Pryč s trémou! Nenechte se jí ovlivnit!

 Ostatní 
15. prosince 2016 07:38 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Nenechte se o ovlivňovat trémou Internet
Tréma je jako nezvaná návštěva. Dostaví se ve chvíli, kdy ji nejméně potřebujete a bývá obtížné se jí zbavit. Někdy také může zapříčinit váš zhoršený pracovní výkon.

Snad každý z nás to zná. Ve chvíli, kdy jde na pracovní pohovor, má zkoušku ve škole, případně nějaké jiné důležité setkání, přichází na něj tréma.

Někdo je vyloženým trémistou, což se pak ve výsledku hodně projevuje, jiní z nás trému pociťují jen výjimečně a neovlivňuje je tolik. Dá se ale s trémou něco dělat, můžeme ji předejít a v případě, že už se přeci jen objeví, dá se alespoň zmírnit tak, aby na naše chování a myšlení neměla vliv?

Trému lze označit jako stav, kdy se dostanete do situace, že chcete dosáhnout dobrého výkonu (v práci, ve škole atp.), udělat dojem, avšak bojíte se toho, že to nedopadne dle vašeho očekávání. Organismus se pak začíná chovat nepřirozeně. Pokud je tréma mírná, je většinou ku prospěchu, silnější příznaky vás však mohou doslova ochromit, a to jak po fyzické, tak hlavně psychické stránce.

Tréma postihuje lidi v každém věku, více však ovlivňuje spíše děti a mladistvé, kteří ještě nemají tolik zkušeností a nedokážou se s ní vyrovnat. Právě proto je důležité s tímto stavem bojovat už od raného věku a jednoduše se zocelovat.

Vždyť o nic nejde

Jeden z osvědčených způsobů, jak se rychle zbavit trémy těsně před projevem, je sebepřesvědčení, že proslov nemá takový význam, jaký jsme mu zprvu přiřadili. Jde o to, abyste sebe samého ujistili, že vám chybou v projevu nic nehrozí. Než půjdete na jednání nebo prezentaci, opovězte si sami na následující otázky:

  • Zabije mě někdo, když řeknu něco špatně? Rozhodně ne!
  • Přijdu o práci, když výstup nebude stoprocentní? Jistě, že ne!
  • Kolik lidí kolem mě mívá nějaký projev a zvládne to, ačkoli na to nevypadá? Já to přeci dokážu stejně jako tisíce či miliony jiných lidí, tak do toho!

Uvidíte, funguje to. Tím více, když k tomu připojíte další „zbraně“ pro boj s trémou. Pojďme se na ně podívat.

Napijte se, dýchejte

Co v každém případě funguje jako účinný lék proti trémě, to je doušek, nebo dva nealkoholického nápoje. Záměrně říkám nealkoholické. Ačkoli vám může někdo tvrdit, že na jeho trému funguje panák tvrdého alkoholu, nebo sklenka piva, těmto „lékům“ se raději vyvarujte. Právě ty by vám totiž mohly ve vašem projevu způsobit pohromu.

Pokud i po pár locích vody, nebo limonády cítíte, že se vám „klepou kolena“, pracujte chvíli s dechem. To můžete udělat klidně už stojící před publikem. Soustřeďte se na svůj dech, zklidněte jej, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte a vzhůru do akce!

Dechové cvičení – stojí za to vyzkoušet

Existuje také speciální dechové cvičení, které vám s trémou pomůže. Je dobré je aplikovat několik minut před vaším projevem. Nejprve si sedněte na pohodlnou a pevnou židli. Sedněte rovně, nehrbte se, nohy postavte na zem tak, abyste cítili, že sedíte pevně, a to s koleny blízko sebe. Ruce si položte na stehna dlaněmi dolů. Každý ze 3 cviků, ze kterých se cvičení skládá, má přitom stejný základ – zhluboka, ne příliš rychle, se nadechněte a pak pomalu vydechněte. Důležité je, co si při jednotlivých cvicích představujete.

Při prvním si představujte, jako byste měli na vrcholku hlavy háček a cosi vás v průběhu nádechu za ten háček vytahovalo vzhůru. Při druhém cviku si představujte, že vám skrz páteř zezdola nahoru protéká proud vody a stříká vám z hlavy ven. Při posledním cviku si zkuste představit, že máte jednotlivé obratle spojené gumičkou a při nádechu se vám od sebe roztahují jako dřevěné kuličky na náhrdelníku.

Sama jsem si toto cvičení ověřila, skutečně funguje. Navíc vám zabere pouhých pár vteřin a když se jej naučíte používat, časem ani nebudete potřebovat židli a sebemenší trému porazíte tímto dechovým cvičením ve stoje. Budete se cítit uvolněnější a připravenější.

Přírodou proti nervozitě

Snahu zbavit se otravné nervozity mohou podpořit různé přípravky, vždy je samozřejmě lepší využít ty, které pochází z přírody. Jaké bylinky tedy mohou pomoci a vyplatí se je konzumovat, ať už v podobě tinktur, čajů či extraktů v tabletách apod?

  • levandule
  • šalvěj
  • třezalka
  • máta
  • meduňka
  • kozlík
  • heřmánek

I když se nervozita nebo tréma mohou zdát něčím, co život zbytečně komplikuje, lze se je naučit využívat ku svému prospěchu. Tréma je strachem ze selhání, soustřeďte se proto na odvedení co nejlepšího výkonu, čímž se vyburcujete k tomu, abyste danou záležitost zpracovali v co nejvyšší možné kvalitě. Nebojte se s nervozitou a trémou pracovat, stres ve zdravé míře může mít v konečném důsledku pozitivní vliv na život, ač se to na první pohled může zdát velmi bláznivé.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím