Orgánové hodiny: Kdy je nejlepší hodina na přijímání léků?

Naše biologické hodiny tikají rytmicky a buňky jedna s druhou ladí
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
21. listopadu 2017 16:10 / Shutterstock
  18   0
Orgánové hodiny jsou jakási verze biologických hodin, kterými tělo postupně prochází za čtyřiadvacet hodin. Každé dvě hodiny se v lidském těle aktivita orgánů mění. Některý z orgánů je na vrcholu, jiný pochází útlumem.

Pojďme se společně podívat na orgánové hodiny a na to, jaký význam hrají v životě člověka. Pochopíte některé důležité věci, kterých jste si určitě všimli i sami na sobě, ale nepřipisovali jste jim význam. Naše biologické hodiny tikají rytmicky a buňky jedna s druhou ladí. Tomuto rytmu člověk podléhá během celého dne, ovlivňuje náš spánek, teplotu těla, krevní tlak a další tělesné pochody. Jak tedy naše orgány fungují? O zajímavé diagnostické metodě jsme psali v našem jiném článku.

Jedna až třetí hodina v noci

Nejvyšší aktivita: játra
Nejnižší: tenké střevo

V těchto hodinách jsou nejaktivnější játra, tělo se detoxikuje a regeneruje. Je nevhodné v tomto čase jíst a pít alkohol. Souvisí s tím i fakt, že tenké střevo vykazuje nejmenší aktivitu a není schopno zpracovávat potravu (potrava takto přijatá zahnívá v trávicím traktu). Mozek je v útlumu, a pokud v tuto dobu řídíme, hrozí riziko mikrospánku.

Třetí až pátá hodina nad ránem

Nejvyšší aktivita: plíce
Nejnižší: močový měchýř

V tuto dobu se často budí kuřáci, astmatici a lidé, kteří mají dýchací problémy. Ti, kteří mají problém s močovým měchýřem, chodí v tomto čase na toaletu.

Pátá až sedmá hodina ráno

Nejvyšší aktivita: tlusté střevo
Nejnižší: ledviny

Je vhodný čas na vyprazdňování - tlusté střevo začíná pracovat. Jelikož jsou pasivní ledviny, není vhodný čas na přijímání velkého množství tekutin (nad 1.5 litru).

Sedmá až devátá hodina ráno

Nejvyšší aktivita: žaludek
Nejnižší: oběhový systém

Je nejvhodnější doba na přijímání potravy - žaludek ji nejlépe zpracuje. Měli byste se zaměřit na vydatné jídlo. Zařaďte do jídelníčku ovoce bohaté na vitamíny. V těchto hodinách se nedoporučuje sprchování, hlavně ne ve studené vodě, když už, volte teplou vodu a nepijte chlazené nápoje. Začíná stoupat psychická aktivita.

Devátá až jedenáctá hodina dopoledne

Nejvyšší aktivita: slezina a slinivka
Nejnižší: trojitý ohřívač

V tomto čase tělo nejlépe zpracovává sladkosti - dobrá zpráva pro všechny mlsné jazýčky. Není to však vhodná doba na konzumování alkoholu. Nedoporučuje se ani fyzická zátěž, ale naopak, duševní schopnosti v tomto čase dosahují vrchol. Takzvaným trojitým ohřívačem se myslí oblast v břiše, je to nehmotný energetický orgán, kde se podle tradiční čínské medicíny koncentruje životní energie.

Jedenáctá až třináctá hodina

Nejvyšší aktivita: srdce
Nejnižší: žlučník

Během této doby se nedoporučuje zatěžovat srdce. I když je čas oběda, neměli bychom organismus zatěžovat velkým množstvím potravy, kávou, alkoholem nebo jinými stimulujícími látkami. Naše tělo je v útlumu a je nevhodné řídit. Doporučuje se na chvíli si zdřímnout.

Třináctá až patnáctá hodina odpoledne

Nejvyšší aktivita: tenké střevo
Nejnižší: játra

Tenké střevo v těchto hodinách zásobuje tělo potřebnou energií, protože zpracovává živiny z potravy. Stoupá fyzická výkonnost, a proto se skvěle hodí provozovat sportovní aktivity. Lidé, kteří mají problémy s játry, cítí v tomto čase ospalost. O příznacích, které signalizují problémy s játry, jsme psali zde.

Patnáctá až sedmnáctá hodina odpoledne

Nejvyšší aktivita: močový měchýř
Nejnižší: plíce

Tělo dosahuje tzv. druhý výkonnostní vrchol, proto to nejvhodnější doba na sportovní aktivitu. Co se týče močového měchýře, je třeba přijmout hodně tekutin. Organismus v tomto čase lépe zpracovává i vydatnější jídla.

Sedmnáctá až devatenáctá hodina

Nejvyšší aktivita: ledviny
Nejnižší - tlusté střevo

V těchto hodinách zvyšte příjem tekutin. Nejpozději však do devatenácté hodiny, později už si ledviny zbytečně zatěžujeme. V tomto čase by se už neměla pít káva. Celkově je nejlepší čas na odpočinek v teple.

Devatenáctá až dvacátá první hodina večer

Nejvyšší aktivita: oběhový systém
Nejnižší: žaludek

Naše tělo je v tomto čase nejcitlivější. To znamená, že nejlépe zužitkuje léky, vitamíny, masti a jakoukoliv léčbu. Totéž platí i ve sféře kosmetiky (masky, pleťové krémy, peelingy apod.). Nevhodné jsou naopak bolestivé zákroky, nečistíme si proto pleť hloubkově. Lidé, kteří mají problémy s trávením, by už neměli jíst.

Dvacátá první hodina až třiadvacátá hodina

Nejvyšší aktivita: trojitý ohřívač
Nejnižší: slezina a slinivka

Nepřijímejte kávu, alkohol, stimulující látky apod., protože tělo se připravuje na spánek. Není dobré ani aktivovat organizmus sportem či podpůrnými látkami. Pokud nechceme přibrat, tak o tomto čase už nepřijímáme potravu, protože se nezpracuje a tělo ji uskladní ve formě tuků.

Dvacátá třetí hodina až jedna hodina

Nejvyšší aktivita: žlučník
Nejnižší: srdce

V tomto čase bychom už měli spát, abychom nasbírali potřebnou energii do dalšího dne a hlavně energii pro orgány, které během spánku pracují. Lidé s nemocným žlučníkem se v těchto hodinách budí. Znáte pět signálů, že vaše srdce není v pořádku? Přečtěte si o nich zde.

Systém orgánových hodin se hojně využívá v alternativní medicíně a dají se podle nich účinně léčit různá onemocnění. Je totiž přesně dáno, kdy je nejlepší čas na přijímání léků.

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zatoulejte se na krásná místa v Česku. Tady se vám bude obzvláště líbit

Dům a zahrada

Tři předjarní kroky ke zdravým ovocným stromům

Bydlení

Zelený byt pro alergika. Jaké pokojovky mu vadit nebudou a kterým se naopak vyhnout

Zavřít reklamu