Jazyk může pálit z mnoha příčin. Upozornit vás může na cukrovku nebo reflux

Syndrom pálení v ústech postihuje často ženy v období klimakteria
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
17. března 2021 09:15 / Depositphotos
  5   0
Máte pocit, že jste si jazyk opařili horkým nápojem, ale ve skutečnosti se to nestalo? Pokud tento stav trvá déle, pochopitelně vás může znepokojovat. Možná trpíte syndromem pálení v ústech. Jde o chronický stav, který se může vyskytovat nejen na jazyku, ale i na rtech, patře nebo dásních. Proč syndrom vzniká?

Pálení v ústech bez zjevné příčiny často postihuje ženy, které procházejí menopauzou. „Pacienti se syndromem pálení v ústech, kteří ke mně přicházejí, jsou většinou ženy ve věku okolo padesáti let, ale výjimku netvoří ani muži,“ tvrdí lékařka Sook-Bin Woo z Brighamské ženské nemocnice v Bostonu. Není snadné určit příčinu syndromu, můžete jich mít totiž hned několik naráz. V každém případě je potřeba alespoň vyloučit některé zdravotní obtíže, které s ním bývají spojené. Pokud vás pálení jazyka obtěžuje natolik, že vám brání v každodenním fungování, obraťte se hned na svého ošetřujícího lékaře.

Podráždění jazyka

Konstantní pálení jazyka mohlo způsobit jeho podráždění. Pokud si během ústní hygieny čistíte i jazyk, možná to provádíte nešetrně. Pálení může vzniknout, protože používáte často a ve velkém množství ústní vodou. Zvolte raději šetrnější bez alkoholu. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale jazyk je velmi citlivý orgán.

Reflux

Během refluxu se lidem vrací žaludeční šťávy a části natrávené potravy zpět do jícnu. Někdy je můžete pocítit i v krku a ústech. S refluxem se pojí zejména pálení za hrudní kostí, ale výjimkou není ani bolest v krku. Jakmile se žaludeční kyseliny dostávají do úst, dráždí jícen. Následkem toho vás může pálit jazyk a některá další místa v ústech. Pálení žáhy nejspíš už zažil každý, ale pokud jde o dlouhodobou záležitost, je na místě problém řešit.  

Sucho v ústech

Pálení jazyka může souviset se suchem v ústech. Nejde o stav, který zaženete sklenicí vody, ale pojí se s některými zdravotními potížemi. Sucho v ústech je příznak cukrovky. Proto, pokud jste diabetici, nechte si pro jistotu zkontrolovat hladinu cukru v krvi. Syndrom pálení v ústech také může vzniknout jako vedlejší příznak chemoterapie. Dále čtěte: S velkou citlivostí zubů se nemusíte smířit. Existují způsoby, jak se jí zbavit.

Psychické potíže

Velmi bolestné pálení jazyka zažívají i lidé, kteří trpí duševními potížemi, což se však většinou zjistí až po vyloučení jiných zdravotních obtíží. „Syndrom primárního pálení v ústech je s velkou pravděpodobností neuropatická porucha. Jde o nepohodlí, které vzniká v souvislosti s nesprávně fungujícími nervy. Často vidím pacienty s depresemi, úzkostmi nebo posttraumatickou stresovou poruchou, kteří trpí syndromem pálení v ústech,“ vysvětluje doktorka Sook-Bin Woo. V takovém případě nezbývá nic jiného, než vyhledat psychologickou či psychiatrickou pomoc, která může zmírnit bolest spojenou s duševní chorobou.

Eva Vogelová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu