Růstové bolesti dokáží děti nepříjemně trápit. Existuje přitom snadná pomoc

 Děti 
16. dubna 2021 10:02 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Růstové problémy různé intenzity trápí každé druhé dítě Depositphotos
Stěžuje si vaše dítě na bolesti nohou, i když ten den neušlo zrovna dlouhou trasu? Napadlo vás, co si to na vás zase vymyslelo, aby získalo vaši pozornost? Na vině mohou být růstové bolesti, které jsou způsobené nepoměrem mezi růstem dlouhých kostí, svalů a šlach a které mohou děti budit dokonce i ze spánku.

Růstové bolesti nejsou u dětí ničím výjimečným a nejčastěji postihují děti od tří do dvanácti let, ale mohou znepříjemňovat dny i noci dětem prakticky jakéhokoliv věku. Týkají se stejně dívek jako chlapců a více se projevují u dětí, které hodně sportují.

Bolest se týká především dolních končetin v oblasti přední strany bérce, lýtka nebo zákolenní jamky a může být tak silná, že vzbudí dítě ze spaní. Tím se narušuje nejen kvalita jeho spánku a života, ale i spánek a život celé rodiny.

Jak poznat růstové bolesti

Že se jedná o růstové bolesti, poznáte většinou tak, že bolest je obvykle oboustranná a týká se dolních končetin. Jen výjimečně si děti stěžují na bolest rukou. Nejčastěji trápí děti v noci během spánku, kdy jsou nohy v klidu, ale může se dostavit i v odpoledních hodinách.

Bolest trvá obvykle několik minut až půl hodiny a je často spojována se dny, ve kterých má dítě zvýšenou fyzickou aktivitu. Netrvá týden v kuse, ale spíš se vrací v cyklech. Pokud je dítě jinak aktivní, zdravé, nemá teploty ani jiné bolesti, nejspíš se opravdu jedná o růstové bolesti.

Co na bolest pomáhá

V případě růstových bolestí nemůžeme tvrdit, že nejlepším lékem je prevence. Pokud mají dítě trápit bolesti spojené s růstem, tak se jim zkrátka nevyhnete. Je ale dobré vědět, co na růstové bolesti pomáhá, jelikož trápí až polovinu jinak zdravých dětí.

Masáž uklidní

Bolavé nožičky je dobré dítěti lehce promasírovat eukalyptovým nebo mentolovým gelem, který končetinu hezky prohřeje. Můžete ale také kápnout eukalyptovou esenci do mastného krému a odspodu, tedy od nártu, s ním dítěti namasírovat obě nohy až ke koleni. Zkuste to týden každý večer a uvidíte, jak se bude dítě cítit. Masáž navíc pomůže dítěti, které se vzbudilo bolestí ze spaní, opět klidně usnout.

Teplé obklady

Vhodné je rovněž přikládání teplých obkladů,ať už vlhkých či suchých, na bolavé místo. Pomoci může například nahřívací polštářek, termofor nebo klidně vyždímaný ručník namočený do horké vody. To většinou bolest zmírní a teplo je navíc dětem příjemné. Pokud nezabere teplo, zkuste naopak chladný obklad nebo masáž chladivým gelem. Účinná je také kostivalová mast.

Homeopatika

Pokud se nebráníte alternativní medicíně, možností jsou i homeopatika. Je to lepší cesta než podávat dítěti pravidelně lék na tišení bolesti. Ten byste měli dítěti nabídnout až v krajním případě.

Doplňky stravy

Lékaři také doporučují užívat vitamin D, a to obzvlášť v zimních měsících, kdy je příjem vitaminu D ze slunce minimální. Pak není na škodu zvýšit příjem vápníku, hořčíku a vitaminu C. Ten nenajdete jen v citronu, ale i dalších potravinách.

Placebo efekt

Zkusit na dítě můžete i placebo efekt. Dobře se osvědčilo například mazat dětem nohy francovkou, indulonou nebo vazelínou s vonným olejem, kterou před nimi nenazvete jinak než "kouzelná mastička".

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželský pár rozprodal kvůli rozvodu sbírku umění za neuvěřitelných 21 miliard korun

Styl

Brambory je vhodné konzumovat často. Obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Tech

Záhadný error na ISS. Helmy astronautů se plní vodou

Zavřít reklamu