Slyšeli jste už o hořkém melounu? Toto ovoce dokáže zabít až 98 % nádorových buněk
Hořký meloun nemá své přízvisko hořký jen tak pro nic za nic. Za syrova je takřka nepoživatelný a po tepelné úpravě to není o moc lepší. Přesto na něj v jeho domovině, tedy v Jižní Americe, Africe a Asii, nedají dopustit. Lidé mohou tuto plodinu znát i pod dalšími názvy - goya, karela či karavella.
Až zjistíte, co všechno toto ovoce dokáže udělat pro lidské zdraví, možná se překonáte a vezmete plod podobající se okurce na milost. Lidé, kteří hořký meloun konzumují pravidelně, tvrdí, že se člověk musí k tomuto ovoci doslova projíst - pak si ho prý zamilujete. Ne každý ale tento křest ohněm zvádne.
Léčivé účinky hořkého melounu
Tento plod má nespočet množství živin a zároveň disponuje nízkým podílem kalorií. Je výborným zdrojem hořčíku, manganu a vitaminů B1, B2, B3, C, kyseliny listové, zinku, fosforu a beta karotenu. Beta karotenu má hořký meloun dvakrát tolik než tradiční brokolice. Železa a vápníku pak dvakrát tolik co běžně dostupný špenát.
Je efektivní v boji s rakovinou slinivky břišní a eliminuje růst dalších rakovinných buněk. Šťáva z tohoto plodu léčí také vysoký krevní tlak, astma, nejrůznější kožní nemoci, ale i žaludeční nemoci. Dokáže zatočit s lupénkou, předcházet rakovině, výborný je také jako prevence a lék na cukrovku a zvládne rovněž zlepšit zrak.
Meloun má také antibiotické a protizánětlivé vlastnosti, podporuje imunitu, snižuje krevní hladinu cholesterolu a triglyceridů. Účinné látky v hořké okurce zastavují růst bakterií Escherichia coli, Staphylococcus, Pseudomonas, Salmonella, Streptobacillus a Streptococcus. Tlumí aktivitu enzymu guanylate cykláza, který je zřejmě zapojen do procesů souvisejících s rozvojem lupénky, leukémie a rakoviny.
V tradičních medicínách různých národů se hořký meloun používá i pro odstranění plynatosti, při vředech a povrchových zraněních (boláky, zanícené rány). Působí proti parazitům a má antivirové účinky (čehož se využívá při spalničkách, žloutence a horečnatých onemocněních). Doporučuje se i v případě nádorů, revmatismu, malárie, zánětů, vaginálních výtoků, zánětů v pánevní oblasti, při problémech s menstruací, při kolikách a jako afrodiziakum.
Jak ovoce konzumovat
Pro svoji hořkost se tento druh melounu používá místo chmelu v některých čínských a okinawských pivech. Nejčastěji se ale dává do polévek, stir fry nebo curry. Oblíbený je i nadívaný hořký meloun.
Hořký meloun patří mezi nejhořčejší druhy ovoce. Jeho různé varianty se liší tvarem a stupněm hořkosti. Vzhledem připomíná okurku, ale jí se pouze jeho vnější zelená a křupavá část. Meloun se nejčastěji konzumuje ještě zelený, nebo když začíná lehce žloutnout. Čím je zralejší, tím je hořčejší. Semena, která jsou uvnitř, se většinou vyhazují, ale když meloun dozraje a zežloutne, dají se jíst za syrova a mají sladkou chuť.
Z hořkého melounu si můžete připravit také nápoj. Stačí zalít čajovou lžičku sušeného melounu horkou vodou a nechat 10 minut vyluhovat. Popíjet pak můžete jeden šálek 2x denně.
Hořký meloun s karamelizovaným masem
Pokud budete chtít hořký meloun vyzkoušet, zkuste si připravit například tento recept. Budete na něj potřebovat:
- 2 střední hořké melouny
- 400 g vepřové nebo hovězí kýty
- 1 mrkev
- 3 lžíce třtinového cukru
- 4 lžíce sójové omáčky (nebo 2 lžíce sójové omáčky a 2 lžíce rýžového vína)
- 1 lžíce bramborového škrobu
- 3 stroužky česneku
- 1 lžíce oleje
- sůl
Nejprve omyjte hořké melouny, rozkrojte je podélně na půlky a lžičkou vydlabejte – nechte pouze zelenou slupku. Tu nakrájejte na podélné nudličky, posolte a nechte v misce „vypotit“ – sůl vám vytáhne přebytečnou vodu a s ní i trochu hořké chuti. Po zhruba 15 minutách melounové nudličky důkladně propláchněte a nechte odkapat.
Mezitím nakrájejte maso také na nudličky zhruba stejně velké jako meloun. Česnek utřete a spolu se sójovou omáčkou a škrobem dejte na maso, které nechte zhruba 10 minut marinovat, aby omáčku natáhlo. Připravte si také mrkev - nakrájejte nebo nastrouhejte ji na nudličky.
Rozpalte si vyšší pánev nebo ideálně wok s olejem, přidejte cukr a jakmile začne karamelizovat, tak i maso. Zprudka orestujte a pak už jen přidejte meloun a úplně nakonec mrkev. Meloun by měl být uvařený na skus, aby trochu pořád křupal. Podle chuti také přidejte pálivou chilli papričku. Podávejte s rýží nebo salátem z rýžových nudlí. A jestli se vám po notné dávce hořkosti zasteskne po slaďoučkém červeném vodním melounu, klidně si ho dopřejte. I ten má totiž blahodárný vliv na lidský organismus, psali jsme o tom zde.