Jak na stříhání malých dětských nehtíků

 Děti 
20. ledna 2019 10:19 / Šárka Sokolská
  3
📷
5 fotografií v galerii
Stříhání nehtů je jedna z nejméně oblíbených činností dětí i maminek Depositphotos
Dětské nehty vyžadují minimálně podobnou péči jako u dospělých. Jenomže problém je v tom, že na jejich drobounkých prstících jsou nehty tak malé, že má člověk kolikrát strach z poranění. A zvlášť u miminek, které se neustále vrtí a kroutí. Jak tedy na to?

Stříhání nehtů nemají rády malé děti a už vůbec ne miminka. Jak na to, aby se tato činnost obešla bez potoku prolitých slz?

U novorozence počkejte

Některá miminka se už narodí s delšími nehty. Je to známka toho, že je dětátko donošené. Nicméně neberte hned nůžky a nestříhejte je. Počkejte alespoň dva týdny. Nehty jsou totiž zpočátku ještě srostlé s pokožkou a jejich ostříhání by mohlo způsobit poranění a následně infekci. Pokud máte strach, že se vám miminko poškrábe, dejte mu bavlněné rukavičky nebo použijte delší body, v němž se mu ručky bez problémů schovají. 

Nůžky nebo pilník

Nehtíky je třeba stříhat vždy, když se objeví za okrajem tmavý půlměsíček. Miminko vkládá ruce často do úst a právě za nehty se hromadí bakterie. Na stříhání nehtíků si vyberte nůžky s kulatou špičkou, které jsou určené pro dětské nehtíky. Pořídit můžete také kleštičky na nehty u nohou, které jsou též uzpůsobeny miniaturním dětským rozměrům. Stejně tak můžete zpočátku použít malý pilníček, kterým nehty lehce opilujte.

První stříhání

Ideální doba pro stříhání nehtů je po koupeli. O tématu, jak často koupat ty nejmenší, jsme psali zde. Ve vodě totiž nehty změknou a jdou mnohem snadněji stříhat. Stále platí, že nehty na rukou stříhejte do kulata podle tvaru prstíku, na nohou zase rovně. Nikdy je nestříhejte „nadoraz“ – jedině tak se vyhnete poranění. Při stříhání na děťátko mluvte a vysvětlujte mu, co děláte. Některé maminky stříhají miminkám nehty ve chvíli, kdy spí. V takovém případě ale počkejte asi dvě hodiny po usnutí, až bude spánek nejhlubší. 

Když dítě nechce

Některé větší děti se stříhání nehtů brání a dokonce u toho i pláčou. Zkuste odvést jeho pozornost tím, že mu budete něco povídat, zpívat a nebo mu pusťte pohádku. Vy však buďte celou dobu v pozoru, dítě si snadno může uvědomit vaši lest a začít se nečekaně, leč vehementně bránit. Stejně tak může dobře zafungovat, když dítěti ukážete sami na sobě nebo na starším sourozenci, že stříhání nehtů skutečně nebolí. Až dítě uvidí, co s nůžkami děláte a že u toho není potřeba plakat, uklidní jej to.

Stala se nehoda?

Někdy se může stát, že se opravdu stane malá nehoda a vy nechtěně miminko stříhnete. Ranka se obvykle dokáže zhojit sama, ale rozhodně ji pečlivě vydezinfikujte jodovou tinkturou nebo jiným vhodným přípravkem a podle rozsahu přelepte dětskou náplastí nebo nechte volně uschnout na vzduchu. Pokud by se rána nehojila, byla v okolí červená či snad hnisala, vyhledejte lékaře.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu