Jazyk může pálit z mnoha příčin. Upozornit vás může na cukrovku nebo reflux

 Zdraví 
17. března 2021 09:15 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Syndrom pálení v ústech postihuje často ženy v období klimakteria Depositphotos
Máte pocit, že jste si jazyk opařili horkým nápojem, ale ve skutečnosti se to nestalo? Pokud tento stav trvá déle, pochopitelně vás může znepokojovat. Možná trpíte syndromem pálení v ústech. Jde o chronický stav, který se může vyskytovat nejen na jazyku, ale i na rtech, patře nebo dásních. Proč syndrom vzniká?

Pálení v ústech bez zjevné příčiny často postihuje ženy, které procházejí menopauzou. „Pacienti se syndromem pálení v ústech, kteří ke mně přicházejí, jsou většinou ženy ve věku okolo padesáti let, ale výjimku netvoří ani muži,“ tvrdí lékařka Sook-Bin Woo z Brighamské ženské nemocnice v Bostonu. Není snadné určit příčinu syndromu, můžete jich mít totiž hned několik naráz. V každém případě je potřeba alespoň vyloučit některé zdravotní obtíže, které s ním bývají spojené. Pokud vás pálení jazyka obtěžuje natolik, že vám brání v každodenním fungování, obraťte se hned na svého ošetřujícího lékaře.

Podráždění jazyka

Konstantní pálení jazyka mohlo způsobit jeho podráždění. Pokud si během ústní hygieny čistíte i jazyk, možná to provádíte nešetrně. Pálení může vzniknout, protože používáte často a ve velkém množství ústní vodou. Zvolte raději šetrnější bez alkoholu. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale jazyk je velmi citlivý orgán.

Reflux

Během refluxu se lidem vrací žaludeční šťávy a části natrávené potravy zpět do jícnu. Někdy je můžete pocítit i v krku a ústech. S refluxem se pojí zejména pálení za hrudní kostí, ale výjimkou není ani bolest v krku. Jakmile se žaludeční kyseliny dostávají do úst, dráždí jícen. Následkem toho vás může pálit jazyk a některá další místa v ústech. Pálení žáhy nejspíš už zažil každý, ale pokud jde o dlouhodobou záležitost, je na místě problém řešit.  

Sucho v ústech

Pálení jazyka může souviset se suchem v ústech. Nejde o stav, který zaženete sklenicí vody, ale pojí se s některými zdravotními potížemi. Sucho v ústech je příznak cukrovky. Proto, pokud jste diabetici, nechte si pro jistotu zkontrolovat hladinu cukru v krvi. Syndrom pálení v ústech také může vzniknout jako vedlejší příznak chemoterapie. Dále čtěte: S velkou citlivostí zubů se nemusíte smířit. Existují způsoby, jak se jí zbavit.

Psychické potíže

Velmi bolestné pálení jazyka zažívají i lidé, kteří trpí duševními potížemi, což se však většinou zjistí až po vyloučení jiných zdravotních obtíží. „Syndrom primárního pálení v ústech je s velkou pravděpodobností neuropatická porucha. Jde o nepohodlí, které vzniká v souvislosti s nesprávně fungujícími nervy. Často vidím pacienty s depresemi, úzkostmi nebo posttraumatickou stresovou poruchou, kteří trpí syndromem pálení v ústech,“ vysvětluje doktorka Sook-Bin Woo. V takovém případě nezbývá nic jiného, než vyhledat psychologickou či psychiatrickou pomoc, která může zmírnit bolest spojenou s duševní chorobou.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...