O medu se říká, že je to elixír mládí a silné přírodní antibiotikum. Jak poznat kvalitu?

Nekvalitní med lze od toho kvalitního snadno poznat
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
09. května 2018 08:35 / Shutterstock
  0   0
Med je oblíbenou pochoutkou a své pevné místo má i v oblasti přírodní medicíny či kosmetice. Jenže není med jako med. Na pulty obchodů se často dostanou i takzvané falešné medy. Metod, díky kterým dokáže i laik rozeznat kvalitní med od nekvalitního, naštěstí existuje hned několik.

V zásadě existují dva druhy medů, květový a lesní. První vzniká z rostlinného nektaru, druhý je v podstatě tekutinou, kterou vylučuje stejnokřídlý hmyz živící se mízou ze stromů a rostlin. Květový bývá cenově dostupnější než lesní. Ať tak či tak, oba druhy medu obsahují řadu látek prospěšných pro lidské zdraví. O skvělých vlastnostech medu jsme blíže psali zde.

Jenže v dnešní době se už nelze na kvalitu medu stoprocentně spolehnout. Některé medy jsou zkrátka šizené. Naštěstí existuje několik metod, jak si kvalitu medu ověřit. I když domácí testy nejsou stoprocentně spolehlivé, určitou představu, jak poznat pravý med od falešného, vám rozhodně poskytnou.

Jak v obchodě poznat šizený med

Ideální je, když si můžete med koupit přímo u prověřeného včelaře. Málokdo ale tuto možnost má a musí se tak spolehnout na výrobky v běžném obchodě. I když kvalitu medu nejlépe prověří chemický rozbor, mnohé napoví i tyto poznatky:

 • Nekvalitní med obsahuje velké množství vody (ve sklenici se při naklonění velice rychle přelévá).
 • Kvalitu medu značí i vzduchová bublina, vytvořená při otočení sklenice víčkem dolů (putuje-li ke dnu příliš rychle, nebo se vůbec nevytvoří, není med příliš kvalitní).
 • Kvalitní med tzv. mašličkuje (med stékající ze lžičky by měl na hladině vytvářet zřetelné záhyby vypadající jako mašličky).
 • Cukernatění medu je zcela běžné, pokud med vydrží v tekuté podobě příliš dlouho, není to dobře (pravděpodobně do něj byly přidány chemické příměsi zabraňující tomuto procesu). Výjimkou je čistý akátový med – vydrží tekutý až rok.
 • Kvalitní med nepotřebuje žádné konzervanty, sirupy a barviva (sledujte proto pečlivě informace o složení).
 • Tmavý med nesmí mít na dně sklenice naplaveniny.
 • Klíčová může být i cena - produkce kvalitního medu stojí spoustu peněz, času i úsilí a za pár korun vám ho tedy nikdo jen tak z dobré vůle neprodá.

Jak si ověřit kvalitu medu doma

Pokud už máte med doma a chcete se dodatečně přesvědčit, že jste nesáhli  vedle, existuje několik jednoduchých metod, jak to zjistit.

 • Do sklenice s vodou dejte 1 lžíci medu. Jestli je med pravý, nebude se rozpouštět a klesne na dno jako chuchvalec. Když přidáte ještě 2 až 3 kapky jodové tinktury, pokud je med přírodní, nezmodrá.
 • Čistý bavlněný knot ponořte do menšího množství medu a přebytek setřete prsty. Knot opatrně zapalte zapalovačem. Pokud hoří, jedná se o pravý med. V nečistém medu je voda, která zabraňuje hoření.
 • Medem v tekuté podobě pokapejte savý papír, pakliže se vstřebá, nejedná se o pravý med.
 • Ponořte ztvrdlý kousek chleba do medu. Zhruba po 8 minutách jej vyndejte, pakliže chléb nezměkl, jedná se o pravý med.
 • Smíchejte med s trochou vody a přidejte 2 až 3 kapky octa. Pokud se po promíchání objeví pěna, jedná se o ředěný med.
 • Po otevření sklenice může být na povrchu malá vrstvička světlé pěny. Jsou to vysrážené bílkoviny a pyl, které jsou sice nevzhledné, ale patří k těm nejcennějším látkám v medu. Naopak ve falešném nebo filtrovaném medu tyto látky nikdy nenajdete.
 • Zkušenějším stačí ochutnat. Čistý med má typické charakteristické vlastnosti, a to jak chuťové, tak látkové. Při ochutnání medu byste měli pocítit lehké škrábání v krku. Také ucítíte výraznou nezaměnitelnou chuť.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě

Dům a zahrada

Hledáte pohovku i postel v jednom? Řiďte se těmito radami

Bydlení

Nedostatek přirozeného světla má vliv na zdraví. Citlivé jsou na to hlavně děti

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu