Spí s vámi dítě ve vaší posteli? Nevadí, podle nejnovějších průzkumů je to dobře

Společné spaní mnozí považují za způsob stmelování rodiny
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Děti 
17. listopadu 2017 10:05 / Shutterstock
  179   0
V noci nemůže spát, pláče, volá vás. Chcete se vyspat, tak ho vezmete k sobě a už to tak zůstane. Pokud máte výčitky svědomí a bojíte se, že se dítě nikdy nenaučí samostatnosti, čtěte dál. Není to totiž pravda, ba naopak.

S příchodem nového člena rodiny se v domácnosti leccos změní. Někteří rodiče si nedovedou představit, že jim dítě naruší jejich spánkový režim, jiní volí jednoznačně spánek ve společné posteli. Kdo má pravdu a čí názor je pro dítě prospěšnější?

Posílení pouta matky a dítěte

Jestliže se společný spánek uskutečňuje ve vhodné místnosti, na kvalitní matraci, v čistých peřinách a dodržují se veškeré bezpečnostní zásady, je společné spaní rodičů s dětmi přínosné nejen z psychologického, ale i biologického hlediska. Kojící matka si navíc skvěle odpočine i v případě, že musí několikrát za noc vstávat, aby nakrmila své dítě. Pokud kojit v noci nechcete a na noční krmení odstříkáváte, přečtěte si, jak správně skladovat mateřské mléko.

Společné spaní navíc přispívá k sjednocení spánkového režimu a navíc kojencům zabraňuje upadnout do příliš dlouhé fáze hlubokého spánku. Právě ten totiž může být příčinou náhlého úmrtí dítěte, pokud ještě dítě nemá dostatečně vyvinuté dýchací mechanismy pro přechod z této fáze spánku do spánku lehkého.

Jak dlouho to může trvat

Nebojte se, že si dítě na společný spánek navykne a už nikdy od vás z postele neodejde. Tím spíš ne kojenec. Dávejte ho současně spát přes den do jeho pokojíčku, do jeho vlastní postýlky, aby vědělo, že i toto je jeho místo. Někteří odborníci dokonce doporučují spát s dětmi ve společné posteli, dokud se děti samy nerozhodnou, že už chtějí spát ve vlastním pokoji.

Přínos pro dítě v dospělosti

Podle některých studí je prokázáno, že mozek dítěte, které je nedobrovolně odloučeno od svých rodičů, vykazuje stejnou aktivitu, jako když dítě trpí fyzicky. Nepřítomnost matky v noci u kojenců zvyšuje u dítěte hladinu stresových hormonů a dítě je posléze ještě neklidnější a cítí silnou úzkost. Právě společný spánek těmto stavům předchází a celkově příznivě ovlivňuje vývoj osobnosti dítěte. Naopak metoda "nechat vybrečet" dítě o samotě se jeví jako nepřínosná. Proč, to se dozvíte v tomto článku.

Zásady bezpečnosti

Budete-li dodržovat bezpečnostní opatření, spánku s dítětem nic nebrání. Zásadou číslo jedna je nikdy neulehat s dítětem pod vlivem jakýchkoliv omamných látek (např. alkohol) ani tlumících léků. V místnosti by mělo být kolem 18 °C a měla by být dobře větraná. Otužované děti obecně lépe prospívají. Přečtěte si o tom náš článek.Vybírejte kvalitní matraci, která není příliš měkká či neprodyšná. Dítě nepodkládejte polštářem a nepřikrývejte sebe ani jeho příliš těžkou peřinou. Nikdy dítě nenechávejte spát na kraji!

Rizika s tím spojená

Samozřejmě má společný spánek i negativní stránky. Ty se týkají především komfortu a intimního života rodičů. Ložnice přestane být hnízdečkem lásky a rodiče se mohou cítit omezeni přítomností dítěte. Jakákoliv intimita je nemožná a navíc se dítě při spánku všemožně točí a neustále vás budí ze spaní.

Vše se dá ale řešit. Lásku si můžete začít projevovat v jiné části bytu a pokud o spaní s dětmi opravdu stojíte, investujte do větší postele, do které se vejdete komfortně všichni.

Děti s vámi rozhodně spát do puberty nebudou. Pokud se vám společné spaní líbí, užívejte si ho. Kolem čtyř let věku děti stejně z manželské postele odejdou a vy budete na tyto společně trávené noci do smrti vzpomínat jako na nejkrásnější období v životě.

📷
2
fotografie
Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Na horách nemusíte pouze lyžovat. V kraji seriálu Doktor Martin vás čeká spousta zábavy

Dům a zahrada

Triky v péči o pokojové rostliny, které jste ještě nevyzkoušeli

Bydlení

Vybíráte stojan na stromeček? Ne každý se hodí pro všechny

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn