Za zapáchající nohy může mnohdy i jídlo

 Ostatní 
29. listopadu 2017 08:59 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Smradlavé nohy představují značný problém Shutterstock
Smradlavé nohy jsou velmi nepříjemná záležitost, a to nejen pro dotyčného, ale i pro jeho okolí. Existuje sice několik metod, jak zápach potlačit, ale ze všeho nejdůležitější je zjistit příčinu. Od toho se totiž pak může odvíjet správný postup, jak se zápachu zbavit.

Během léta mohou lidé nosit otevřené boty a smrad tak není tak příšerný, jako když jste celý den v teplých botách a po příchodu domů se vyzujete. Někdy je puch tak velký, že vaše první kroky musejí zamířit do koupelny a boty letí za dveře na mráz.

Pokud se chcete zápachu zbavit, je třeba dodržovat několik zásad. Základem všeho je hygiena, vhodná obuv a kvalitní savé ponožky. Významnou roli ale může hrát i jídlo.

Smradlavé nohy a jídlo

Odborníci skutečně prokázali, že náš jídelníček dokáže ovlivnit, zda naše nohy budou cítit více než obvykle. Pokud tedy chcete zápach eliminovat, je třeba se vyhnout některým jídlům.

Vyřaďte ze svého jídelníčku ostřejší potraviny, jako je pepř nebo chilli papričky. Stejně tak je dobré eliminovat z jídla zázvor. Pokud  toužíte po voňavějších nohách, vystříhejte se také alkoholických nápojů, jelikož i alkohol je jedním z hlavních původců zápachu nohou. Stále to ale není nic proti česneku, který nemusí být cítit jenom z dechu, jelikož jeho silice přecházejí také do potu a následně jsou nohy cítit mnohem více. Je to lehce paradoxní, jelikož obecně má protizánětlivé účinky, ale v tomto ohledu zkrátka a jednoduše způsobuje problémy. Přestaňte rovněž kouřit a omezte pití kávy a sladkých kolových nápojů. Nadměrné pocení nohou a následný zápach totiž nikotin a kofein podporují.

A co naopak do jídelníčku zařadit, aby vaše nohy cítit nebyly? Je to snadné - stačí základ zdravé stravy, což je dostatek tekutin – ideálně čisté vody, a dále už jenom ovoce a zeleninu. Obojí má mnoho vitaminů, které zajistí správné fungování lidského těla a také eliminaci případných bakterií v oblasti vašich nohou. Pokud vás trápí plíseň nohou, můžete s ní zatočit pomocí babských rad, o kterých jsme psali zde.

Jak se zápachem nohou bojovat

Metod, jak zmírnit smrad linoucí se z nohou, existuje mnoho. Někdo nedá dopustit na silné antiperspiranty, jiný raději sází na pomoc z přírody.

Nepodceňte ani vhodný výběr správných ponožek. Pokud vaše nohy nelibě páchnou, určitě byste měli sáhnout po ponožkách z přírodního materiálu. Důležitá je také savost, která eliminuje případný vznik plísní. Chybu nikdy neuděláte bavlněnými ponožkami, někdo ale upřednostňuje bambusové ponožky, které skvěle sají a ještě mají navíc i antibakteriálními účinky. U obou pozor na kvalitu a čistotu materiálu. Kupujte raději kvalitu u osvědčeného výrobce.

Při mytí se naučte používat kvalitní antibakteriální mýdlo, které je při problémech se zápachem nohou nezbytností. A nezapomeňte na to, že ihned po umytí je nutné nohy důkladně osušit. Vlhkost je totiž skvělou líhní pro bakterie. Po koupeli pak nohy ošetřete krémem proti zápachu nohou. Někomu zabírá také speciální kosmetika s obsahem stříbra.

Proti zápachu nohou lze bojovat i pomocí bylinek. Nejčastěji se z nich připravují nejrůznější koupele, ale fungují i čaje (mateřídouškový, mátový či bezinkový). Do koupelí se pak nejlépe hodí například pelyněk, dubová kůra, ale také výhonky z borovice. Vyzkoušet můžete také například lázeň, kdy do lavoru se studenou vodou přidáte litr odvaru z černého čaje. Odvar z čaje můžete nahradit také odvarem ze šalvěje nebo dubové kůry. Prý také zabírá, když necháte své nohy namočené v lavoru s vodou, do které přidáte trochu octa. Pokud se vám podaří nepříjemný zápach zlikvidovat, můžete se pak bez starostí oddat jedné úžasné relaxační technice, u které nohy hrají hlavní roli. Psali jsme o ní zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželský pár rozprodal kvůli rozvodu sbírku umění za neuvěřitelných 21 miliard korun

Styl

Brambory je vhodné konzumovat často. Obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu