Orgánové hodiny: Kdy je nejlepší hodina na přijímání léků?

 Zdraví 
21. listopadu 2017 16:10 / Monika Thomsonová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Naše biologické hodiny tikají rytmicky a buňky jedna s druhou ladí Shutterstock
Orgánové hodiny jsou jakási verze biologických hodin, kterými tělo postupně prochází za čtyřiadvacet hodin. Každé dvě hodiny se v lidském těle aktivita orgánů mění. Některý z orgánů je na vrcholu, jiný pochází útlumem.

Pojďme se společně podívat na orgánové hodiny a na to, jaký význam hrají v životě člověka. Pochopíte některé důležité věci, kterých jste si určitě všimli i sami na sobě, ale nepřipisovali jste jim význam. Naše biologické hodiny tikají rytmicky a buňky jedna s druhou ladí. Tomuto rytmu člověk podléhá během celého dne, ovlivňuje náš spánek, teplotu těla, krevní tlak a další tělesné pochody. Jak tedy naše orgány fungují? O zajímavé diagnostické metodě jsme psali v našem jiném článku.

Jedna až třetí hodina v noci

Nejvyšší aktivita: játra
Nejnižší: tenké střevo

V těchto hodinách jsou nejaktivnější játra, tělo se detoxikuje a regeneruje. Je nevhodné v tomto čase jíst a pít alkohol. Souvisí s tím i fakt, že tenké střevo vykazuje nejmenší aktivitu a není schopno zpracovávat potravu (potrava takto přijatá zahnívá v trávicím traktu). Mozek je v útlumu, a pokud v tuto dobu řídíme, hrozí riziko mikrospánku.

Třetí až pátá hodina nad ránem

Nejvyšší aktivita: plíce
Nejnižší: močový měchýř

V tuto dobu se často budí kuřáci, astmatici a lidé, kteří mají dýchací problémy. Ti, kteří mají problém s močovým měchýřem, chodí v tomto čase na toaletu.

Pátá až sedmá hodina ráno

Nejvyšší aktivita: tlusté střevo
Nejnižší: ledviny

Je vhodný čas na vyprazdňování - tlusté střevo začíná pracovat. Jelikož jsou pasivní ledviny, není vhodný čas na přijímání velkého množství tekutin (nad 1.5 litru).

Sedmá až devátá hodina ráno

Nejvyšší aktivita: žaludek
Nejnižší: oběhový systém

Je nejvhodnější doba na přijímání potravy - žaludek ji nejlépe zpracuje. Měli byste se zaměřit na vydatné jídlo. Zařaďte do jídelníčku ovoce bohaté na vitamíny. V těchto hodinách se nedoporučuje sprchování, hlavně ne ve studené vodě, když už, volte teplou vodu a nepijte chlazené nápoje. Začíná stoupat psychická aktivita.

Devátá až jedenáctá hodina dopoledne

Nejvyšší aktivita: slezina a slinivka
Nejnižší: trojitý ohřívač

V tomto čase tělo nejlépe zpracovává sladkosti - dobrá zpráva pro všechny mlsné jazýčky. Není to však vhodná doba na konzumování alkoholu. Nedoporučuje se ani fyzická zátěž, ale naopak, duševní schopnosti v tomto čase dosahují vrchol. Takzvaným trojitým ohřívačem se myslí oblast v břiše, je to nehmotný energetický orgán, kde se podle tradiční čínské medicíny koncentruje životní energie.

Jedenáctá až třináctá hodina

Nejvyšší aktivita: srdce
Nejnižší: žlučník

Během této doby se nedoporučuje zatěžovat srdce. I když je čas oběda, neměli bychom organismus zatěžovat velkým množstvím potravy, kávou, alkoholem nebo jinými stimulujícími látkami. Naše tělo je v útlumu a je nevhodné řídit. Doporučuje se na chvíli si zdřímnout.

Třináctá až patnáctá hodina odpoledne

Nejvyšší aktivita: tenké střevo
Nejnižší: játra

Tenké střevo v těchto hodinách zásobuje tělo potřebnou energií, protože zpracovává živiny z potravy. Stoupá fyzická výkonnost, a proto se skvěle hodí provozovat sportovní aktivity. Lidé, kteří mají problémy s játry, cítí v tomto čase ospalost. O příznacích, které signalizují problémy s játry, jsme psali zde.

Patnáctá až sedmnáctá hodina odpoledne

Nejvyšší aktivita: močový měchýř
Nejnižší: plíce

Tělo dosahuje tzv. druhý výkonnostní vrchol, proto to nejvhodnější doba na sportovní aktivitu. Co se týče močového měchýře, je třeba přijmout hodně tekutin. Organismus v tomto čase lépe zpracovává i vydatnější jídla.

Sedmnáctá až devatenáctá hodina

Nejvyšší aktivita: ledviny
Nejnižší - tlusté střevo

V těchto hodinách zvyšte příjem tekutin. Nejpozději však do devatenácté hodiny, později už si ledviny zbytečně zatěžujeme. V tomto čase by se už neměla pít káva. Celkově je nejlepší čas na odpočinek v teple.

Devatenáctá až dvacátá první hodina večer

Nejvyšší aktivita: oběhový systém
Nejnižší: žaludek

Naše tělo je v tomto čase nejcitlivější. To znamená, že nejlépe zužitkuje léky, vitamíny, masti a jakoukoliv léčbu. Totéž platí i ve sféře kosmetiky (masky, pleťové krémy, peelingy apod.). Nevhodné jsou naopak bolestivé zákroky, nečistíme si proto pleť hloubkově. Lidé, kteří mají problémy s trávením, by už neměli jíst.

Dvacátá první hodina až třiadvacátá hodina

Nejvyšší aktivita: trojitý ohřívač
Nejnižší: slezina a slinivka

Nepřijímejte kávu, alkohol, stimulující látky apod., protože tělo se připravuje na spánek. Není dobré ani aktivovat organizmus sportem či podpůrnými látkami. Pokud nechceme přibrat, tak o tomto čase už nepřijímáme potravu, protože se nezpracuje a tělo ji uskladní ve formě tuků.

Dvacátá třetí hodina až jedna hodina

Nejvyšší aktivita: žlučník
Nejnižší: srdce

V tomto čase bychom už měli spát, abychom nasbírali potřebnou energii do dalšího dne a hlavně energii pro orgány, které během spánku pracují. Lidé s nemocným žlučníkem se v těchto hodinách budí. Znáte pět signálů, že vaše srdce není v pořádku? Přečtěte si o nich zde.

Systém orgánových hodin se hojně využívá v alternativní medicíně a dají se podle nich účinně léčit různá onemocnění. Je totiž přesně dáno, kdy je nejlepší čas na přijímání léků.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček je až neuvěřitelně vitální: S partou přátel navštívil lyžařské středisko v Cavalese....

Styl

Trendem letošního roku je japonský střih Hime cut. Tento jemný, elegantní a zároveň extravagantní účes...

Tech

Archeologický objev pod hradem Loket: Pozůstatky z 11. století odhalují dávnou historii