Vařte s dětmi. Budete překvapeni, jaká to má pozitiva

 Děti 
17. března 2021 12:40 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Při vaření se děti naučí mnoho věcí Depositphotos
Mnozí rodiče v čase lockdownu tráví většinu času doma se svými dětmi, kterým musejí připravovat snídaně, obědy, svačiny i večeře. Málokdy ale do přípravy jídla své děti zapojí. Přitom společné vaření přináší jen samá pozitiva.

Možná si to ani neuvědomujete, ale vaření s dětmi je jednou z disciplín, které je učí samostatnosti. Navíc to může být společná zábava, a jsou tu i další výhody.

Proč vařit s dětmi

Důvodů je hned několik. Kromě již zmiňovaného učení se samostatnosti společné vaření dětem ukáže, že by si měly jídla více vážit. Při vaření se naučí tomu, že příprava jídla zabere čas a vyžaduje také nějaké úsilí.

Děti se také při společném vaření učí a možná se budete divit, co všechno se při vaření mohou naučit. Dokonce třeba i fyziku, protože mnohé ingredience je potřeba odměřit nebo odvážit, a procvičit si také mohou svoje motorické schopnosti a zručnost.

Díky společnému vaření také budete rozvíjet svoje vzájemné vztahy, zejména pak s těmi staršími dětmi, u kterých vám už možná komunikace trochu vázne. Najednou ale máte společný zájem, dětem při vaření tak trochu vynahradíte i chybějící interakci se spolužáky, a v neposlední řadě je naučíte několika novým domácím pracem, protože jídlo je potřeba nejen připravit, ale posléze je nutné mimo jiné i umýt nádobí.

Kdy pustit děti k vaření

Podle odborníků je ideální věk dítěte pro první práce v kuchyni okolo pátého roku věku. Děti samozřejmě držte dál od sporáku či trouby, aby si při vaření s vámi nepřivodily nějaký úraz. Místo toho je úkolujte přípravnými pracemi.

Malé děti vám tedy mohou například umývat zeleninu, mohou u stolu pracovat s těstem nebo třeba namazat chleba pomazánkou a připravit tak svačinu.

Starší děti mohou samozřejmě už do přípravných prací zařadit krájení masa a zeleniny, pod kontrolou je můžete nechat pracovat i s pánvičkou, například při přípravě palačinek. Dalším krokem je pak příprava jídla v hrnci, ale pokud je necháte například vařit těstoviny, vodu z nich slévejte raději sami. A pokud budete chtít děti pustit i k pečení, pak začněte s jednoduššími dobrotami, jako jsou například muffiny nebo koláčky. K troubě byste měli děti pouštět nejdříve v osmém roce věku, možná i později.

Společné vaření s dětmi má tedy mnoho výhod a během lockdownu, kdy se většina dětí doma už nudí, bude pro ně i vítanou zábavou. Možná budete mít po společném vaření v kuchyni o něco větší nepořádek, ale zase toho své děti poměrně dost naučíte. Dále čtěte: Jaké trvalé následky pandemie si ponesou naše děti.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej