Máte doma malého drzouna? Zkuste na něj vyzrát pomocí aktivní ignorace

Spousta dětí své chování ještě zhorší ve chvíli, kdy je někdo začne pozorovat
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
17. ledna 2019 08:48 / Depositphotos
  31   0
Hádky mezi sourozenci nebo kamarády, ale také výbuchy vzteku u jednotlivců bývají prakticky na denním pořádku nejedné rodiny. Děti v tu chvíli neřeší, zda jsou zrovna doma nebo někde venku. Někdy toto jejich chování ještě více zesílí ve chvíli, kdy zjistí, že je někdo při tom pozoruje. A právě v takových chvílích je lepší zaujmout aktivní ignoraci.

Zlobí vaše někdy dítě tak, že je to až o nervy a vy nevíte, co s tím? Zkuste na něj jít pomocí aktivní ignorace. Co to vlastně je?

Aktivní ignorace

Už sám název napovídá, že prostě a jednoduše své dítě budete v určité chvíli zcela ignorovat, tedy že si jeho chování vůbec nebudete všímat. Důležité je, abyste v daný okamžik s dítětem vůbec nenavazovali oční kontakt, prostě se od něj odvrátit.

Hlavně klid

Co je však důležité, je to, abyste sami zachovali co nejvíce klid a dělat, jako že se prakticky vůbec nic neděje. Děti jsou totiž velice všímavé. A velmi rychle z vašeho výrazu tváře zjistí, že ve skutečnost uvnitř vybuchujete. Pak ví, že dosáhly svého a že brzy vyměknete a pravděpodobně své chování ještě přiostří. Pokud už je to pro vás skutečně těžké, najděte si nějakou činnost, u které se můžete odreagovat. Na zkrocení hněvu existuje jednoduchý trik, o kterém jsme psali zde.

Když to není vhodné

Jsou však situace, kdy byste aktivní ignoraci určitě neměli používat. Například ve chvíli, kdy dítě spadne a rozbije si koleno nebo když se mu něco nepodaří ve škole. Tuto metodu také nelze uplatnit u dětí, které nemají dostatek pozitivní pozornosti od rodičů. Doma si s parnterem stanovte, jaký druh chování budete aktivně ignorovat. Zda to jsou výbuchy vzteku, odmlouvání, zlobení u jídla nebo sprostá slova.

Z ignorace přejděte na pozornost

Jakmile metodu aktivní ignorace uplatníte, sledujte, zda i dítě vzdává své negativní chování. Ve chvíli, kdy se dítě uklidní, musíte co nejrychleji přejít k aktivní pozitivní pozornosti. Například s ním začněte nějakou zajímavou činnost nebo mu nabídněte, že si spolu něco zahrajete nebo přečtete. Tímto způsobem dáváte dítěti najevo, že pokud rychle přestane s nežádoucím chováním, dostane se mu pozitivní pozornosti. 

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí toho mnohem víc

Dům a zahrada

Chcete kuchyň podrobit úpravám, ale nevíte si rady? Pomoci vám může umění Feng Shui

Bydlení

Obří kameny dodají zahradám půvab. Stejně jako oblázky nebo zajímavý štěrk

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu