Budíte se každé ráno s pocitem, jako byste vůbec nespali? Příčina může být jinde

 Zdraví 
20. ledna 2019 00:01 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Není nic horšího než se ráno vzbudit a cítit se, jako byste vůbec nespali Depositphotos
Spánek je důležitý. Co když ale spíte doslova učebnicově, tedy osm hodin denně, ale stále se cítíte unaveni? Problém je možná v něčem jiném.

Něco podobného určitě už zažil každý z nás. Jdete spát brzy, spíte osm hodin, ale ráno se probudíte celí zlámaní, unavení a cítíte se, jako byste probděli celou noc. A není nic horšího, než v tomto stavu jít do práce a tam podat patřičné výkony. Jsou však lidé, kteří se v tomto stavu probouzejí každý den. Čím to je? 

Nedostatek tekutin

Tělo bez dostatečného příjmu tekutin není schopné fungovat. Pokud jej jich málo, klesá krevní tlak a tím pádem se zpomaluje proudění kyslíku do mozku. Výsledkem takové situace je, že i kdybyste spali deset nebo dvanáct hodin, nebudete se nikdy cítit odpočatí. Takže večer, než půjdete spát, vzpomeňte si, kolik tekutin jste přes den vypili. A klidně si dejte před spaním sklenici vody. Uvidíte, jak se ráno budete cítit mnohem lépe. Sklenici s vodou si nechejte  klidně i na nočním stolku u postele, ráno či v noci vám přijde vhod.

Špatná funkce štítné žlázy

Za pocity ospalosti a hladu může štítná žláza. A pokud je s ní něco v nepořádku, může se to projevit právě zvýšenými pocity ospalosti nebo hladu. Zvlášť, pokud se jedná o hypotyreózu, tedy sníženou funkci štítné žlázy. Ta se nejčastěji projevuje právě ospalostí, zimomřivostí, únavou, nevýkonností, svalovou slabostí, padáním vlasů, zácpou a zpomalení srdeční činnosti. Proto, jestli máte některé z příznků, měli byste navštívit svého lékaře a požádat jej o vyšetření.

Doplňte hořčík

Za nedostatkem energie často stojí i absence některých minerálů, zejména horčíku. Ten hraje zásadní roli při udržování hladiny glukózy v naší krvi a je užitečný i pro správné fungování svalů. Jeho nedostatek se projevuje často únavou až letargií. Těmto problémům se můžete vyhnout tak, že do svého jídelníčku zařadíte více potravin bohaté na hořčík. O tom, které jich obsahují nejvíce, jsme psali zde.

Psychické rozpoložení

Psychika jde ruku v ruce i s naším zdravím. Takže pokud máte stres nebo psychické problémy, vždy se to na něm odrazí. A velký vliv má psychický stav i na spánek. V tu chvíli můžete spávat i dvanáct hodin, ale tělo se kvůli vnitřnímu napětí není schopno dostat do nejhlubší spánkové fáze - REM. Výsledkem pak je časté noční buzení a ráno se cítíte tak, jako byste proflámovali celou noc, i když to přitom není vůbec pravda. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná