či svalových potíží a mohli byste se dokonce ohrozit na životě. Jestliže se právě příliš nepotíte, nemáte průjem a nezvracíte, snažte se spotřebu soli spíš snižovat.

Sůl prospívá kůži

Další velkou oblastí, kde je sůl nezastupitelnou pomocnicí a lékem je naše pokožka. Víme dobře, že pobyt u moře prosívá mnoha kožním onemocněním včetně lupénky. Existují ale recepty na odstranění bradavic, na ztvrdlou kůži na nohách, na potlačování plísní. Podobné účinky jsou i na sliznice. Pokud tedy budete kloktat při potížích v ústní dutině či v krku slaným roztokem, chybu neuděláte.

Některé recepty

Na ekzémy a kožní problémy rozpusťte kilo soli ve vaně a ponořte se zhruba na třicet minut. Na výplach nosu používejte roztok zhruba půl lžičky soli ve sklenici vody. Na kloktání může být koncentrace soli vyšší. Na bradavice smíchejte lžíci soli a lžíci octa. Potírejte postižená místa. Jako pleťovou masku si smíchejte sůl a med v poměru 1:1. Po patnácti minutách opláchněte teplou vodou a ošetřete krémem.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu