Trpí vaše dítě cestovní nevolností? Poradíme, co zabírá
Kinetóza zpravidla začíná trápit děti kolem druhého roku věku. V tomto věku totiž dozrává ta část mozku, která je zodpovědná za rovnováhu. A pak nastává ten pravý zmatek, který má za vinu nevolnost. Oči vidí ubíhající krajinu, ale hlava říká, že je něco divně, protože podle ní tělo stojí na místě. Těmto nepříjemným projevům cestovní nevolnosti je pochopitelně mnohem lepší předcházet různými léky, ale pokud je nemáte zrovna po ruce, existují i jiná řešení.
Zapomeňte na elektroniku
Pokud si myslíte, že nejlepší cestou je používání různých rozptylovadel v podobě her na mobilu, pohádek na notebooku nebo knížky, jste na omylu. Naopak tím můžete celý stav ještě více zhoršit. Písmenka či obraz, který stojí na jednom místě, jen prohlubují rozdíl mezi ubíhající krajinou a sedícím dítětem, který mozek nedokáže vyrovnat. Snažte se proto dítě rozptýlit povídáním, zpíváním písní nebo hádankami a soutěžemi.
Dejte si čas
Pokud vás čeká dlouhá cesta, naplánujte si dobře trasu, kde bude moc dělat pravidelné přestávky, aby se dítě mohlo projít a nadýchat čerstvého vzduchu. Stejně tak je vhodné, aby sedělo po směru jízdy a ne v protisměru. A dítě také přiměřeně oblečte, tedy ani moc ani málo. Další tipy, jak zvládnout dlouhou cestu s dítětem bez stresu, jsme psali zde.
Malé svačinky
Rozhodně nevynechávejte jídlo ve snaze vyhnout se zvracení. Naopak to ještě více může podráždit žaludek. Na cestu volte lehká a snadno stravitelná jídla, jako jsou kukuřičné knäckebroty, máslové sušenky nebo banán. A nezapomínejte ani na dostatek tekutin.
Cestujte v noci
Pokud můžete, vydejte se cestu v noci. Je pak velká naděje, že potomek během jízdy usne a nevolnost je nepostihne. Navíc v noci nejsou okolní vjemy tak silné a mozek lépe informace zpracovává.
Zkuste zázvor nebo homeopatika
Pokud nejste příznivci léků, osvědčenými prostředky proti nevolnosti jsou homeopatika nebo zázvor. Ten podporuje zažívání a zklidňuje žaludek. Připravte dětem na cestu zázvorový sirup nebo mu si vezměte lízátko či bonbon. K nejčastěji podávaným homeopatikům na kinetózu patří Cocculus indicus a Nux vomica. Kuličku užijte před jízdou a opakujte každou půlhodinu, ale klidně i každých 15 minut, až do vymizení potíží.